Новини

Передвиборні обіцянки 6-ти найрейтинговіших партій: знайдіть 6 відмінностей

Наш виборець цікавиться передвиборними програми в останню чергу. Значно більше його хвилюють особистості кандидатів. А все ж і партійні програми цього разу надзвичайно насичені і досить змістовні – особливо якщо співставити їх  з попередніми роками.

На жаль, ці програми друкувалися в розрізнених випусках газет, навіть в Інтернеті знайти окремі з них не так вже просто. Між тим порівняння їх між собою (навіть якщо взяти не всі 22 партії, що подали свої списки і програми, а тільки 6 найбільш рейтингових) дуже повчальне і наштовхує на різні думки. Для зручності читачів ми звели найважливіші обіцянки цих партій в одному матеріалі. Звісно, читати їх треба з певною дозою здорового скептицизму, але все ж таки у сухому залишку щось має лишатися – бодай частину зі своїх обіцянок партіям доведеться виконати. 

 

За одну п’ятирічку- до добробуту

Так, Партія регіонів (чий лідер відомий фразою “Пацан сказав – пацан зробив”) пропонує програму “Від стабільності до добробуту, 2012 –2017”. Молоді сім’ї отримуватимуть житло завдяки державній іпотеці під 3% річних. Щорічно будуватимуть сто тисяч квартир. Допомога на дітей зросте до 2017 р. удвічі. Державні місця у вузах (зі стипендією) складатимуть 75% (зараз 50%), стипендії зростуть до рівня мінімальної зарплати. Щороку зарплати освітян збільшуватимуть на 20%. Молодих спеціалістів забезпечуватимуть перше робоче місце. Середня зарплата 2017 р. стане 8000 грн. Ціни на ліки першої необхідності впадуть на 30%. До 2017 р. компенсують усі вклади Ощадбанку до 5000 грн. мінімальна пенсія буде на 20% вища за прожитковий мінімум. Суттєво зростуть пенсії військовослужбовців і правоохоронців. ВВП зростатиме щонайменше 5% на рік. Податок на прибуток підприємств знизять до 2014 р. на 16%. Для інноваційних проектів на 10 років запровадять податкові канікули. Зросте видобуток власного вугілля, нафти і сланцевого газу, почнеться видобуток шельфового газу, ТЕС переводитимуть на вітчизняне вугілля. На селі створять 1500 кооперативів, нові елеватори та сховища. Ціна земельного паю буде не менше 20000 грн. за гектар, а оренди – не менше 1000 грн. По нових автобанах  Україну можна буде перетнути за14 годин, авіаквитки стануть доступними “для кожного українця”. Російській мові нададуть статус другої державної. Місцеві ради розпоряджатимуться 60% зведеного державного бюджету. Армія стане контрактною з1 січня 2014 р.Україна стане асоційованим членом ЄС  і вступить у зону вільної торгівлі з Європою, продовжуючи вільну торгівлю з СНД. Як мовиться, цими вустами тільки мед їсти. І все ж  порівняно з усіма наступними програми ця є найскромнішою, а тому і найбільш реалістичною. Навряд чи уряду вдасться реалізувати все це у повній мірі, проте навіть часткова реалізація цих перспектив могла би піднести життєвий рівень. У зовнішній політиці бачимо традиційне балансування, яке навряд чи може  тривати довго – максимум ще рік, а то й менше. Теза про державний статус російської – головне, що відштовхує від цієї партії потенційний електорат  на Заході і в Центрі.

Крім загальної програми, розроблено і обласну для Закарпаття. За нею щороку створюватимуть 1-2 дитячі будинки сімейного типу, відкриють десяток дитсадків у визначених селах і 11 центрів “Спорт для всіх”, 21 школу у визначених населених пунктах, оснастять 305 нових кабінетів фізики, хімії, біології та математики, 50 шкільних спортмайданчиків, буде придбано 65 шкільних автобусів, відродиться кілька професійних училищ. Буде створено 10000 нових робочих місць. На одного хворого у міських і районних лікарнях витрачатимуть 55 грн. на день. Відкриють 30 сільських амбулаторій і 6 спеціалізованих медзакладів. 2013 р. завершать реконструкцію музично-драматичного театру, а 2015 р. – “Бавки” і філармонії. Для УжНУ збудують 285 квартир. У комунальну власність перейде 13 гуртожитків. Збудують сонячну електростанцію на 5,4 МВт, створять індустріальний парк “Берег – Карпати”. Тут усе максимально конкретизовано, тепер за кожний невчасно зданий об’єкт з закарпатських регіоналів можна спитати, тому дану програму, опубліковану в цілому ряді обласних видань, нашим краянам варто зберегти бодай на кілька років.  

