Новини

Українську кризу обговорили в Кошіце

Янка Буріанова (Генеральний консул Словацької Республіки в м. Ужгороді) та Ольга Бенч (Генеральний консул України в м. Пряшеві) проінформували про діяльність обох структур у зміцненні словацько-українського співробітництва. Особлива увага була приділена допомозі Словаччини в ситуації, в якій опинилася Україна в останні місяці. Зокрема, Словаччина прийняла на реабілітацію 56 учасників майдану на курорті «Шірава», направляє гуманітарну допомогу українським військовим на Сході та ін.


Александр Дулеба (директор Дослідницького центру Словацької асоціації зовнішньої політики) зупинився на питаннях значення підписання економічної частини Договору про Асоціації з ЄС для України та для двосторонніх відносин України зі Словаччиною. Він наголосив, що в самій Україні наразі не зовсім адекватно розуміють суть Угоди про асоціацію і багато хто плутає її з угодою про членство в ЄС. Підписана наразі Угоди визначає здійснення двосторонньої економічної інтеграції та гармонізації законодавства України до стандартів ЄС. Він зазначив, що «в Україні мають бути проведені системні реформи та гармонізація 85 % українського законодавства до законодавства ЄС». Серед ключових реформ він назвав реформу системи державного управління. При цьому, на його думку, зміна Конституції і реформа системи державного управління самі по собі недостатні, потрібні також і інші супутні реформи, зокрема податкова реформа. «Децентралізація означає і зміну податкового розподілу між центром і регіонам і цей процес є тривалим, зокрема в Словаччині він зайняв 5 років», - зазначив А. Дулеба.

А. Дулеба висловив також переконання, що Словаччина може і готова допомогти Україні в цьому процесі, як це було з Планом дій Україна-ЄС, підписаним в 2005 р. Тоді  словацькі експерти та урядовці визначили найбільш проблемні моменти для України в його реалізації та напрями, по яким  Словаччина може допомогти їй. Розроблений за такими критеріями План допомоги Словаччини для України був визнаний найкращим, зокрема  тодішнім Прем’єр-міністром України Юрієм Єхануровим. Наразі системна допомога Словаччини в імплементації нової Угоди вже має бути здійснена за умови підписання відповідної спеціальної урядової угоди між Україною  та Словаччиною. Так,  Словаччина може допомогти в питаннях реформування податкової системи в рамках загальної децентралізації системи управління, захисту навколишнього середовища. Щодо приведення норм по захисту навколишнього середовища до стандартів ЄС, то А. Дулеба зазначив, що цей напрям може виявитися для України найдорожчим, враховуючи переважно застарілі технологічні лінії важкої промисловості на Сході та Півдні України. «Словаччині введення жорстких норм по захисту навколишнього середовища коштувало 300 млн євро,  а для України коштувати щонайменше 3 млрд євро і, тим не менше, це необхідний процес, в результаті якого буде здійснюватися чисте виробництво», - підкреслив він. Експерт також висловив глибоке переконання, що Україні наразі необхідна чітка перспектива членства в ЄС.

Андрій Єрмолаєв (директор Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна») у своєму виступі зупинився на безпекових питаннях. «Наразі в Україні йде громадянська війна, яку Європа в останні десятиріччя бачила тільки на території інших континентів і тому вона без перебільшення є  європейською громадянською війною на території України» - зазначив А.Єрмолаєв. «Ми маємо справу з новою війною.
В українському суспільстві не має конфлікту між Україною та Росією. Українці хочуть жити в Європі. Українське суспільство виявилося набагато складнішим ніж в європейських країнах.» - додав він.
На його думку Україна програє інформаційну експансію через відсутність  переконливих спільних рухів з Європою у вирішенні ситуації, що склалася в Україні. «Вирішення українського конфлікту - це майбутнє європейського проекту, а невдача - це криза і розкол для Європи», - наголосив А. Єрмолаєв.
Він також переконаний, що підписання Угоди про Асоціацю стало важливим кроком, але ще більш важливим є його реалізація, оскільки може бути її розірвання,  в разі розчарування ЄС в Україні.

Карел Гірман (експерт з енергетичних питань, член Наглядової ради Словацької асоціації зовнішньої політики) зазначив, що В. Путін зробив з кризи в Україні цілу глобальне кризу і наразі Словаччина відчуває це, зокрема, в питаннях енергетичних питаннях. Словацько-український транзитний енергетичний коридор наразі під загрозою. «Кожен куб який іде в обхід України, йде в обхід Словаччини» - зазначив він.
Станіслава Беніцка (менеджер проектів SAMRS) зупинилася на питаннях реалізації спільних словацько-українських проектів. «За період з 2007 р. і по сьогодні було реалізовано 30 транскордонних проектів за участі України та Словаччини і  загальною вартістю 1,5 млн євро, зокрема для розвитку громадянського суспільства, підтримка демократичних інституцій, розбудови інфраструктури та ін.», - зазначила вона.

Едуард Бураш (уповноважений представник Мерії м. Кошице з питань співробітництва з м. Ужгородом) зупинився на досвіді співробітництва м. Кошице зі своїм містом-побратимом з України – м. Ужгородом. Він проінформував, що восени цього року відбудеться День Закарпаття в м. Кошице, на якому буде представлено культуру та традиції цього регіону.
Шкурла Александр (перший заступник генерального консула в м. Ужгороді) зупинився на економічних питаннях поточної ситуації в Україні. «Новому уряду А. Яценюка вдалося відвернути дефолт України за рахунок міжнародної фінансової допомоги і наразі країна має винятковий шанс стати успішною» - переконаний він. На його думку умовою подальшої міжнародної фінансові підтримки України є саме здійснення системних економічних реформ в різних сферах і такі реформи вже здійснюються. Він зупинився на ключових законах, які були прийняті останнім часом, зокрема щодо корупції.

Андрій Варцаба (начальник Управління зовнішньоекономічних зв’язків, інвестицій та транскордонного співробітництва) проінформував учасників про спільні проекти та діяльність Закарпатської ОДА. «Наразі реалізується 20 спільних проектів із загальною вартість 7,5 млн євро і губернатором області ставиться задача по реалізації нових, головним чином, інфраструктурних, проектів» - зазначив він.

Світлана Мітряєва (директор Регіонального філіалу Національного інституту стратегічних досліджень в м. Ужгороді) зупинилася на успішних прикладах співробітництва експертних структур України та Словаччини, реалізація яких призводить до зміни політик. Зокрема, це стосується лібералізації візового режиму між Україною та ЄС та модифікації Угоди про місцевий прикордонний рух між Україною та Словаччиною. Вона зазначила, що візова політика і практика Словаччини визнана  експертами як «дружня». Вона також зазначила, що успішне співробітництво експертних структур на регіональному у рівні дозволило підняти діяльність експертних структур на національний рівень, прикладом якого є реалізація двостороннього українсько-словацького проекту Національний конвент України щодо ЄС.
С.Мітряєва також зупинилася на пріоритетних напрямах співробітництва України з країнами ЦСЄ, враховуючи головування Словаччини в Вишеградській четвірці з 1 липня ц.р.
Закарпаття на цій конференції також представляли Олег Лукша (директор Міжнародного інституту людини і глобалістики «Ноосфера») та Руслан Жиленко (директор Карпатського фонду, Україна), які також зупинилися на позитивних прикладах двостороннього українсько-словацького співробітництва.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.