Новини

У Мукачівського замку буде свій «Смарт Музей»

Мукачівський замок Паланок увійшов до переліку європейських музеїв, де починаєтсья реалізація проєкту «Смарт Музей».Він фінансується ЄС в рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна. Цими днями в лицарській залі замку Паланок розповіли про всі деталі проєкту,  у тому числі про всі новації, які він передбачає.

   Основний месендж, який хочуть донести ініціатори проєкту, -  що відвідання музею не має бути рядовою, буденною справою. Сюди має хотітися повертатися знову і знову. Саме тому в замку Паланок будуть застосовуватися цифрові рішення та технології, аби зробити це місце більш інтерактивним та цікавим для туриста.

Наприклад, тут створять цифрову експозицію. «Ми плануємо застосовувати цифрові рішення та технології  для того, щоб зробити музей цікавим.  Це  буде і створення  3D моделей  музейних експонатів. Це – професійний розвиток музейних експертів. Ми плануємо проводити тренінги та обмін досвідом саме в галузі застосування цифрових  smart технологій у розвитку музейної справи. Також буде створена мережа взаємної промоції. Суть її полягає в тому: турист відвідавши один музей, може дізнатися інформацію про всі музеї, які є в партнерській мережі», - розповіла координаторка проєкту «Смарт Музей» Ксенія Охотник.

Проаналізувавши, як працює музей, чого йому не вистачає і що люди хочуть побачити, тут прийшли до висновку, що в історичному музею в  Паланку не має експозиції історії замку. Адже не секрет, що Паланок змінювався упродовж різних історичних епох. Тому, тут вважають, що найкращим способом показати, яким він був колись , це - створення цифрових макетів.

Євгеній Лукша, голова правління ГО Асоціація «Ужгород – ХХІй вік», менеджер проєкту «Смарт Музей» розповів: «Відвідання музею має стати захопливою пригодою.Для того, щоб хотілося повертатися туди з нову і знову.  Не просто побачив щось, зафіксував і забув, а для того, аби поринути  в ту атмосферу, відчути руками, побачити очима. Нас і всіх партнерів об’єднує саме це прагнення. Наповнити змістом ті історичні будівлі, які так,  чи інакше вже самі по собі є історичними пам’ятками. Але набагато цікавіше в них перебувати і отримувати інформацію тоді, коли ти можеш самостійно поринути в ту атмосферу, скористатися тими можливостями, які дає інтерактивна експозиція»

В історичному музеї застосовуватимуться і дотикові тачскрін монітори, які ефективно і краще дозволяють подати ту інформацію, яку хочуть у музеї донести до своїх відвідувачів. До слова, про інших учасників. Наприклад, у музеї в Міхаловце (Словаччина) буде експозиція «розмовляючих голів». Тобто скульптури розмовлятимуть з відвідувачами музею. Ще одна цікава експозиція – інтерактивне дзеркало. Відвідувач, поглянувши в це дзеркало, зможе побачити себе у тих одежах, які були колись. Дзеркало буде розмовляти і показувати, як би ви могли виглядати 200 – 300 років тому.

 Слід зауважити, що в рамках проекту «Смарт Музей» в Мукачівському замку проводитимуться й ремонтні роботи. Зокрема найбільше цього потребує Нижній двір. Ці приміщення наразі вилучені, або не застосовуються у роботі музею через аварійний стан. Протягом проекту вони будуть відновлені і використовуватимуться у роботі. Наприклад, там планується створити невеличкий кінотеатр, де демонструватимуться анімаційні фільми і будуть проводитися уроки краєзнавства для дітей.

Проєкт реалізовується міжнародним консорціумом партнерських організацій з України, Словаччини та Угорщини на чолі з громадською організацією Асоціація «Ужгород-ХХІй вік» за підтримки Європейського Союзу в рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна» 2014-2020.Партнери проєкту: Мукачівський історичний музей (Замок Паланок), Кошицький самосправний край та Агенція регіонального розвитку Кошице у Словаччині, а також Музей ім. Германа Отто (м. Мішкольц) та Керуюче бюро замку Фюзер в Угорщині.

 Оксана Нірода

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.