Новини

Сквер Марії-Терезії в Ужгороді планують відкрити до кінця червня

В Ужгороді тривають роботи із впорядкування скверу Марії-Терезії, який невдовзі відкриється навпроти Ужгородського греко-католицького кафедрального собору. Колись на цьому місці був палісадник жіночої семінарії та монастиря сестер-василіянок, відділений від вулиці Капітульною муром і парканом, бо вихованці цього закладу утримувалися в закритих умовах. Ще одна ділянка належала місту.

Кілька років тому виникла ідея, аби цей зелений куточок став загальноміським сквером, який би був доступний усім із вулиці Капітульною і відкривав для огляду історичну візитку Ужгорода -- кафедральний собор. (На даний момент туристи товпляться на проїжджій частині перед храмом, створюючи небезпеку для руху).

Мукачівській греко-католицькій єпархії довелося проробити велику роботу по впорядкуванню скверу. Адже в часи, коли Греко-католицьку Церкву заборонили, приміщення жіночої семінарії та монастиря передали освітянам (тепер тут інститут післядипломної освіти), а перед самим Кафедральним соборому радянські часи розмістили гаражі та сараї.

Управління Мукачівської єпархії звернулося з проханням до міської влади, аби зробити на цьому місці облаштований сквер. Місто погодилося і віддало свою ділянку під паркову зону. Ділянка монастиря сестер-василіянок, яка нині є у постійному користуванні Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, на підставі Угоди про співпрацю та добросусідство з 11 липня 2013 рокубула також передана для створення зони для відпочинку.

Але до самого парку було ще далеко. Належало не тільки підготувати проект скверу, але й привести територію до порядку. За кошти Мукачівської єпархії було викуплено у власників і вивезено ветхі господарські споруди, які тут намножилися. Проведено два конкурси на кращий проект облаштування парку, однак жоден із них не виявив гідного варіанту.

За основу було взято проект ужгородського архітектора Петра Сарваша, але місцеві мешканці не з усіма пунктами реконструкції погодилися.

За проектом слід було знести два метри цегляно-кам’яної стіни, що відділяє майбутній сквер від вулиці Капітульної, аби розширити вхід до парку та відкрити для огляду кафедральний собор. Однак під час будівельних робіт завалилося не два, а близькодесяти метрів стіни, котра, як виявилося, була прибудована у 40-х роках минулого століття, тобто, близько80 років тому, до значно старішого, кілька столітнього муру, який не постраждав.

Мистецтвознавець Михайло Приймич, виходячи з теперішньої архітектурної ситуації, вважає недоцільним відновлення цього шматка стіни. Оскільки це вже буде реновація, себто, не історичний об’єкт, а цілком новий. З огляду на функціонування скверу, тепер він матиме відкритіший вигляд з вулиці Капітульної, а простір перед собором вигідно збільшиться для огляду. 

На Великдень планується встановити у сквері Марії Терезії статую Богородиці з піщаного каменя роботи відомого скульптора Петра Матла (копія тієї, яка там стояла до 1949 року). Сам сквер планується відкрити наприкінці червня, коли заплановані урочистості з нагоди Дня перенесення мощів Блаженного Теодора Ромжі.

На ілюстрації: картина 1930 року Йосипа Бокшая, де чітко видно, що замість «історичної стіни», яка обвалилася, стоїть ще металева огорожа.

Прес-служба Мукачівської греко-католицької єпархії

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.