Новини

Угорське громадянство: як не потрапити до рук шахраїв

Zaholovok.com.ua поспілкувався на цю тему з викладачем УжНУ та спадковим угорцем Едуардом Балогою. Постійно спілкуючись з угорськомовними закарпатцями, чуючи їх нарікання, чоловік досконало вивчив питання та вирішив допомагати постраждалим краянам порадою.

Останнім часом угорська сторона дуже серйозно почала контролювати і перевіряти як документи, так і знання мови людини, яка бажає отримати громадянство. Причина дуже проста: протягом декількох років, приблизно з 2008 по 2015-ий, мали місце надзвичайно багато зловживань і третіми особами, і угорськими чиновниками. Ті нехтували базовими принципами отримання громадянства, тобто наявністю офіційних документів, володінням угорською мовою, походженням людини.. Саме це і стало причиною посиленого контролю питання Угорщиною.

“Адже це, у першу чергу, шкодить іміджу країни. У колі всіх інших європейських країн, а також на теренах СНД, всі прекрасно розуміють, що угорське громадянство отримати дуже легко”, - переконаний Едуард Балога.

Тож зараз в угорській пресі все частіше трапляються новини, на кшталт, “впіймали чиновника-хабраника, який підтверджував знання мови, хоча такого не було”. Людей, які отримують громадянство, але не володіють мовою так само затримують, допитують, дізнаються схеми.

“Людина сама по собі у цьому не винна. Закарпатці дуже часто не цікавляться самим процесом, як це все відбувається Хтось їм розкаже, мовляв, ви отримаєте громадянство, знання мови необов'язкове, документи ми вам зробимо, і людина просто перестає цікавитись цими питаннями”, - переконаний експерт.

Тим не менше у мережі Інтернет діє чимало форумів, де люди охоче діляться своїм досвідом, проблемами, називають конкретні телефони і прізвища... Люди, які вже були у схожій ситуації із задоволенням розповідають, хто їм і що обіцяв, але насправді не зробив. Згадують і про свої проблеми, часом про їх вирішення.

Розберемося детальніше у типових, але нечесних обіцянках шахраїв.

“Документи будуть готові за місяць-два...”

Перш за все, людям обіцяють, що їм у надзвичайно короткі терміни за велику суму або за якийсь певний завдаток зроблять угорське громадянство. Це є основна проблема і основний засіб, на якому заробляють кошти. Дуже часто людина, яка пропонує, що зробить громадянство, навіть не є тією особою, яка у кінці-кінців, його робитиме. Вона може бути третьою особою, посередником.

“Скажімо, я попрошу когось іншого: приведи мені людей на угорське громадянство і ти будеш мати з цього відсоток. І нічого не маєш робити. У цьому випадку підставна людина так само не є обізнаною. Вона не буде знати, як це все відбувається. І за рахунок того, що вона нічого не знає, їй легко спілкуватися з людьми, простіше розповідати байки, про які вона сама не знає правду. Таким чином, набираючи на себе людей, беручи від них багато коштів, людина сама нічого не робить. Тут є небезпека, що потім доведеться їх повертати, бо врешті-решт без знання мови громадянство ніхто не отримає”,- розповідає Е.Балога.



Згідно угорського закону, термін розгляду заявки триває до 6 місяців. Це можна легко перевірити на сайті угорського міграційного бюро, де все чітко розписано. Саме по цій програмі (а це спрощена програма отримання угорського громадянства), термін складає до півроку. Звичайно, він може затягтися, але це відбувається лише тоді, коли угорська сторона має певні запитання до особи. Вони вирішуються шляхом листування. Лист приходить у консульство: поки людина прийде туди, поки консул або технічний працівник зрозуміє хід справи, роз'яснить людині, у чому було питання, відправить пакет і відповідь назад — все це займає час. Кожен лист затягує остаточну відповідь особі приблизно на два місяці.

“Не обов'язково мати предків родом із Закарпаття...”

