Новини

Ранкова кава із Сергієм Ратушняком

У закарпатських кав’ярнях рівні всі – незалежно від статусу, професії, кількості грошей і досягнень. Вранці вони на рівних можуть пити каву за сусідніми столиками і вже лише після цього розходитися зовсім іншими дорогами, жити за зовсім різними можливостями, діяти кожен згідно зі своїми цінностями. Щодо політиків, то у перевиборчій метушні за ранковою кавою ми намагалися відволікти їх від прописаних ними чи їхніми помічниками агітаційних лозунгів і змусити відповісти на питання більш особисті, життєві. Гість нинішньої кави знає смак і перемоги, і програшу. На Zaholovok.com.ua сьогодні – Сергій Ратушняк.

Чи любите Ви каву і яку?

Смачну. Не більше однієї порції через день. Найбільше люблю пити каву зранку з жінкою. Без неї можу взагалі не пити – не люблю каву без дружини.

 

У коментарі Zaholovok.com.ua раніше Ви розповідали, що з першого погляду прийняли рішення про одруження.

Да, я увидел ее и остолбенел. Сразу сказал, что это мать моих детей, вопрос решен и обжалованию не подлежит.

Правда, вона про це не знала ще майже рік.

 

Чому так довго чекали?

Знаєте, я такий – «парень-хулиган». Хоча був яскравим студентом. Автор 28 винаходів! Із 3-го курсу я вже читав лекції своїм «однокашникам», до речі. До 5 курсу вже викладав 4 предмети.

 

Якою повинна бути жінка, щоб Вам сподобатися?

Така, щоб ти кожного дня хотів її 20-30 років. Бажав її вранці і ввечері.

 

Який день свого життя Ви хотіли б повторити?

Народження.

 


За що Вас варто любити?

За те, що я ніколи не зраджую. За те, що тримаю слово. Навіть коли вже 10 разів зрозуміло, що воно мені не вигідне, все одно виконаю.

І віддаю більше, ніж залишаю собі.

 

Якби Ви мали змогу побачити будь-кого, хто коли-небудь жив на землі, з ким хотіли б зустрітися?

З тими, хто у печерах вирощували наших прабабусь і прадідів. Як вони змогли вижити і дати нам життя? Не маючи медицини, йоду, аспірину, опалення, речей (мається на увазі текстилю і такі інше). Тільки з ними.

У Середньовіччі – хан Батий, Чингісхан, Тамерлан. Щоб спитати: як же так: ви тримали під собою весь світ, до Європи дійшли і після себе каменю навіть не залишили. У музей Чингісхана в Монголію я поїхав би із задоволенням, та нема такого. Вона залишилася просто пустинею, а це ж імперія була! При чому могутня.

З європейських таке ж питання було б до любого з імператорів, звичайно, і до Цезаря: як, маючи 350 років імперію, не примусити всю Європу говорити італійською?

Сьогодні нація номер один - англійці. Ми ж не потрапляємо навіть у першу тридцятку. А вони з своїми безплідними, холодними, похмурими островами свою примітивну англійську мову, у якій навіть слова не відмінюються, нав’язали всьому світу. І ці острови сьогодні є центром світової політики. Хтось думає, що це Вашингтон і Нью-Йорк, але неправда. Це просто місце, де мешкає сім’я Ротшильдів, яка друкує долари, це фінансова столиця світу. А політична – Лондон.

За останні тисячу років жодного заколоту, революції, війни не відбулося без того, щоб на це не дав добро Лондон.

 

А свої гроші Ви у якій валюті зберігаєте?

Взагалі не зберігаю гроші. Тільки перехідний запас якийсь маю. Навіщо зберігати? Маю ліквідну рухомість і нерухомість, а це завжди більший актив, ніж гроші.

 

Що є зараз Вашим основним бізнесом?

Нема основного. У мене диверсифікований бізнес: понад 15 напрямків.

 

А улюблений який?

