Новини

Події, якими відзначилося Закарпаття у 2016 році

Сьогодні маємо третій день нового 2017-го. Рік почався звично: із феєрверками, олів’є, мандаринами і побажаннями усього найкращого на наступні 12 місяців. Правда, чуда ніякого не сталося, все вмить не змінилося і, у більшості випадків, навіть не стало на свої місця, – просто почався ще один рік нашого життя. Для когось, може, новий етап, для когось – продовження. Зміни, які точно торкнуться всіх, це нові цифри, які прийдеться писати, зазначаючи дати. Поки всі ще не звикли до цього, Zaholovok.com.ua вирішив згадати, якими подіями та новинами Закарпаття відзначилося у високосному і аж надто складному 2016-му.

І смішно, й не дуже, але 11 січня минулого року у першому нашому «тижні» Zaholovok.com.ua писав: «Схоже, чуда не сталося, і Закарпаття, як і всю Україну чекає дуже непростий 2016-й». Припущення, на жаль, справдилися, однак, більш цікаво те, що на 2017-й прогнози навряд чи можуть відрізнятися від минулорічних. Правда, сподіватися на краще ніхто не забороняє.

Січень. Бійка на Драгобраті

Зимові свята на Закарпатті, за недоброю традицією, у 2016-му звершилися поганими новинами. Крім сумної статистики про пожежі і ДТП, Закарпаття отримало ще одну славу на всю Україну: під час різдвяних свят на гірськолижному курорті «Драгобрат» сталася бійка зі стріляниною. Кажуть, «Правий сектор» намагався вияснити стосунки із персоналом готелю «Хата Магната». Як і що там відбувалося – дотепер неясно. Але інтернетом досі гуляють історії, як «патріоти» під дулом пістолета змушували кухаря-таджика співати Гімн України.

Лютий. «Ведмежа блокада», пожежа в «Україні» і джип в Ужі

Взимку 2016-го на Закарпатті активісти почали блокаду російських фур: на пропускали через кордон вантажівки на російських номерах. Новини про «ведмежу блокаду», як її почали називати в інформаційному просторі, розлетілася не тільки по всеукраїнських ЗМІ, – Закарпаття вкотре привернуло до себе увагу іноземних держав. Патріотичний запал погасили відверті звинувачення у сторону активістів у тому, що в результаті «неполітичної» акції більше постраждали закарпатські перевізники, ніж російські. Пізніше організатори блокади оприлюднили заяву, у якій зазначили, що пропускатимуть російські фури в обмін на те, що водіїв-закарпатців розблокують і випустять із території Росії: «Погоджуємося пропустити російські вантажівки через територію України до Росії у відповідь на розблокування українських автомобілів, вантажів та водіїв у русі через кордони Росії в напрямку України.Робимо це заради українців, зокрема, наших земляків-закарпатців, яких чимало залишилося "заручниками" в Росії без змоги виїхати додому», – заявили активісти.

Ужгород надовго запам’ятає пожежу в універмазі «Україна». За недовгий час майже дотла вигоріла вся будівля із товаром, який був у приміщеннях. Серед можливих причин пожежі називалися, зокрема, і чиїсь бізнес-інтереси, котрим дуже заважав старенький універмаг.

У лютому минулого року хтось чомусь вирішив, що Уж – точно по коліна і захотів переїхати річку на джипі. Горе-екстермали хотіли дістатися другого берега Ужа на джипі, але вода виявилася занадто високою, тож чоловіків довелося витягати рятувальникам.  

Березень. Джон Леннон  і «покращені» маршрутки

Губернатор Закарпаття Геннадій Москаль цього року відзначився купою «нестандартних рішень», яскравих висловлювань і приводів для цитувань у ЗМІ. Зокрема, активна «москальська» декомунізація прозвучала чи не у всіх загальноукраїнських ЗМІ. Голова ОДА «лякав» закарпатців перейменуванням їхніх вулиць на  вулицю Анонімних алкоголіків, Цапиної бороди і вулиці Анки й Петьки, а зараз взявся до офіційних розпоряджень. Геннадій Геннадійович видав кілька «наказів», згідно з якими у кількох населених пунктах по всій області перейменували вулиці  стилі «так захотів Москаль». Наприклад вулиця Леніна у селі Калини Тячівського району тепер матиме ім’я Джона Леннона. Геннадій Москаль у Фейсбуці пояснив, що таке рішення – це моральна компенсація «Бітлз» за його колишнє міліцейське рвіння розганяти молодь по домівках після дискотек і… хороший привід  запросити на Закарпаття Пола Маккартні.