Основна проблема з документом така: якщо людина не має коріння на Закарпатті, а точніше родичів, які народилися тут до 1945 року, вона апріорі не може претендувати на угорське громадянство!

Раніше подібні документи робили, наприклад, для киян, які народилися у столиці, там же мали коріння і не мають взагалі жодного відношення до Закарпаття. Їм допомагали це робити через різні махінації з документами, махінації з архівними довідками, які навіть зараз угорці не надто сприймають.

Липова довідка

“Адже наші люди зловживали цим. Не тому що архів поганий, а з вини людей. Часто надаючи якісь власні архівні довідки, вони обманювали іншу сторону. Нещодавно от була інформація про те, що працівника архіву було впіймано на хабарі. Він шукав і виписував дані певним особам. Хоча він їх і не підробляв. Радше платили за те, аби якомога швидше зробив цю свою роботу. Можливо, справа була і у тому, що особа просила дані а людину, не будучи її родичем...”,- пояснює експерт.

Тож офіційні архівні довідки самі по собі хороші. Але якщо закарпатці зловживають ними, то це все втрачає сенс.

Окрема тема стосується закарпатських ромів. Було часто таке, що роми продавали свої старі свідоцтва про народження, які потім перероблялися спеціалістами під потрібні прізвища.

“Знову ж таки, роми не були обізнані, для чого вони їх продають кому саме. Старе якесь свідоцтво про народження котре валяється вдома і котре не можна ніяк використати для власних цілей, раптом стало цінним. Звичайно, вони за рахунок свого складного фінансового становища готові віддати і продати все, аби лиш покращити життя, нагодувати дитину, пожити за ці кошти. Цим також зловживали. Але суть зводиться до питання тих же махінацій з документами”, - згадує Едуард Балога.

“Знати угорську непотрібно...”

“Навіть якщо ви виходець із Закарпаття, тут народилися ваші предки, без знання мови ви так само не можете претендувати на отримання угорського громадянства, оскільки це є однією з умов: знати, розуміти, розмовляти угорською. Наприклад, як можна отримати українське громадянство, не розмовляючи українською? Це поняття, які виключають одне одного..”, - розповідає Е.Балога.

Але саме це є чи не найбільшою проблемою. Угорські чиновники за гроші підтверджують, що людина розмовляє угорською. А насправді це неправда. І саме тому ними зараз так активно займається угорська поліція. Якщо правоохоронці не можуть довести напряму, що документи є підробленими, то довести, що людина не володіє угорською, значно простіше І вони обирають саме цей шлях.

“Недавно Закарпаття сколихнула інформація про те, що двох закарпатців позбавили громадянства. Проблема була у тому, що вони для отримання громадянства використовували підроблені дані, підроблені документи. В угорців це надзвичайно рідкісний випадок. Як і в Україні, думаю”, - припускає експерт.

“Принесемо готові документи...”

У будь-якому випадку важлива присутність особи, яка подає документи.

“Якщо вас хтось переконує, що для отримання громадянства необов'язкова особиста присутність, знайте, що це шахрай або ж документи ви будете отримувати нелегальним способом”, - попереджає Едуард Балога.

Всі ці поняття і принципи чітко розписані у законах Угорщини, де дійсно сказано, що особа має бути присутня, має володіти мовою, які саме у неї мають бути документи, як виглядає анкета, на якому рівні вона повинна розмовляти, - це все основні пункти. Тому якщо люди не виконують хоча б дин із цих пунктів, вони автоматично порушують закон. Це тягне за собою відповідальність. Краянам варто бути обачними, аби не потрапити у халепу.

Шахраї, втім, є і з угорської сторони.

“Я зустрічав таку ситуацію, коли людні не могли ні повернути кошти, ні зробити громадянство, тож їй вручили фальшивий сертифікат. На це також варто звернути увагу. Людина потрапила у таку ситуацію, бо вона не сама була присутньою на отриманні власних документів і не була, знову ж таки, обізнана у тому, як це все відбувається, який механізм і що врешті можна отримати”, - нагадує експерт.

