Новини

Пожежа в універмазі "Україна": міфи та факти

1 лютого ужгордців сколихнула новина про масштабну пожежу в універмазі “Україна”. Можливо, навіть останню у його історії.

Адже, за даними ДСНС України, завдані стихією збитки просто колосальні. Вогонь знищив побутові товари, торгове обладнання, комп’ютерну й побутову техніку, підвісну гіпсокартонну стелю, освітлення, систему вентиляції та кондиціювання на площі 1000 кв. м., а також пошкодив скляні вітрини, вікна, двері й зовнішні конструкції стін. Горіли по суті обидва поверхи споруди. Перший згорів вщент, а другому вдалося більш-менш уціліти.

Універмаг "Україна" почав працювати іще наприкінці 60-х років і лише трохи недотяг до 50-річного ювілею. За ці роки з ним траплялося різне. Наприклад, у липні 2012 року негода знесла дах будівлі. Тоді, на щастя, ніхто не постраждав, і торгівля з часом відновилася. Але прийшла нова біда — пожежа...

Як все це виглядало на фото, можна побачити за посиланням.  

Офіційна версія подій

Закарпатська поліція традиційно поспішних висновків не робить, однак, попередньо звинуватила у всьому несправну електропроводку.

“Попередня причина пожежі в універмазі «Україна», що на площі Кирила та Мефодія, – самозаймання, остаточну буде з’ясовано після того, як пожежні загасять вогонь...

Як розповіли працівники відділу, де сталася пожежа, вони прийшли зранку на роботу, включили світло й почало диміти…”, - йдеться у повідомленні.

Загалом же про пожежу стало відомо близько о пів на дев’яту ранку.

“Сьогодні близько 8.30 в поліцію надійшло повідомлення від колег із МНС про те, що в м.Ужгороді горить відомий універмаг «Україна» на пл.Кирила і Мефодія. На місце пригоди прибула слідчо-оперативна група, керівництво міськвідділу поліції, три екіпажі патрульної поліції, експерти тощо”, - пише Відділ комунікації ГУ НП України в Закарпатській області.

Таку інформацію підтверджує і Управління поліції охорони в Закарпатській області. До них тривожний сигнал надійшов приблизно в той самий час.
“Сигнал про спрацювання пожежної сигналізації на охоронюваному об’єкті ТЦ «Україна» надійшов на пульт централізованого спостереження поліції охорони близько половини дев’ятої ранку... Прибувши на об’єкт через три хвилини, поліцейські виявили пожежу на першому поверсі будівлі магазину. Працівниками поліції-охорони було вжито невідкладних заходів щодо евакуації громадян, які перебували в будівлі, а також було викликано працівників ДСНС”, - пишуть правоохоронці.

Закарпатські пожежники про інцидент дізналися трохи раніше - о 8:20.

У цілому ж, за офіційними даними, загорання виникло на першому поверсі будівлі зі правої сторони, у відділі електротоварів.

Загасити пожежу вдалося лише о 13:35. Для цього ДСНС Закарпаття потрібно було 73 пожежників та 12 пожежних машин. Рятували ТЦ бійці з Ужгорода, Середнього, Перечина, Великого Березного, Чопа та навіть 2 машини “Водоканалу Ужгорода”. Заради порятунку універмагу навіть перекрили Минайську — одну з найбільш людних та насичених транспортом вулиць міста. Саме через неї рятувальники перекинули пожежні рукави. Окрім того до оперативної служби міської ради з приводу трагедії надійшло понад 60 дзвінків ужгородців і шоферів...

На пожежі, за даними поліції, не постраждав ніхто. Всіх продавців вдалося евакуювати вчасно.

Навмисний підпал?

Багато ужгородців вважає, що йдеться у випадку ТЦ “Україна” про підпал. Така версія десь виглядає правдоподібно, адже ми говоримо про ласий шматок у центрі міста, куди вже роками звикли ходити люди.

Якщо подивитися на кадастрову карту, побачимо що земля під універмагом не має визначеного статусу. Земельна ділянка під нею жодним чином не позначена.

