Новини

Пролітаючи над мажоритарними округами Закарпаття

Початок виборчої кампанії до парламенту на закарпатських мажоритарних округах нагадує кадри фільмів BBC або National Geographic про міграцію птахів до африканських озер. Сила-силенна пернатих різної масті періодично злітаються до багатих на рибу водойм. А там вже, як можуть, конкурують за їжу. Жорстко і часом жорстоко змагаються, щоб вижити і почати новий етап свого життя. Така природа птахів.

Те ж саме і у нас: політичне птаство різного калібру і окрасу злітається на закарпатські округи, тренує горло, гострить кігті та дзьоби і готується кинутися в бій за голоси виборців. Якщо треба, летітиме пір’я, бризкатиме кров. Головне – вижити і переможцем почати новий етап свого життя. Така природа політиків.

Спробуємо узагальнити і проаналізувати, хто уже кружляє над шістьма закарпатськими округами, приміряючись, який би вибрати, щоб звідси злетіти в парламент.

 Дехто ослаб і не летить

Одразу треба уточнити, що станом на вівторок, 11 червня, немає повної інформації про всіх хто, має бажання йти на мажоритарні округи. Ба більше, наразі ЦВК зареєструвала тільки 5 кандидатів на 5 округах. Усі вони – від Єдиного Центру. Інші ще мають багато часу на роздуми: Центрвиборчком завершує реєстрацію кандидатів аж 25 червня.

Однак уже точно відомо, що не матиме своїх мажоритарників на Закарпатті «УДАР» Віталія Кличка і «Українська стратегія Гройсмана». «Самопоміч» подає 3-х кандидатів на Ужгородський (Олександр Ігнат), Хустський (Ігор Маді) і Тячівський (Іван Сурмачевський) округи.

Поки що немає жодної інформації про те, хто буде кандидатами від Європейської солідарності. Перед самим з’їздом ЄС Геннадій Москаль написав заяву на звільнення з посади керівника обласного осередку партії на Закарпатті і заодно – про вихід із цієї політичної сили.

І тут треба повернутися до орнітологічних аналогій. Будучи президентом, Петро Порошенко, мов страус, на роки сховав голову в пісок, віддавши закарпатський пташник під одноосібний контроль Геннадію Москалю. А той, як півень-фанфарон, покрасувався в регіоні кілька років, похоснував курей, що несуть золоті яйця, і при першій же нагоді вилетів за огорожу. Він же ж птаха немісцева… Тепер Петрові Порошенку треба терміново знайти кількох більш-менш оперених кандидатів, які можуть спробувати поборотися. Європейська солідарність пообіцяла назвати всіх своїх кандидатів до 20 червня.

Цікаво, що ще не озвучив свого рішення, але де-факто вже активно працює на 68-му окрузі з центром в Ужгороді Роберт Горват, який входить до фракції БПП у парламенті. Але, найімовірніше, йтиме він не від партії Порошенка, а самовисуванцем.

Взагалі наразі ні «Батьківщина», ні «Сила і честь», ні «Радикальна партія Ляшка», ні жодна з двох колон Опозиційного блоку, ні навіть «Слуга народу» ще не назвали своїх кандидатів-мажоритарників на Закарпатті. Є попередня інформація, що багаторічний соратник Юлії Тимошенко Олександр Кеменяш та голова Полянської ОТГ Іван Дрогобецький від Опоблоку змагатимуться на окрузі з центром у Сваляві, де їм конкуренцію складе ще й екс-голова обласної ради Іван Балога. Зважаючи на те, що всі вони – птахи хижі, наразі виглядає, що це може бути найгарячіший закарпатський округ. Із літаючим пір’ям і поламаними дзьобами.

«Голосні» пташенята

А тепер подивимося на ті партії, які вже визначилися зі своїми кандидатами на Закарпатті. Минулої суботи назвала 5 прізвищ політична сила, яка щойно вилупилася з яйця, – партія «Голос». Тільки на округ з центром у Сваляві ця команда не представила кандидата. А в решті округів пташенята Святослава Вакарчука обіцяють боротися за зміни і проти старих політиків.