Насправді ж людина має особисто бути присутньою на отриманні сертифікату. Для цього вона повинна скласти присягу а вірність угорській державі. Після підпису присяги, людині вручають сертифікат і невелику картку з пропискою. З цими документами особа вже є громадянином Угорщини і може претендувати на отримання закордонного паспорту, прописку, проживання, подорожувати.

Законодавство України: не дозволяє і не забороняє 

Окремо слід згадати законодавчі перипетії.

Угорським законодавством дозволяється мати два громадянства. Таким чином, з їх точки зору, жоден закон не порушується. Тобто це легально в Угорщині, якщо українець володіє мовою і має потрібні документи. Наш же закон не є чітким, він досить розмитий. Конкретної заборони подвійного громадянства нема і водночас існує штраф за приховування іноземного громадянства. Таку людину держава також має права позбавити українського громадянства, але через складність процедури. Вона майже не застосовується. А ще факт подвійного громадянства потрібно якось виявити і довести.

“Чіткого формулювання нема і це вносить велику проблему завжди коли нема чітко встановлених рамок і меж. Люди не знають, чого їм дотримуватися. Це так само є великою проблемою, якою Україна мала би зайнятися і чітко вирішить: легально це чи ні. Бо наразі угорська сторона не порушує жодного закону. Їх внутрішній закон це дозволяє. А наш якийсь дивний”, - каже Е.Балога.

***

Наостанок експерт радить краянам берегти гроші від різного роду шахраїв:

“Навіть раніше було таке, що люди брали гроші за вироблення документів, але у разі неуспіху, повертали їх через півроку. Як ніби ви позичили комусь певну суму на 6 місяців. Але це у кращому випадку. Дуже часто такі люди не можуть повернути кошти, адже це для них стало своєрідним бізнесом, вони цим заробляють собі на хліб, на своє життя. І пізніше, коли ви можете собі дозволити багато чого, дуже складно відмовитися. І вони стають самі ж в’язнями цієї ситуації, продовжуючи казати, що ми можемо зробити громадянство, знаючи, що насправді не можуть. Обіцяють все, аби лиш отримати більше грошей і таким чином самі себе тягнуть у проблеми”.



Тож закарпатець який знає мову і має відповідні документи самостійно може зайнятися цією справою - піти і здати документи. Для цього йому не треба використовувати допомогу жодного посередника. Процедуру можна пройти як в угорському консульстві в Ужгороді, так і на території власне Угорщини. Потрібно лише записатися на прийом і подати документи, що робиться цілком гласно і відкрито.

Нагадаємо лишень, що Україну згодом слід повідомити про факт отримання другого громадянства!

А от тих, хто вже постраждав чи сумнівається у законності своїх дій Едуард Балога готовий проконсультувати:

“У першу чергу, якщо людина має якісь запитання відносно отримання угорського громадянства, вона сміливо може звернутися і я її проконсультую та розповім процедуру. Якщо дійсно є якісь сумніви відносно людини, яка пропонує певні послуги, так само дам роз'яснення. Покажу, чому не варто довіряти певним людям і чому не потрібно йти на порушення закону. Воно того не варто. Людина ж хоче жити спокійно. І якщо вже на те пішло, можна вивчити угорську мову, якщо це дійсно їй настільки потрібно”.

Свої питання пишіть на електронну адресу Едуарда Балоги - eduardbaloga@ukr.net 

Ярина Денисюк для Zaholovok.com.ua,

ілюстрації з форуму 1h2.ru


P.S. Редакція наголошує. що стаття покликана допомогти закарпатцям і не лише уникнити витрат на шахраїв. У жодному разі ми не закликаємо масово робити друге громадянство і радимо дотримуватися законів України!  Однак, через складне економічне становище і активізацію шахраїв вважаємо своїм обовязком попередити краян про імовірні проблеми. 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.