Разом з тим за адресою м. Ужгород пл. Кирила і Мефодія 3 розташований ПАТ ТД «Україна». Це факт. А от неофіційно ним володіло декілька жінок. Реконструкції вони не проводили, однак і продавати заклад не збиралися. Просто здавали його у оренду продавцям, дрібним ремонтникам, тримали невелике кафе.

Як повідомляє урядовий портал Smida, статутний капітал торговельного дому складав у 2014 році 750 000 гривень, а середня кількість працівників була — 24 людини.

Товариство було зареєстроване Ужгородською міською радою у 1995 році, а керувала ним, як мінімум із 2002 року, Шляхта Олена Михайлівна.

У коментарі журналістам жінка розповіла, що пожежа розпочалася з невеликого вогню на прилавку, хоча з самого ранку при відкритті все було нормально.

“Одно увірена, що від електрики не загорілося. Не знаю, від чого могло загорітися. Не можу поки говорити, поки не встановлять”, - розповіла Олена Михайлівна.

Намовляють містяни і на сусідів торгового центру. Мовляв, ті можуть бути причетними до підпалу (який також поки не доведений).

Загорання, нагадаємо, виникло, з правої сторони будівлі, де й знаходиться горезвісна приватизована та огороджена ділянка, що не в останню чергу заважало працювати пожежникам. Тим не менше будівництво там роками не ведеться. 0.22 га землі (кадастровий номер 2110100000:15:001:0060) перебувають у комунальній власності і призначені для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Виділили їх ще за мерства Ратушняка у 2006 році приватній львівській фірмі «Феба», яка, втім, виглядає просто підставною конторою. Хто ж насправді знімає ділянку у оренду зараз, достеменно невідомо.

Неправильні пожежники?

Читаючи ті ж соцмережі бачимо певне невдоволення містян діями пожежників. Останніх звинувачують у повільності, у тому, що приїхали без води і т.д. Таку реакцію можна зрозуміти, бо ж гасили вогонь справді нешвидко. За офіційними даними ДСНС, пожежу вдалося локалізувати лише об 11:05. Станом на 11:10 горіли складські приміщення та торгові місця на першому поверсі, а приблизна площа пожежі становила близько 1000 кв. м. Почалася вона, нагадаємо, o 8:20. 

Про претензії щодо повільності і гідрантів буде написано у наступному блоці. Відсутність води заперечують журналісти. 

Твердження про відсутність сигналізації можна спростувати через офіційні повідомлення інших відомств. 

“Сигнал про спрацювання пожежної сигналізації на охоронюваному об’єкті ТЦ «Україна» надійшов на пульт централізованого спостереження поліції охорони близько половини дев’ятої ранку. “, - пише Управління поліції охорони в Закарпатській області.

Далі йдуть звинувачення про невідповідність нормам пожежної безпеки. У ДСНС України в Закарпатській області у листопаді 2015 року оприлюднила дані, згідно яких станом на 12 лютого 2014 року ЗАТ ТД «Україна» мало високий рівень ступеню ризику.

Варто, втім, відмітити, що більшість перевірених суб’єктів у списку мають таку саму характеристику. Разом з тим багато із них так само давно не проходили жодних пожежних перевірок. Це ТРЦ “Токіо”, ужгородські супермаркети “Вопак”, готель “Old continent”. Гіпермаркети “Епіцентр” та “Нова лінія”, а також готель “Інтурист Закарпаття” не перевірялися взагалі із 2013 року.

Проводити перевірку об’єктів, що належать суб’єктам господарювання з високим ступенем ризику від провадження господарської діяльності ДСНС, інші центральні органи виконавчої влади повинні за окремим планом. Саме про це йдеться у розпорядженні КМУ від від 14 травня 2015 року №476-р "Про затвердження плану основних заходів цивільного захисту на 2015 рік".

Адже останні півтора роки роки в Україні діє заборона проводити саме пожежні перевірки. Ряувальники кажуть, це зіграло не останню роль у долі універмагу “Україна”.  Відповідно версію про підкуплені перевірки коментувати також не варто, бо останнім часом їх просто не було.

