Новини

В Ужгороді хочуть встановити меморіал воїнам Першої світової війни

Концепт меморіалу, який пропонується встановити в Ужгороді на вже закритому (недіючому) кладовищі в мікрорайоні «Шахта», представили сьогодні в Ужгородській міській раді. Переважна більшість похованих на цьому цвинтарі – військові-учасники Першої світової війни, які через поранення потрапили в госпіталь, що знаходився неподалік. 

У зустрічі взяли участь працівники міської ради, представники організацій «Австрійський чорний хрест», благодійного фонду «ВіЗа», дипломатичних відомств Словаччини, Угорщини, Чехії.

Відкриваючи зібрання, заступник Ужгородського міського голови Олександр Білак відзначив, що у нашого краю – складна історія, тут були різні держави, населяли і населяють його представники різних національностей і міська рада відкрита до пропозицій усіх, хто хоче увічнити пам’ять про події, знаменні для Ужгорода та Закарпаття. 

Головний архітектор Ужгорода Олег Боршовський зазначив, що ініціативу Чеської Республіки впорядкувати кладовище та зробити меморіал розглядала консультативна рада з питань охорони культурної спадщини Закарпатської обласної адміністрації, згодом – архітектурно-містобудівна рада при управлінні містобудування та архітектури Ужгородської міської ради, які загалом погодили такі наміри. Відтак було прийнято рішення виконкому міськради про дозвіл на розроблення проекту реконструкції військового кладовища на вул. Климента Тімірязєва та спорудження меморіалу загиблим у Першій світовій війні. 

Відомо, що на цьому кладовищі поховано близько 1300 воїнів, представники понад десятка народів світу. Також під час належності Ужгорода до Чехословацької Республіки, між світовими війнами, там ховали цивільних громадян цієї країни, які жили у нашому місті. Є й окремі поховання солдатів 1918-19 років та тих, що воювали проти угорських військ у 1938-39 роках, коли Закарпаття було окуповане ними за дорученням Гітлера. 

Присутнім показали відеопрезентацію напрацювань чеського архітектора Лукаша Гудака, якими пропонується зробити на кладовищі так званий парк англійського типу із залишками могильних пам’ятників та алеєю примирення, яка почнеться з головного входу. На цій алеї запропоновано встановити пілони країн, чиї представники там спочивають. 

Як було наголошено, важливо – не розділяти загиблих, а впорядкувати кладовище і вшанувати пам’ять усіх, бо вони воювали за свої родини, відновлення цвинтаря та встановлення меморіалу повинно мати об’єднавчу місію. 

Остаточний проект меморіалу в Ужгороді планують подати на затвердження державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій, також було запропоновано долучити авторитетних істориків для підготовки ґрунтовної історичної довідки про кладовище та похованих на ньому.

Першочергово Ужгородська міська рада направить пропозиції усім країнам, про поховання чиїх воїнів цьому на кладовищі відомо, долучитися до впорядкування та створення меморіалу з проханням не пізніше як за місяць подати своє бачення щодо проекту загалом, безпосередньо вигляду пілонів, які саме зображення і написи робити тощо. Чеський архітектор все узагальнить і згодом буде прийнято рішення, на яких саме принципах розробляти проект. Відтак буде розроблено власне проект, який пройде всі визначені українським законодавством процедури, експертизи тощо. Зазначалося, що практична реалізація задуму в Ужгороді може розпочатися вже цієї осені, - повідомляє прес-служба Ужгородської міської ради. 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.