Я люблю займатися завжди тим, що ще не зроблено, тією продукцією, яку ще не випустив, послугами, які не організував, тими об’єктами, які не добудував. Це найулюбленіше. А те, що вже працює, для мене втрачає цінність.

 

Ріо-кола ще актуальна?

Так, працює, платить податки. І зарплату біля 5000 гривень, до речі. Хай Балога розкаже про свою зарплату – на виробництвах, спекуляція мене не цікавить. Вони знищили моє горілчане підприємство, зараз взагалі горілчаного виробництва в області немає. Тоді як тільки спиртових заводів у Франківську, наприклад, –- 7, на Львівщині – 13, а у нас - жодного.

І взагалі, давайте говорити чесно. 20 років незалежності на Закарпатті пройшли в боротьбі обласної адміністрації з Ратушняком. Вони на цьому сконцентрувалися: нагинати населення і боротися з Ратушняком. Чи це не помітно?

Єдиний період - Москаля, який зі мною не боровся. І зараз – напівзатишшя, при Ледиді, бо у нього самого людські якості позитивні. Не знаю як він як партійній функціонер, господарник, але людські якості – позитивні, не всі, але більшість.

 

Співпрацюєте?

Ваші колеги по цеху заявляють, що я - з Партії регіонів. Хай назвуть хоч один фрагмент, який мене з ними пов’язує! Де вони мені помогли, підіграли? Чи може хоч одна моя людина при владі працює? Ті папери, які пересічні громадяни підписують по закону за 10 днів, я підписую за 2 роки.

 


У Вас і кавовий бізнес?

Корадо – це кава Ратушняка. За нами і переробка кави, і споживають її понад 800 юридичних осіб, робимо і мережу кав’ярень. По Україні зараз, а згодом будемо відкривати й у Словаччині, Угорщині та у Відні.

Єдине – змінимо букву «р» на «r», бо «копа» - футбол, а «адо» угорською – податки. Копати податки – якийсь каламбур. Тому букву р писатимемо англійською.

 

Звідки берете кавові зерна?

Купуємо у портах Голландії і Бельгії – Антверпені, Амстердамі. Якби не зусилля Медведчука і Балоги, я сьогодні був би у трійці найпотужніших кавових виробників України. Я мав по виробництві кави 17 % українського ринку.

 

Ви вже були у Верховній Раді. Так сподобалося?

Ні, до чого тут «сподобалося». Нема просто кого підтримувати. Я підходив до деяких молодих людей із пропозицією, щоб підтримати їх у Верховну Раду і на голову міста. Вони не бажають.

Давайте чесно говорити. Сьогоднішній кандидат у народні депутати – це тільки Ратушняк. Все інше або на Росинанті адмінресурсу їздить, або по команді Балоги розтягує голоси. Треті намалювали собі на майці партійні бренди, не маючи за спиною жодного позитиву, а четверті взагалі може навіть не знають, що вони кандидати. Їх запхнули, щоб мати своїх спостерігачів і членів комісій. Ще одні повісилися на портрети лідерів та й усе.

 


Дружина була не проти Вашого балотування?

Проти. Деякі друзі також казали: нащо тобі, все маєш. А зараз знову їздити туди-сюди. Але я вважаю, що був би корисний там, у мене є з десятки 2 цікавих законотворчих ідей, колосальних, які піднімали б резонанс у всьому суспільстві, я впевнений. Подавши їх, протягом року-двох можна і відійти.

 

Що Ви сказали б Богові при зустрічі?

Я сказав би, що треба бути досконалішим і працюйте над собою, тому що ті, кого Ви створили по образу і подобію своєму, дуже паскудні. Зло, заздрість, ненависть, бажання вбити, вкрасти, зґвалтувати, нічого не робити і все мати на 90 % притаманно людям. Але претензій ніяких – їх створив Бог. Я б сказав: плоди Ваші дуже паскудненько виглядають. І запропонував би йому програму очищення.

 

Ви не вірите в Бога чи чому так висловлюєтеся?