А от відповідністю нормам техніки пожежної безпеки зайнялася Ужгородська місцева прокуратура. Остання вивчає можливий факт порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, що спричинило майнову шкоду в особливо великому розмірі під час пожежі в універмазі (ч.2 ст.270 КК України). Розпочав же вказане кримінальне провадження Слідчий відділ Ужгородського відділу поліції ГУНП в області. Тому очікуватимемо на результати їх розслідування.

Заховані гідранти?

Цікавий факт стосовно випадку розповів ужгородець Юрій Угрин:

“Коли почався капітальний ремонт дорожнього покриття на вул. Минайській, я підійшов до Івегеша М.М. , не пам'ятаю яку точно він займав посаду, задав питання про люки, а саме чому їх не піднімуть, до укладання асфальту, на нульовий рівень майбутнього дорожнього покриття. Відповідь була геніальною: "то неможливо, ми потім роздовбаємо і зробимо, ти не переживай усьо то буде добре!"

Сьогодні бачив дуже сумну картину, як п’ятеро пожежних, навпроти готелю "Закарпаття", ломиками роздовбують асфальт шукаючи під ним люк з гідрантом... А на даху універмагу " Україна" язики полум’я, все в диму...”, - розповідає чоловік.

Михайло Івегеш, нагадаємо, наразі обіймає посаду головного архітектора Ужгорода. У 2011 ж році він був в. о. начальника управління містобудування та архітектури.

Про проблеми з гідрантом на Минайській згадують і деякі закарпатські ЗМІ. Наприклад. Наприклад. Наприклад.

Рятувальники факт роздовбування асфальту, у цілому, не підтвердили. Як розповіла речниця ДСНС Наталія Батир, деякі проблеми з доступом до гідранту мали місце, але якихось кричущих фактів не було і, в цілому, роботі пожежників вони не завадили. Н. Батир також зауважила, що приводів у ДСНС, аби скаржитися на осіб, які відповідальні за стан доступу до гідрантів немає.

Нагадаємо, найближчий пожежний гідрант рятувальникам вдалося знайти лише на території готелю “Закарпаття”.

В Ужгородській міській раді звинувачення, загалом, відкинули, лаконічно повідомивши наступне:

“Капітальний ремонт вулиці Минайської виконувався за кошти субвенції з обласного бюджету. Технічний нагляд здійснювала Служба автомобільних доріг у Закарпатській області”.

Таким чином маємо ситуацію невизначену, з різними точками зору.

Тому все ж доцільно коротко розглянути ситуацію з люками. Капітальну заміну покриття на Минайській Ужгородська міськрада проводила восени 2011 року, імовірно, за тендером “Капітальний ремонт вул.Минайська у м.Ужгород Закарпатської області ” (оголошений у травні 2011 року) З повідомлень самої Ужгородської міськради бачимо, що проблема з рівнем дороги і каналізації владі була відома.

“"Інша справа – підняття колодязів зливової каналізації, в проекті чомусь цього нема, і в деяких місцях вони не підняті, будемо це вирішувати. І я думаю, що до кінця року ми будемо мати нову дорогу і їздити по ній із задоволенням", - казав у 2011 році тодішній мер Віктор Погорєлов.

Як бачимо на офіційних джерелах, ремонт виконувало ВАТ "Ужгородське ШБУ№58" (керівник Іван Лялик). Воно дійсно виграло тендер на капітальний ремонт вулиці Минайської, оголошений службою автомобільних доріг у Закарпатській області. На масштабні роботи фірма мала отримати, згідно документів, понад 5 мільйонів гривень (5 371 050 грн. з ПДВ)

Детальнішу технічну документацію тендеру надав сайт UA-tenders. 

Згідно неї у технічному завданні проекту таки передбачена робота з каналізацією, наприклад, наступні пункти:

- Демонтаж та монтаж існуючих люків із кришками при піднятті до проектних відміток - монолітний бетон В30 шт м3 27 8,1
- Демонтаж та монтаж існуючого люка із кришкою при понижені до проектної відмітки - розбирання монолітного залізобетону вручну шт м3 1 0,5.