Для Ужгорода 2016-й ще запам’ятається і рекордним підвищенням вартості проїзду в маршрутках. Про 4 гривні із Шахти на Корятовича ужгородці жартували довго. Смішно й те, що серед усіх маршруток значна частина належить сім’ї мера.  Зокрема, відомиу блогер Сергій Микита про свою поїздку в ужгородській маршрутці 15 березня 2016 року написав у Фейсбуку так: «Їхав сьогодні в маршрутці за 4 грн, дуже сподобалося, в салоні охайно, чисто, грає джаз 30-х років. Стюардеса відразу принесла каву і спитала чи мені зручно сидіти. Все було просто чудово, правда на обід м'ясо було трохи жорсткувате, готовий платити 5 грн за проїзд, але щоб нормальний соус подавали. В любому випадку, експеримент вдалий, буду далі користуватися».

Квітень. Жахливе вбивство студентів і закарпатська автономія

Навесні минулого року Ужгород знову потрапив на перші шпальти української та світової преси: у місті сталося жахливе вбивство двох студентів-індусів.  22-річний підозрюваний у розказав поліцейським, що не хотів їх вбивати, а тільки забрати гроші, золото й дорогу апаратуру. Поліція затримала і його подільників – 21-річну співмешканку та 26-річного односельця. Забравши гроші (більше 1000 індійських рупій), коштовні речі й документи потерпілих, намагалися сховатися за кордоном. Вбивство іноземних студентів із мотивів ксенофобії або з якихось інших мотивів расової приналежності поліція категорично відкинула: хлопців вбили заради грошей.

У квітні закарпатські депутати попросили у Порошенка «ну майже автономію». Трохи пізніше владні мужі сипали коментарями, що не було того і у тексті йшлося «зовсім не про те», але звернення таки було цікаве: у тексті депутати, зокрема, посилалися на результати референдуму 1 грудня 1991 року на якому 546 450 виборців Закарпатської області, або 78,6%, віддали свої голоси «за» проголошення Закарпатської області України «спеціальною самоврядною територією, як суб’єкта в складі незалежної України». Народні обранці також нагадали керівництву держави про децентралізацію та попросили «невідкладно внести зміни до Конституції України та законів України з метою відходу від централізованої моделі управління, забезпечення спроможності та широких повноважень місцевого самоврядування, побудови ефективної системи територіальної організації влади в Україні, реалізації у повній мірі положень Європейської хартії місцевого самоврядування, принципів субсидіарності, повсюдності, фінансової та матеріальної самодостатності місцевого самоврядування».

Звернення до Президента та Прем’єра  щодо своєрідної «автономії» Закарпаття депутати прийняли «пакетом»   – разом із низкою інших звернень. А потім сказали: «Не було того».

Травень. Замінована школа, «дипломатичний вантаж» із контрабандними сигаретами і стрілянина у «Короні»

В Ужгороді школярі, які складали ЗНО, не придумали нічого кращого, ніж принести 19-ій школі всеукраїнську славу: у день, коли учні складали тести, хтось «замінував» ужгородську школу №19, яка у 90-х мала славу «бандитської». Нічого небезпечного під час обстеження школи не знайшли. Ймовірно, в такий спосіб «пожартував» хтось зі школярів, аби зірвати тестування. Зловмисника розшукують.Сьогодні близько 13.40 на тел. 102 надійшло анонімне повідомлення про замінування Ужгородської ЗОШ №19. Телефонував якийсь хлопець. У школі саме тривало зовнішнє незалежне оцінювання, до завершення якого залишалося півгодини. Процес довелось перервати. Зі школи евакуювали близько 350 чоловік – учнів, вчителів, техперсонал.

Куди ж Закарпаттю без митно-прикордонних скандалів? Цього року із таких новин це рекордна кількість контрабанди, не велика парті наркотиків чи група нелегалів, а… дипломатичний вантаж із повним багажником сигарет. Чоловік першого секретаря Посольства України у Словаччині Оксани Ліщишиної віз із собою контрабандні цигарки із офіційним листом на бланку Посольства.

«Цим підтверджується, що 21.05 – 24.05 2016 року на дипломатичній машині Volkswagen transporter EE 24 158 перевозиться дипломатичний вантаж. Відповідно до Віденської конвенції він не підлягає контролю», - йдеться у листі за підписом1-го секретаря Посольства України Оксани Ліщишиної.

Текст листа Посольства України в Словаччині, на підставі якого під виглядом дипломатичного вантажу з України намагалися вивезти сигаретну контрабанду, оприлюднив губернатор Закарпаття Геннадій Москаль. «Оскільки Міністерство закордонних справ України навіть через три дні після затримання «дипломатичної контрабанди» ніяк не може знайти листа Посольства України в Словаччині, на підставі якого в Угорщину намагалися завезти крупну партію нелегальних сигарет, оприлюднюю цей документ для громадськості. Як видно, лист написаний українською та словацькою мовами на офіційному бланку Посольства України в Словацькій Республіці з вихідними даними: № 6139/24-612-920 від 19.05.2016р.», – заявив тоді голова Закарпатської ОДА.  Геннадій Москаль.

