Новини

Прокурор Ужгорода роз'яснив деталі мобілізації

Сьогодні в період коли українська держава потребує військової допомоги від своїх громадян, акцентується увага на відповідальності за ухилення від невиконання військового обов’язку.

Так, відповідно до ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

З метою підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань України на рівні, що гарантує адекватне реагування на загрози національній безпеці держави, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України 14.01.2015 Президент України видав Указ «Про часткову мобілізацію» № 15/2015.
Зроблено це для підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань України на рівні, що гарантує адекватне реагування на загрози національній безпеці держави.

Також, з метою забезпечення переведення національної економіки на функціонування в умовах особливого періоду, мобілізаційного розгортання Збройних Сил України, інших військових формувань України та за результатами робочої зустрічі Президента України з членами Кабінету Міністрів України, головами обласних, Київської міської державних адміністрацій, яка відбулася 14 січня 2015 року, 30.01.2015 Президент України Порошенко П.О. видав Указ №40/2015 «Про додаткові заходи щодо забезпечення проведення часткової мобілізації у 2015 році».
Зазначеними Указами, місцевим органам виконавчої влади за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності доручено організувати та забезпечити в установленому порядку своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини, виділення тимчасово будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів, надання послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, іншим військовим формуванням України відповідно до мобілізаційних планів.

Крім того, як визначено у статті 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», організація безпосередньої реалізації заходів з мобілізаційної підготовки та мобілізації на відповідній території чи сприяння їх виконанню здійснюється місцевими органами виконавчої влади та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.

Здійснення контролю за станом мобілізаційної підготовки та рівнем мобілізаційної готовності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій, для яких встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), забезпечується керівником відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій.

Згідно статті 17 Закону місцеві органи виконавчої влади організовують під час мобілізації своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які залучаються до виконання обов’язку щодо мобілізації, техніки на збірні пункти та у військові частини, виділення будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів і надання послуг відповідно до мобілізаційних планів.

Відповідно до частини 5 статті 22 Закону призов громадян на військову службу під час мобілізації здійснюють місцеві органи виконавчої влади через військові комісаріати. 

Такі ж повноваження виконавчих органів сільських,селищних, міських рад в галузі оборонної роботи щодо організації призову громадян на строкову військову службу, а також їх мобілізації, забезпечення доведення до підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення наказу військового комісара про оголошення мобілізації, організації та участі у здійсненні заходів, пов’язаних з мобілізаційною підготовкою та цивільним захистом, на відповідній території визначено і статтею 36 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що під час мобілізації громадяни зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів). З моменту оголошення мобілізації громадянам, які перебувають на військовому обліку, забороняється зміна місця проживання без дозволу військового комісара.

Посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації будуть притягатися до встановленої законом відповідальності.
Так, відповідно до статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (зокрема неявка їх на виклик до військового комісаріату без поважних причин) тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 до 510 грн.).

У випадку, якщо впродовж року особа вже вчиняла таке правопорушення, розмір штрафу становитиме від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян(від 510 до 1700 грн.). В теперішній ситуації таке можливе, якщо особа під час попередніх етапів мобілізації ухилилась від прибуття до військкомату, її притягнули до відповідальності, однак не мобілізували, оскільки завершився мобілізаційний період.

Звертаємо увагу, що штраф в таких розмірах накладається лише у разі вчинення громадянином правопорушення як фізичною особою. Якщо зафіксовано факт вчинення правопорушення посадовою особою (наприклад керівник підприємства відмовиться надавати військовим транспорт підприємства, не надасть звіт щодо вжитих заходів з мобілізаційних завдань), розмір штрафу становить від тридцяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 510 до 5100 грн.). Зокрема, сплата штрафу не звільняє військовозобов’язаного від його фактичної мобілізації.
У разі перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, ухилення від призову за мобілізацією та від військового обліку або спеціальних зборів, передбачено відповідальність за такі дії за статтями 114-1, 336 та 337 Кримінального кодексу України.
Прокуратура міста Ужгорода наголошує та звертає увагу всіх, що за ухилення від призову за мобілізацією в ст. 336 Кримінального кодексу України прописана відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років.

Крім цього, за відмову від несення обов'язків військової служби, передбачено відповідальність ст. 409 Кримінального кодексу України.

Важливо, що за громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності, а також не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців, - пише прокурор м. Ужгорода Іван Зарева.  

Comments
Кум (не перевірено)

Могли б тих міськрайпрокурорів, які ніколи не служили в армії, теж мобілізувати хоча б на півроку. До прикладу і того ж Зареву, якицй ніколи не служив в армії, а якщо відмловляється, то будь добрий з посади. А то виходить, що міськпрокурор закликає йти до війська, тоді як немає на це морального права.

пн, 25/05/2015 - 18:55 Постійне посилання
Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.