Що стосується теологічних питань, то всі священики області якщо зберуться в одній аудиторії, навряд чи будуть мені опонентами. Їхнє зомбоване і здирницьке ставлення до цього питання та моє – філософське, з десятками світових книг, вивченими на цю тему – неспівставні на рівні дискусійної площадки.

Сьогоднішні храми в золоті, жирні попи - це суперечить релігії, хижацьке ставлення до прихожан, на все такси, як в універмазі чи будинку розпусти. Нічого спільного це з релігією не має.

Віра – це система цінностей і я за те, щоб вона завжди була. А Бог – це абсолют, природа, увесь всесвіт, де мільярди світил виникають, рухаються і зникають, не порушуючи жодного закону і не спізнюючись навіть на долю секунди. Це і є Бог! Оце божественне, а людське – це суєта суєт.

До речі, віруючі і невіруючі живуть однаково, чомусь так виходить. Де ж різниця?

Система цінностей має передаватися від батька і матері, школи, суспільства. За це треба поборотися. Саме для цього і потрібна релігія. Обов’язково потрібна. А в українському варіанті вона така ж спаплюжена і збочена, як і українська економіка, влада, мораль. Навіть борщі називаються класичними із свинини, коли класичний борщ готується тільки з півня. При чому того, який ще не був у стосунках з куркою. До речі, саме в такій юшці готують царську уху. Рибу відварюють саме на підготовленому бульйоні з півня, у гіршому випадку - з курки, а не на воді з крану.

 

Ви згадували про прочитані книги з теології, а зараз щось читаєте?

Зараз – Шопенгауера.

Недавно прочитав за рекомендацією Юлії Тимошенко книгу Маріо Варгас Льоса про диктатора у Домініканській Республіці. Вона публічно рекомендувала прочитати її Віктору Януковичу, я скористався порадою і завантажив текст з інтернету.  

 


Ви жорстко критикуєте українські реалії, чому не перебралися жити до іншої країни?

Я - українець.

 

Можливо, в іншій країні Вам було б комфортніше?

Воно й зараз там комфортніше. Але я українець. І для мене цим все сказано.

 

Які риси Ви поважаєте у чоловіках?

Чесність. Треба мати честь у словах, справах, життєвій позиції, ставленні до людей. Щоб мати право слухати до себе звернення «ваша честь».

 

До речі, що стосується українського, Ви питали мене про країну. Україна у нас не подається дітям взагалі як моральна, етична і ментальна цінність. Багатством України і владою заволоділи вороги України. Вони антиукраїнські за походженням, тобто за суттю і за формою своїх діянь вони вороги держави. Ми не маємо в школах достатньо уроків з історії рідного села, вулиці, міста, краю. Я ж бачу Україну як релігію. Релігію понад усе. А для сьогоднішніх власників нашої держави це територія з лохами, де вони щомісяця заробляють мільярди доларів на горі, сльозах.

 

Що Ви хотіли б передати своїм дітям, чому навчити?  

Своє ставлення до дітей. До роботи, друзів, до сім’ї.

 


Якось у купе попутник пригощав мене консервацією і хвалився, що вона – від Ратушняка. Справді заготовлюєте на зиму?

Звичайно. Гриби, ягоди, овочі. Більше дружина цим займається. Зараз у нас у колекції є тушонки з кролика, тушонки з риби у томаті - мій брат з Іршави навчив нас це робити. Такий маємо ексклюзивчик. Риба, до речі, вирощена у наших озерах.

 

На 555?

Так. Це прекрасний гуманітарний проект. Там – тільки відпочинок. Хатинка біля озера, спортзал, баня, басейн. Цим користується біля 100 людей, безкоштовно. Це територія, де я відпочиваю, вона повинна бути чистою від грошей. Гроші - це бруд.

У нормальній державі я б займався наукою. У мене навіть є 6 ідей щодо зброї масового знищення.

 

Чому саме зброя?

Я дитина радянського часу, вихований на тій ідеології. Я знав, що є така Америка і її треба знищити – тобто захистити весь світ від Америки, соціалістичний табір, Африку, Індію, Індокитай і Близький Схід. От я і придумав зброю. Я і зараз вважаю, що Америка - це зло.