У травні минулого року в Ужгороді стався скандал через місцеву пам’ятку архітектури ресторан «Корона».  Активісти, серед яких був і депутат Ужгородської міськради Роман Богуславський, помітили, що центром міста активно пересувається вантажна техніка. У результаті вдалося встановити, зі слів працівників транспорту, що роботи ведуться зі 4-ї ранку, зокрема розбираються стіни, розчищається територія. Депутат намагався поспілкуватися із виконробом, але розмову перервав Іван Волошин. Між депутатами, а згодом і за участі робочих, зав’язалася бійка. «Опісля Волошин витяг травматичний пістолет і відтіснив ним Женю у дуфорт. Я нарахував 6 пострілів. Потім ще два рази Волошин стріляв у мою сторону, але не вів прицільного вогню», - заявив Р.Богуславський.

За його словами, І.Волошин та Р.Бровді підібрали гільзи, тож врешті поліцейські знайшли лише 2 гільзи, тоді як постраждалий Є. Рахімов має три вогнепальні поранення.

Червень. Аномальний град, велика вода і Еверест

21 червня 2016 року майже по всій Закарпатській області пройшли сильні зливи з градом. У деяких районах град був розміром з куряче яйце. У були людей побиті дахи, автомобілі, розбиті вікна і повністю знищений урожай. Закарпатська обласна рада виділяла кошти для допомоги закарпатцям, у яких пошкодило будинки, та для відновлення шкіл, садочків, лікарень, які теж постраждали від аномального граду.

26 червня у Рахівському районі через сильні зливи затопило кілька сіл. Місцеві жителі стверджували: страшні потоки майже після кожного сильного дощу – наслідок бездумної вирубки лісу. Жителі гірської Рахівщини у соцмережах публікували фотографії та відео і звинувачували місцевих чиновників у знищенні лісів.  

Закарпатка Ірина Галай у червні прославила рідний край і стала першою українкою, яка піднялася на Еверест. Про гламурну блондинку з рожевим льодорубом охоче писала преса. Ірину дуже тішили питання альпіністів у базовому таборі біля підніжжя Евересту, що ж вона взагалі робить у горах. Хоча, це не  перша вершина, яку підкорила дівчина: вона також вже встигла піднятись на Кіліманджаро.

Липень. Дорога на Синевир

У Міжгірському районі цього року нарешті відновили дорогу, яка веде до Синевирського озера.  До Реабілітаційного центру бурого ведмедя тепер можна доїхати по рівній дорозі, не боячись за ходову частину автомобіля. Дорога не ремонтувалася із 1992 року і раніше мешканці Синевирської Поляни добиралися на автомобілі до Міжгір’я по суцільних вибоїнах за півтори години, зараз дорога довжиною 25 кілометрів займає 35 хвилин. 

«Щодо цього бездоріжжя було дуже багато нарікань як від місцевих мешканців, так і багатьох тисяч туристів, однак за минулі роки ніхто за неї чомусь не брався. Зроблений ремонт уже дав результат – кількість туристів порівняно з першим півріччям минулого року збільшилася в кілька разів», - коментував губернатор Закарпаття Геннадій Москаль. І, дійсно, через місяць на фестиваль до Синевирської Поляни приїхало  близько 10 тисяч туристів.

Серпень. Дитяча залізниця і скандальна тераса на Корзо

В Ужгороді до Дня Незалежності нарешті відкрили знамениту дитячу залізницю. Новині щиро раділи і діти, і дорослі, яким маленька залізниця на набережній нагадує юність і чимось таки кращі часи.

Тераса на пішохідній вулиці Корзо в Ужгороді, здавалося б, така неважлива тема, але саме вона наробила галасу у місті. Ужгородцям конструкція, яка займала половину пішохідної зони, категорично не сподобалася. Власники кафе і тераси запевняли, що її розробляло агентство відомої дизайнери Вікторії Гресь і таких терас по світу – дуже багато і взагалі вона прикрашає собою місто. Ужгородці ж просто не розуміються на красі :). Тераса стала чи не найбільш обговорюваною новиною за весь рік. Народ таки любить своє місто.

Вересень. «Водоканал» і затяжний ремонт каналізації в Ужгороді

Як би смішно це не звучало, але відключення води на лівобережній частині міста стало дійсно подією, яка буде асоціюватися із 2016-им, особливо для тих, кого проблема тазиків торкнулася особисто.