Хто ці люди? В Ужгороді від «Голосу» балотується професор УжНУ, юрист-конституціоналіст Михайло Савчин. На окрузі з центром у Тячеві кандидує Олександр Данилюк – уродженець Великого Бичкова, хірург 128 бригади, який зараз курує реформування екстреної медицини в команді міністерки Уляни Супрун. У Мукачеві кандидатом від «Голосу» є історик, екскурсовод, популярний ведучий Олександр Шершун. У  Хусті – молода вчителька-активістка Іванна Розман. А у Виноградові – поліглот Тарас Керечан, який зараз працює у IT-сфері, також активіст і волонтер.  

 Під крилом Турула

Закарпатські угорці теж вирішили включитися в боротьбу на округах.

Лідер КМКС Василь Брензович, який досі в парламенті входить до фракції БПП, на останній конференції Товариства угорської культури Закарпаття вчергове розкритикував Порошенка. Також повідомив, що спроби домовитися про співпрацю зі «Слугою народу» та Опозиційною платформою «За життя» не дали результату. Тому КМКС висуває своїх кандидатів-мажоритарників.

Сам голова Товариства угорської культури Закарпаття іде на 73-му окрузі з центром у Виноградові. Поки що відомі конкуренти Василя Брензовича – Павло Балога від Єдиного Центру і згадуваний вище Тарас Керечан від «Голосу».

Перший заступник голови Закарпатської обласної ради Йосип Борто балотується по 68-му Ужгородському округу. Тут його конкурентом точно буде Роберт Горват, Михайло Савчин («Голос»), Олександр Ігнат («Самопоміч»), Михайло Фединець (ЄЦ), можливо, депутат обласної ради Андрій Андріїв (брат мера Ужгорода) і, очевидно, ще чимало кандидатів, які наразі не заявили про похід на вибори, але активно над цим думають.

І третій угорський кандидат – очільник благодійного фонду Товариства угорської культури Закарпаття Гейза Гулачі. Він балотується на 69-му мукачівському виборчому окрузі – вотчині Єдиного Центру.  

 Птахи з мукачівського гнізда

Щодо самого Віктора Балоги, то він традиційно йде по 69-му округу з центром у Мукачеві. А от його рідні брати Іван та Павло змінили тимчасову дислокацію. На попередніх парламентських виборах по округу з центром у Виноградові до парламенту був обраний Іван Балога, а Павло пройшов у Верховну Раду по округу з центром у Хусті.

Цього разу Павло балотується від Виноградова, а Іван, як вже зазначалося, іде в гори – на округ із центром у Сваляві. Кандидатом від ЄЦу на окрузі з центром в Ужгороді став колишній голова Ужгородської районної ради Михайло Фединець. А екс-голова Тячівської РДА Василь Йовдій балотується на окрузі з центром у Тячеві, де конкуруватиме зі своїм колишнім «шефом» – двоюрідним братом Віктора Балоги і чинним депутатом від цього округу Василем Петьовкою.  

Тільки на округ із центром у Хусті ЄЦ не виставив свого кандидата. Там за останні роки наростив авторитет нинішній нардеп Валерій Лунченко, конкурувати з яким буде складно будь-кому. Можливо, саме з цієї причини ЄЦ вирішив залишити цей округ без уваги.

 Хто приб’ється до зграї «слуг народу»?

Наразі також немає відкритої інформації про кандидатів-закарпатців, які балотуватимуться від партії Зеленського. Спочатку «Слуга народу» анонсував, що на Ужгородський округ піде молодий, але вже відомий ювелір Юрій Кочут, але він одразу ж відмовився від цієї пропозиції. І після цього незручного моменту запала тиша.

Без сумніву, знайдеться багато охочих спробувати залетіти в Раду на рейтингу Володимира Зеленського. За великим рахунком, президенту не принципово, хто саме переможе на округах: найімовірніше, що, ставши депутатами, мажоритарники самі прийдуть домовлятися. Можливо навіть, що ТОПові досвідчені закарпатські кандидати (Балоги. Лунченко, Петьовка) вже домовилися з командою президента, що в обмін на майбутню лояльність їм не заважатимуть обратися.

Але якщо такої домовленості немає, то не виключено, що всі прогнози, плани і розрахунки потенційних лідерів перегонів рухнуть в один момент, коли на їхні округи прилетить чорний лебідь – кандидат від Зеленського…

Далі буде…

Ярослав Світлик, підготовано у рамках проекту Ужгородського прес-клубу «Створення виборчої медіа-майстерні на Закарпатті -2019» за підтримки Української медійної програми (Інтерньюз)

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.