Як насправді виконали цю роботу, Zaholovok.com.ua спробує вияснити у наступній публікації. Поки ж звинувачення щодо люків не можемо вважати точно підтвердженими.

Тим часом мер Ужгорода Богдан Андріїв по-своєму відреагував на ситуацію. За його ініціативи всі служби цивільного захисту міста розроблять документи, як діяти у випадку різних надзвичайних ситуацій. Мер, у зв'язку з пожежею в універмазі "Україна", окремо дав доручення перевірити наявність і справність пожежних гідрантів у місті, безперешкодність доступу до них.

У ДСНС України в Закарпатській області підтвердили, що перевірки будуть проводитися. Подібне рішення ратувальники оцінюють позитивно. 

Висновки

Які можна зробити висновки із чужого горя? Хтось радіє знищенню “совкового” символу, хтось переживає за втрати десятків підприємців, хтось радить нарешті відкрити очі на проблеми пожежної безпеки, корупції і недбальства у різних державних органах та на різних рівнях влади. Але це більше емоції. Насправді пожежа наголосила на ряді не надто веселих фактів. З них усі або вже зробили, або тільки мають зробити якісь висновки.

- Прокуратура вивчатиме стан пожежної безпеки у закладі. Визнають винним у ньому власників, пожежників чи взагалі нікого, - покаже час. Іншим подібним закладам варто провести свої перевірки, доки не настало лихо.

- Служби цивільного захисту Ужгорода розроблять нормативні документи, щодо того, як діяти у випадках надзвичайних ситуацій. Навіть звучить занудно. Бо ж всі ті документи можуть впертися у закатаний в асфальт якимось ремонтником люк.

- Всі пожежні гідранти міста перевірять на предмет доступності. Це як пост-реакція. Треба іще потоп, наприклад, щоб перевірили всі зливові каналізації. Цікаво також, чи будуть якимось чином покарані відповідальні за ці гідранти.

- Продавці замисляться над страхуванням товару. Насправді складно дозволити собі щось подібне у наш економічно важкий період. Але,з іншого боку, ми живемо у еру синтетики і пластмас, тож пожежа — це реальна загроза для всіх і всього.

- Про люки взагалі якась містична історія. Тож активістам варто замислитися над фотофіксацією подібних фактів.

Завершити написане хочеться чимось позитивним. Багато ужгородців шкодують втрачати “Україну, бо це десь дитячі спогади, десь знайомі покупці і улюблені торговельні точки, десь місце для призначення побачень...

Так само і ужгородський архітектор Петро Сарваш сподівається на відновлення торгового дому. Каже, що за деяких умов, це можливо:

“У певній мірі це є типовий продукт радянської епохи. Типовий проект, - такі ставилися тоді у обласних центрах. До речі, саме там сформувався елемент такого собі підцентру: готель “Закарпаття”, будинок побуту, універмаг. Такий собі другий громадський центр міста.

Універмаг має цінність історичну, архітектурну так собі, не дуже. В цілому воно у тому оточенні якось не сприймається негативно.

З часу своєї появи будівля майже не змінювалася. Там дещо міняли вітрини, по-моєму, першого поверху, видозмінювали. Але у цілому, воно в такому вигляді, як було побудовано тоді. Наскільки я знаю, потім споруда перейшла у власність трудового колективу на початку 90-х. Ну і дотепер “Україна” - знакова споруда, про яку знає весь весь Ужгород. Колись це був найбільший універмаг, поки не з'явилися нові супермаркети. Але фактично, він і зараз не найменший. Те, що воно підлягало вже якійсь модернізації, інша тема. Але у цілому — самі звичайні торгові площі, нікому нічого поганого не робили. У доброму місці з доступом транспорту.

Звичайно, шкода, що такий кінець стався. Але все ще можна відтворити. Хоча це вже мають показати детальні обстеження, наскільки конструкції несучі пошкоджені і наскільки збереглася їх несуча спроможність. Не все ще втрачено, як то кажуть”.

Ярина Денисюк, спеціально для Zaholovok.com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.