 


Які 3 речі Вам необхідні для щастя?

У мене все є для щастя, я щаслива людина.

Навіть зупинити час, щоб зупинити старіння, я не хочу.

 

Чому?

Я маю красиво зістаритися, побачити онуків і дати можливість дітям та онукам поховати мене. Якщо зупинити час, прийде втома від того, що нічого не змінюється.

 

Що вважаєте своїм недоліком?

Нетерпимість. До зла, до поганого і до ідіотів. До цього у мене відкрита нетерпимість і я не вмію це приховувати. Життєві традиції поведінки змушують нас приховувати свої відчуття, а я не приховую, тому що я від народження дуже вільна людина. З цим ви навряд чи можете сперечатися, бо те, що говорю я, інші тільки пошепки і під одіялом говорять. Деякі і на власній кухні бояться сказати.

Я не претендую на щось, я просто є такий. Навіть лідерство, яке є за мною, з радістю передав би молодим людям, але нема кому. Хтось хоче прислужитися, хтось - обгадити іншого і за це щось отримати. Але цілісних натур дуже мало.

Хоча є вже і цікаві постаті. Пару десятків хлопців, дівчата, які моделюють одяг, співаки, молоді люди, які продають свої програмні продукти навіть на міжнародному ринку. Хотів би, щоб вони виходили на рівень громадсько-політичної роботи.

 

Скільки грошей Ви витратили на вибори?

Про це - після виборів.

 

Кампанія ЧЕСНО назвала Вас порушником критеріїв доброчесності (щодо корупційних дій, невідповідності декларації способу життя тощо).

Думаю, що це стосується всіх кандидатів - з точки зору юриспрудентської формалістики. Про спосіб життя і декларацію – так, я офіційно «бомж», але маю зареєстроване майно на дітях і жінці. Я пристосовуюся до українських реалій. Якщо зі мною щось станеться, щоб від них це не забрали.

 


Чого Ви боїтеся?

Нічого. Чого дуже б не хотів, єдиний сум і нещастя – це якщо щось станеться з рідними і близькими. Щодо себе – не вважаю, що краще каліцтво, ніж смерть. Я так не сприймаю. І ніж мати будь які стосунки, я за те, щоб мати одні і цінні.

 

Ви сказали, що маєте все. Але що хотіли б отримали у подарунок?

Не тільки все, що треба, а навіть більше, тому щомісяця ділюся з іншими, дозволяю собі займатися політикою, а це витратна справа і брати участь у різних гуманітарних проектах, які теж є витратними.

Тому з подарунків – тільки стосунки. У речовому виразі мені все до лампочки.

Яхта, Феррарі, Роллс-Ройс, літак – це все мені доступно. Просто мені це не потрібно, бо я не працюю головою адміністрації якогось президента і не маю потреби мільярди вивозити у Швейцарію по 2-3 рази на тиждень. Тому мені власний літак і не потрібний.

 

Що б Ви порадили тим, хто також хоче відчувати себе абсолютно щасливим?

Щоб бути щасливим щодня треба вміти відчувати щастя тут і зараз, де ти є. Якщо прив’язувати щастя до квадратури житла, розміру коліс автомобілю, заощаджень у банку, то ніколи не будеш щасливий. На будь-яку цифру можна додавати нулик і це нескінченний процес. Люди, які вважають, що щастя вимірюється метрами і цифрами – це нещасні люди і вони ніколи не будуть щасливими.

 

Які плани чи маленькі мрії Ви хотіли б втілити найближчим часом?

