Новини

Тиждень до виборів. Думки експерта

Активний учасник подій Революції Гідності, координатор Громадської ради Майдану, громадський діяч  Василь Печко висловив свою думку щодо ходу передвиборчої кампанії на Закарпатті.

- Пане Василю, кампанія триває вже три тижні, до виборів залишилося всього кілька днів. Як би ви прокоментували перебіг агітаційної боротьби?

 - В принципі ніхто з претендентів особливо не вразив і нічого неочікуваного не відбулося. Все дуже передбачувано, весь бруд який готувався – зараз почав працювати. А з іншого боку, люди вчорашньої злочинної влади, корупціонери, антимайданівці і «тітушки» розосереджені у списках практично всіх партій, які претендують на наші з вами голоси. Свідчення цьому можна пригадати лише останній випадок зі стрільбою в обійсті кандидата в ромському поселенні міста Мукачево, якого пустили в свої списки керівники «Солідарності», а також заяву Ярослава Галаса про те, що по округу №23 в Обласну Раду Балога веде сумнозвісного Володимира Паульо  або Чалого, який чинив беззаконня на відомих виборах в Мукачеві у 2004 році.
Окремо можна виділити хіба що список «КМКС», проаналізувавши, можу сказати, що це досить якісний персональний склад претендентів на місцях, окремих з яких знаю особисто.

- Але тут теж є нюанс – об’єднання «КМКС» і «УМДС», яке не всі зрозуміли.

- Так, справді, така подія відбулась, але тільки на обласному рівні і частина людей сприйняли це як негатив. Але в цьому я особисто бачу великий плюс. Мінус угорців на цих виборах, що вони не  представлені у всіх районах.. А також досить квола кампанія, яка зосереджена лише в окремих угорсько-мовних районах.

- Та все ж таки, якщо повернутися до того, що пропонують окремі кандидати та партії на окремих рівнях, скажімо в Обласну раду?

- Ну про програми, нажаль, говорити не доводиться, бо їх нема. Ні в кого! Всі декларують загальнонаціональні гасла, грають на почуттях і жодна з партій не може показати реальних справ і прикладу стратегічного бачення розвитку регіону, конкретних кроків по реформуванню окремих галузей. І те що пропонується людям, це знизити тарифи і зберегти мир (чого місцева влада не компетентна), або критика опонента. Конструктив відсутній. І навіть громадські активісти, яких партійні боси позатягували на непрохідні округи, ведуть себе абсолютно пасивно і не так, як цього чекають люди. Якщо ви раніше ходили на протести, блокували окремі рішення, то тепер ви претендуєте у представницьку владу і хотілося б розуміти, які ваші плани, напрацьовані програми і т. п. Тому і говорити, що буде якась конструктивна робота цих людей в тих командах, в яких вони опиняться після виборів – не доводиться.


Аналізуючи ситуацію, можна сказати що пропрезидентська сила так нічого і не зможе протиставити мукачівській сім’ї і «ЄЦ» візьме те що планує взяти на цих виборах. «Солідарність», фактично не зробила нічого за рік при владі в Україні і нічим особливо на відзначилась при владі на Закарпатті за останні три місяці.


Я думаю, що в Облраді наступного скликання ми побачимо ситуацію, коли «Солідарність» опиниться в «широкій опозиції» і їй доведеться шукати союзників серед представників здавалося б опонентів. Це дещо подібне до сьогоднішньої ситуації в парламенті України, коли ми бачимо співпрацю між «БПП» і «Опозиційним блоком».

- Окремо хочеться запитати, як Вам ситуація в Мукачеві?

- Ну там події розгортаються досить активно. Якщо говорити про вибори мера, то тут однозначно два фаворити – це Іван Чубірко і Андрій Балога. Боротьба дуже запекла. Звичайно, основна причина – давня боротьба між кланами, які представляють ці кандидати, протистояння між Медведчуком і Балогою. Але Чубірко набирає реальної підтримки, так як мукачівська «сім’я» зробила ставку на «сина-принца», а не на досвідченого Золтана Лендєла. Люди ж, все таки, дивляться на особу і особистість в першу чергу, а тут молодість і відсутність конкретних справ, звичайно програє. В цей же час Іван Чубірко активно став на захист позашкільних закладів, тобто взявся за вирішення гострих соціальних проблем у резонансних справах, з якими пов’язують Єдиний Центр.

- Що тоді будуть робити Балоги, щоб нейтралізувати цю негативну для себе тенденцію?

- Важко сказати, можливо вони і підуть на певні поступки у проблемних питаннях, які самі і створили, зроблять це публічно і пропіаряться на цьому. Але у виборах мера Мукачева залишається інтрига, принаймні станом на початок останнього агітаційного тижня. На мою думку, чим активнішим буде Чубіркко в цей тиждень і чим більшою буде явка мукачівців, тим менше шансів Андрію Балозі перейняти у спадок трон. Поживемо – побачимо.

- А що до Ужгорода, як розгортаються події тут?

 -На сьогодні є три однозначні лідери перегонів у виборах міського голови Ужгорода – це Володимир Чубірко, Михайло Качур і Сергій Ратушняк. Богдан Андріїв дуже би хотів там бути і сильно намагається (потрачені великі кошти на вибори, які він захоче потім повернути), але шанси його потрапити у другий тур все менші.

Команда Михайла Качура, використовуючи послуги спеціально оплаченого політтехнолога і місцевий адмінресурс, все ж таки не зможе здобути однозначної переваги. Ця масована рекламна кампанія і величезні кошти вкладені в біл-борди вже спрацьовують в мінус і дають поле для критики з боку опонентів.

Сергій Ратушняк до свого сталого показника додає дуже слабо. Зростання його рейтингу прямо пропорційне його епатажності, а вона, в цьогорічній кампанії, відверто скажемо – слаба. Дуже негативно впливають його «кроваві» ролики - люди не підтримують таке. І за моєю інформацією ромське населення підтримає не його на цей раз. Я допускаю, що причина цьому домовленість із третьою стороною, про яку нам невідомо. Тому Ратушняк виконує роль статиста і навряд чи опиниться у другому турі.

В Ужгороді команда Балоги працює досить ефективно, що відображається на рейтингу Володимира Чубірка. Тому прогноз, який я озвучував раніше (http://zaholovok.com.ua/vibori-bez-viboru-shcho-robiti-gromadskim-aktivistam), щодо другого туру виборів мера Ужгорода я залишаю без змін. І якщо так і станеться, і у другому турі будуть Чубірко і Качур, то ми побачимо дуже запеклу боротьбу і величезну кількість бруду, як з одного так і з іншого боку.

Соціологія говорить про велику кількість тих людей, які все ще не визначилися і про досить суттєву частку тих, хто взагалі не збирається йти на вибори. Який Ви з цього робите висновок і що б Ви побажали нашим читачам?

Ну це об’єктивно, що людям важко визначитися.  Дуже звужений цей вибір і саме тому така велика частка тих, хто взагалі не хоче йти голосувати. За новою системою буде важко розібратися літнім людям. Думаю це не випадково, адже це в основному електорат «Опозиційного блоку» і «БЮТ». Тому я прогнозую, що явка буде дуже низькою і якщо вона дотягне до 45%, це буде надзвичайно добре. Але разом з тим я хочу звернутися до виборців, прийти на дільниці 25-го жовтня – це їх відповідальність перед майбутнім наших дітей! Тому я закликаю йти на вибори, якими би безальтернативними вони не здавалися і голосувати за тих, хто у владі ще ніколи не був і тих хто не пропонує грошей! Окрема подяка тим кандидатам, які прийшли і презентували свої програми 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.