Через ремонтну епопею «Водоканал» почув на свою адресу купу «незлих тихих слів»: без води ужгородці сиділи не один день. Без водопостачання, зокрема і у вересні, була ВСЯ лівобережна частина міста і прилеглі населені пункти. Не було води і в частині правобережжя Ужгорода, зокрема,в районі вулиць Загорської, Івана Франка, Щедріна, Довженка, набережної Незалежності вулицях, оскільки вони також забезпечуються питною водою з водозабору «Минай».

«Прохання до всіх містян зробити необхідний запас води, а по відновленню водопостачання пропускати воду через систему змивних бачків», – ці повідомлення від «Водоканалу» ужгородці запам’ятають надовго.   

Жовтень. Сепаратизм і «пошта Суркова»

Осінь 2016-го запам’ятається закарпатцям новинами про сепаратизм і автономію. Голова Закарпатської обласної ради Михайло Рівіс в  інтерв’ю обласному ТБ сказав багато всього, у чому  всеукраїнські (і не тільки) ЗМІ побачили «закарпатський сепаратизм». Пізніше Рівіс зазначив, що йшлося, зокрема, про величезну різницю у фінансування Закарпаття та сусідніх областей: «Я буду піднімати на всіх рівнях питання рівного фінансування Закарпаття з усіма областями. Оскільки фінансування нашої області у декілька десятків разів менше, ніж сусідніх. Поки буду на посаді, я буду про це говорити».   

«Із мого сорокахвилинного інтерв’ю була вихоплена одна фраза, яка ставить під сумнів роботу всієї обласної ради», –  сказав він.

Голова обласної ради також запевнив, що бажає миру і процвітання народу, а також бачить Закарпаття тільки у межах України, «вільної і незалежної»: «Тут нема жодного сепаратиста, усі люди, які тут є – обрані народом, вони хочуть миру і процвітання свого народу. Прошу врахувати мою позицію раз і назавжди – я бачу розвиток Закарпаття тільки у межах України, вільної і незалежної. Я бажаю своєму краю тільки миру і процвітання», – сказав Михайло Рівіс. 

Сонячне Закарпаття у жовтні минулого року знову стало просто зіркою медіапростору і навіть звєздой російських ЗМІ. Причина тому – не дуже талановиті «хакери», які вміють не тільки пошти зламувати, а й документи створювати, правда, допускаючи купу помилок.  Йдеться про майже сенсаційну новину про «пошту Суркова», яка вже стала інтернет-мемом. Хакери попрацювали на славу (документ довгий, писали не кілька годин :) ). Розповіли людям про ще одну народну республіку до колекції ЛНР і ДНР, «розкрили» всі прізвища, імена і схеми, однак більше вразили не самих закарпатців, а столичні й закордонні ЗМІ.

Листопад. Паводок і бограч на кордоні

«Пересічники», які цього року наробили багато галасу в українському медіа просторі, у листопаді продовжували свою акцію біля КПП "Ужгород", – на україно-словацькому кордоні розпочалася безстрокова акція водіїв на авто з іноземною реєстрацією. Активісти розмістили намети і…  почали варити бограч. Акції пересічників поки що не дали бажаного результату, а до кінця року довели до того, що на КПП «Ужгород» закрили окрему смугу для власників авто на іноземних номерах.

У листопаді вода знову наробила в області біди. Бурхливі ріки змили на Закарпатті п’ять мостів та два кілометри дамб. Збитки оцінювалися у  два мільярди гривень. Дехто каже – цифра завищена, аби комусь перед зимою можна було трохи нагрітися. Людей заспокоювали, що велика вода піде із Закарпаття через три доби. А вже на наступний день синоптики обіцяли похолодання і сніг. Засніженим схилам щиро раділи навіть ті, хто бачив їх тільки на фото у соцмережах. Тим часом велика вода із Закарпаття пішла в Угорщину. Традиційно, із закарпатським сміттям.

Грудень. Зіркові Панда і Люсі

Історія, яка трапилася із закарпатськими собачками, зворушила весь інтернет: про Панду і Люсі після новин про те, як тварини два дні провели на залізничній колії із проїжджаючими над ними поїздами, про собак із Цеглівки написали світові ЗМІ, а відео з ними уже декілька разів перезавантажено на YouTube: одна із собак була травмована, а друг (пізніше виявилося, що це братик Люсі) не залишав її. Тварини два дні провели на колії, а поїзди проїжджали над ними: собаки тулились до землі.

Волонтери забрали тварин і відвезли в Ужгород. Їх побачили і впізнали господарі. Виявилося, що тварини кілька днів тому втекли через хвіртку, залишену відкритою на ніч, і загубилися. Зараз собачки вдома разом з люблячими господарями. Зворушливу та вражаючу новину показали всеукраїнські телеканали. Про Панду і Люсі написала зарубіжна преса.  А їхня історія стала хорошим завершенням закарпатського інформаційного 2016 року. 

Аня Семенюк, Zaholovok.com.ua

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.