Все, ще роблю - це реалізація моїх маленьких мрій. Шкода, що нема змоги долучитися до більш масштабних проектів, до яких я здібний. На рівні країни я б започаткував інститут, який би із студентських і шкільних ідей створював готову продукцію. Вважаю, що я  просто подарунком був би для українського суспільства на посаді гуманітарного віце-прем’єра, який би займався і впровадженням у виробництво тієї продукції, через яку Україна є імпортнозалежною. Ми на мільярди доларів завозимо жуйок, колготок, зубних паст, щіток, а це ж смішно. Я б по всіх областях, при чому в обов’язковому порядку впроваджував би ці виробництва. І жорстку відповідальність влади за них. А це робочі місця, збереження валюти, податки місцеві і загальнодержавні. Хоча в Україні в цілому цю систему треба міняти. Власність стала приватною, стосунки більш-менш ринковими, а система залишилася плановою – зверху спускають команду про збір податків, податківець вимагає з бізнесмена сплатити суми наперед, бо у нього є план, а ви живете в реальних ринкових умовах. Як можуть ці 2 явища співіснувати?

 

У Вас є улюблене закарпатське слово?

Юй, та ви що! Я б тут взагалі вів факультативний курс!

Писок, штрімфлі, топанки, фірганки, а носити рехлик хіба не тепліше, ніж піджак?!

А крумплі на шпагреті? Це не на печі! Це не печені, не жарені, не тушені, не варені. Це на шпорі! Оце слова!

А оце «и», воно зовсім не українське, не російське, це окрема слов’янська буква, Кирило і Мефодій її взагалі не мали.

А знайдіть аналог слову «фігльовати»! Це не «смішити», не «сатирою говорити». Краса! Такий колорит! Пропоную, до речі, русинську мову визнати на Закарпатті державною. Хоча важко собі уявляю механіку і квантову фізику на русинській. Але Остап Вишня русинською звучав би навіть краще, ніж українською, я впевнений.

Фіглі, пісні на закарпатській, на русинській обожнюю! Кожен день із кимось маю поговорити по-русинськи. Навіть з мамою говорю русинськов. Всі думають, що я москаль. Звідки москаль? Я родився в Ужгороді, літо проводив у Лучках, звідки жінка Балоги. Він має єдиний позитив у біографії, що у нього жінка з Великих Лучок, а Ратушняк там проводив літні канікули.

 


Який головний життєвий урок Ви отримали останнім часом?

Не вірити, не боятися і не просити. І тоді при будь-якому результаті у ваших проектах ви все одно залишаєтеся з усмішкою і відчуттям щастя. Бо це – результат, черговий крок у вашому житті. Радіти цьому і своїм друзям – оце не можна ніколи переставати робити.

Ганнуся Тарканій, спеціально для Zaholovok.com.ua

Фото: Володимир Твердохліб

P.S.

Ми любимо вранці пити каву. Часто п’ємо її у компанії з цікавими людьми. Чуємо при цьому цікаві думки, які інколи розважають, часом – змушують замислитись, а віднедавна все більше викликають бажання записати їх і поділитися з читачами нашого сайту. Тому започаткували рубрику «Ранкова кава». Щотижня читайте нові розмови. Усього з кількох запитань (частина – із знаменитої анкети Марселя Пруста), тільки щоб вдало розпочати інформаційний день за горнятком кави у гарному товаристві. Чекаємо Ваших пропозицій щодо осіб, яких Ви хотіли б "почути" за "ранковою кавою".

Ваш Zaholovok.com.ua

Партнер рубрики «Ранкова кава» - ужгородське кафе «Какао»

вася (не перевірено)

ратушняка завжди цікаво послухати, бо говорить те, що думає. а ці всі пацкани викручуються як вуж на пательні, щоб збрехати так, аби ніхто не здогадався. от тільки я не зрозумів, що означає слово "Росинанті".. )

пт, 26/10/2012 - 21:16 Постійне посилання
Отаке (не перевірено)

"як, маючи 350 років імперію, не примусити всю Європу говорити італійською?"

Італійська літературна мова оформилася якісь 150 років тому, але менше з тим, імператори змусили всю вчену Європу розмовляти латиною, сучасні романські мови (італійська, французька, іспанська, португальська, румунська) - це, по суті, діалекти латинської мови. Крім того, латина суттєво вплинула й на інші мови, слов'янські в тому числі. Так що імператори нормально все :)

сб, 27/10/2012 - 13:00 Постійне посилання
Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.