Новини

У Словаччині відбулася спільна конференція лісників

Минулого тижня в Словаччині в місті Велкі Шаріш відбулася міжнародна конференція з нагоди започаткування проекту «Безперервне навчання лісівників задля кращого ведення лісового господарства».  Проект стартує в рамках Програми Транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна ЄІСП на 2007-2013рр. Територія впровадження проекту: Закарпатська і Івано-Франківська області в Україні та Кошицький і Пряшівський регіони в Словаччині.

Головний міжнародний партнер проекту – закарпатська ГО «Форза». Леся Лойко, голова громадської організації агентство сприяння сталому розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА», головний менеджер проекту зауважила: «Словацькі партнери вибрані тому, що ця тема цікава і для них і для нас, і разом ми можемо досягнути результату. Від проекту ми чекаємо, по-перше, покращення співпраці лісових інституцій прикордонних територій та самих лісівників. По-друге, хочемо використати вже існуючий досвід Словаччини з наближеного до природи лісівництва (НПЛ), з тим щоб підготувати тренерів, які будуть викладати цей напрям у нас в Україні, - каже Леся Лойко. - НПЛ - це практика, яка розпочалася на Україні і зокрема в Закарпатті не дуже давно - приблизно в 2005 році.

В 1998, 2001 та 2008 роках на Закарпатті були дуже страшні паводки. І населення звинувачувало зокрема лісівників в тому, що до цього призвели їхні способи господарювання. Сьогодні в Україні суцільні вирубки використовують достатньо часто. Оголюються цілі схили гір, по яких стікає вода, і проблема ще існує. І тому в рамках нашого проекту ми хочемо навчити лісівників господарювання в такий спосіб, що виключає суцільні рубки. Це буде корисно як для суспільства, так і для клімату, для природи».

Мілан Лалкович, генеральний директор Національного лісничого центру Словаччини, організатор заходу розповів, що Програма націлена на постійне підвищення кваліфікації працівників лісогосподарств тому і є транскордонною. «Цей проект буде основою для подальшої співпраці регіонів, навіть по його закінченню», - наголосив Мілан Лалкович.

За словами Сергія Ірклієнка, директора українського центру підвищення кваліфікації кадрів лісового господарства «УКРЦЕНТРКАДРЛІС», працівники галузі раз у п’ять років зобов’язані проходити підвищення кваліфікації. За 42 роки існування Центру, більше 50 тисяч лісівників навчалися тут по 26-ти спеціалізаціях.

Представники зі Словаччини в свою чергу розповіли про систему освіти у них в країні. Зокрема про те, що подібне навчання проводять декілька закладів і велику кількість лекторів складають лісівники-практики.

Після конференції українська делегація відвідала територію Пряшівського лісозаводу – лісництво Ганушовце. Словацькі колеги розповіли про структуру лісозаводу та основні віхи ведення господарства. 

Всього на території країни їх діють 24. Лісозавод в Пряшеві є одним з найбільших по площі - 68 тис 500 га (42% лісового покриву). 45 тис га знаходяться в руках держави, інші – в приватних. На його території розташовані три склади, куди звозиться деревина. Звідси потягами її доставляють в різні куточки країни. 30% деревини продають на місці рубки, а інші 70% - зі складів. На заводі працюють 154 осіб.

На території лісництва розміщені стенди, де показана його історія, фауна та флора. Також тут розміщені декілька наукових лісових доріжок (пішників) протяжністю в 3,5 та 5 км, для того щоб діти в приємній формі вивчали відношення до лісу. Один із таких пішників якраз проходить через територію, де використовується НПЛ. Всього таких місць є 26 і займають вони 4,6 тис га.

Загалом делегаціями було закладено основу для подальшої співпраці. Проект діятиме протягом 24 місяців. Представники обох організацій (ГО «ФОРЗА» та Національного лісничого центру) мали змогу познайомитися та налагодити ділові зв’язки. Також, учасники проголосували за кандидатів наглядової ради (3-х представників з України та 3-х зі Словаччини).

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.