Новини

Українські курці перейшли на дешевші сигарети

Експерти Центру громадянського представництва "ЖИТТЯ" з контролю над тютюном констатували зменшення рівня реалізації сигарет в 2014 р. до 73,5 млрд сигарет, що приблизно на 2 млрд шт. менше ніж у 2013 р.

Ці дані підтверджують і тютюнові компанії. У річному звіті тютюнової компанії Філіп Моріс (Philip Morris International Inc. ) зазначається скорочення тютюнового ринку в Україні на 2,5%. Нагадаємо, що у 2013 р. в Україні було реалізовано на 9% сигарет менше ніж у попередньому році.

Продовження падіння рівня реалізації сигарет тютюнова компанія пояснює декількома факторами. По-перше, зростанням цін на сигарети у зв’язку з підвищенням акцизів загалом на 40% за 2014 р. По-друге, зменшення обсягів реалізації могло бути зумовлене дестабілізацією ринку через складність політичної ситуації в Україні. По-третє, компанія Філіп Моріс визнала падіння обсягів нелегальної торгівлі сигаретами, хоча тютюнники в останні роки постійно залякували тим, що підвищення акцизів призведе до зростання рівня нелегальної торгівлі.

«Негативною тенденцією 2014 р. є зростання продажів сигарет без фільтру, на які у попередні роки ставка акцизу була вдвічі меншою ніж на сигарети з фільтром. Реалізація сигарет без фільтру зросла з 7,5 млрд штук в 2013 р. до 12,6 млрд штук в 2014 р., тобто частина курців переключилася на зовсім дешеві сигарети. Така тенденція має зупиниться із вирівнюванням ставок акцизів на безфільтрові сигарети у 2015 р. Інші показники ринку, за даними Держстату, залишалися майже незмінними: експорт зріс з 17,7 млрд сигарет до 18,0 млрд сигарет, імпорт – з 5,2 до 6,4 млрд сигарет, а виробництво сигарет залишилось стабільним – 86,1 млрд в 2013 році, 86,0 млрд. – в 2014 р», - стверджує Костянтин Красовський, завідувач відділом контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

В структурі реалізації 67,1 млрд сигарет – це вироблені в Україні, 6,4 млрд сигарет – це імпортовані в країну. Імпорт сигарет в Україну в 2014 році зріс на 1,2 мільярди сигарет, переважно за рахунок росту імпорту із Росії.

Важливим показником для формування політики оподаткування тютюнових виробів є доходи до Держбюджету від акцизів. Попри зниження загальних обсягів реалізації сигарет в Україні доходи Державного бюджету від тютюнових акцизів зросли до 18,1 млрд гривень, що на 0,2 млрд більше, ніж в 2013 р.

«Досвід України переконливо підтверджує світові тенденції про те, що підвищення ставок тютюнових акцизів призводить до зростання державних доходів та зменшення споживання тютюну. Загалом протягом 2007-2014 рр. надходження до Державного бюджету України від тютюнових акцизів зросли з 2,5 млрд гривень до 18,1 млрд гривень при скороченні реалізації сигарет з 124 млрд штук до майже до 73 млрд штук» - додає Андрій Скіпальський, керівник Центру контролю над тютюном, ГО «Життя».

Після підписання Україною Угоди про Асоціацію з ЄС, відповідно до статті 352 наша держава зобов’язана пришвидшити темпи зростання тютюнових акцизів із метою протидії контрабанди тютюнових виробів із України до країн ЄС.

За дослідженням Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) «Вплив зміни акцизних ставок на тютюнові вироби на деякі економічні та соціальні показники в контексті Угоди про Асоціацію з ЄС», яке було презентоване в грудні 2014 р., Україна зможе наблизити акцизні ставки на тютюнові вироби до рівнів країн ЄС у 2021 р. за умови підвищення специфічної акцизної ставки щорічно на 30%, починаючи з 2015 р.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.