 

70 нових законів від Опозиції

Натомість об’єднана опозиція “Батьківщина” розробила 70 нових законопроектів, зокрема про президентський імпічмент, відкликання депутатів, персональне голосування у парламенті, скасування недоторканості для всіх, починаючи з Президента. Видатки на утримання влади скоротять удвічі, пільги для можновладців скасують. Створять Національне антикорупційне бюро, проведуть “люстрацію усіх чиновників”, ліквідують Конституційний Суд, відновлять парламентський і громадський контроль над силовиками, їх чисельність скоротять. Усіх політичних в’язнів звільнять. “В Україні залишиться тільки сім податків”. Податкову міліцію ліквідують. Проведуть розслідування приватизації, частину майна націоналізують. Прожитковий мінімум і мінімальну зарплату підвищать до 2400 грн., зарплату вчителів, лікарів, науковців та інших бюджетників – удвічі. За 5 років мінімальна зарплата зросте до двох прожиткових мінімумів. Пенсій реформу скасують, пенсії одразу підвищать на 334 грн. Дію соціальних законів відновлять. Ухвалять закон про перше робоче місце для випускників вузів, що навчалися за держзамовленням. Продовжать мораторій на продаж сільськогосподарських земель. Підвищать закупівельні ціни на зерно, молоко і м’ясо. Елітні лікарні типу “Феофанії” передадуть для загального користування. Для інвалідів реалізовуватиметься програма “Безбар’єрна Україна”, для учнів – програма “Знай англійську, як українську”. Наповнять “реальним змістом статус української мови як єдиної державної”. Ліквідують кризу у відносинах з ЄС. Загалом програма, як і годиться, максимально опозиційна, спрямована на рішучу зміну існуючої ситуації. Політично-правові моменти тут прописані значно ретельніше, ніж в регіоналів, зате соціально-економічним питанням традиційно приділяється менше уваги. Основна відмінність від регіоналів – чіткий про європейський вектор. 

Геть чиновників!

Партія “Удар” пропонує мінімізувати залежність громадянина від чиновника, запровадити норматив півгодини часу на реєстрацію своєї справи, отримання необхідних документів чи будь-яких інших послуг держави, залишити сім загальнодержавних податків та зборів, наблизити систему оподаткування за принципами адміністрування до спрощеної, провести антикорупційну люстрацію, впровадити механізми прямої народної дії, «перезавантажити» судову систему. Проект закону, який підтримали 150 тисяч громадян, має розглядатись парламентом невідкладно. Громадяни отримають право скасовувати через референдум рішення органів влади і місцевого самоврядування, висловлювати вотум недовіри голові місцевої адміністрації, податкової, міліції, прокурору, судді, щоб припинити їхні повноваження, відкликати депутатів. Голосувати на місцевих виборах можна буде з 16 років (зараз з 18). Буде запроваджено державні гранти для обдарованих молодих людей на навчання у найкращих вузах України і світу із гарантією працевлаштування в Україні. На Збройні Сили витрачатиметься щонайменше до 2% ВВП. Встановлять нульову ставку податку на прибуток: для новостворених підприємств – на 3 роки, для створених на депресивних територіях і на селі – на 5 років. Партія обіцяє, що кожен, не економлячи на харчах і одязі, на місячну зарплату зможе купити холодильник або пральну машину, сім’я протягом 5 років зможе купити автомобіль, протягом 10 – житло. Дана програма справляє враження досить різнопланової, щоб не сказати – еклектичної. Більшість її положень все-таки цілком досяжні і, найімовірніше, виллються у відповідні законопроекти даної фракції. Тим більше, що В.Кличко має виразні президентські амбіції, то ж муситиме виконати озвучену програму якомога повніше.  

 

«Ні» сексуальній розбещеності!

Комуністична партія обіцяє повернути країну народу. Передбачено серйозні зміни у конституції, “повернення у державну власність підприємств базових секторів економіки”. Частка машинобудування у ВВП складе 30%, наукомісткої продукції – 15%. Купівлю-продаж сільськогосподарських земель заборонять. Державні банки зміцнять на противагу комерційним. Частка зарплати в собівартості продукції зросте до 60%. Запровадять державну монополію на виробництво і реалізацію алкоголю і тютюну. Держава підтримає кооперативи селян. Щороку на село спрямовуватимуть 7% ВВП. Здійснять повне оподаткування офшорних операцій, офшорам заборонять володіти акціями українських підприємств. Посилять державний контроль над ціноутворенням, відновлять мережу державних та комунальних магазинів і аптек. Щоквартально індексуватимуть зарплати, пенсії, стипендії. Медики, працівники культури і освіти отримають статус держслужбовців. Жінкам повернуть пенсійний вік 55 років. Профспілки отримають право законодавчої ініціативи. Державний бюджет формуватиметься знизу, а не згори, як зараз. Україна вступить до Митного союзу і ЄЕП, розірве з МВФ, розірве нерівноправні договори в рамках СОТ. Армію переозброять вітчизняною технікою. Повернуться до безкоштовної освіти на всіх рівнях, на неї ітиме 10% ВВП. Збільшиться держзамовлення на виробничі професії. Розгорнеться масштабне будівництво соціального житла. Орендна плата за житло не перевищуватиме 10% прожиткового мінімуму. Заборонять “пропаганду сексуальної розбещеності, насильства, расизму, ксенофобії та національної ворожнечі”. Героїзація “осіб, які співробітничали з нацистським режимом”, стане кримінальним злочином. Проведуть референдум про російську як другу державну.  Програма дуже своєрідно поєднує гостру опозиційну риторику і спробами бодай часткової реалізації радянських реалій, про які вже пам’ятають тільки старші покоління виборців (але саме на них і орієнтуються комуністи у першу чергу), також це найбільш проросійська з усіх шести програм. Водночас вона і максимально популістська, цілий ряд її положень явно не вдасться виконати – навіть якщо комуністи знов увійдуть до провладної більшості. 

 

Експорт України захопить світ

Партія “Україна – вперед” розробила програму “Нова економіка – нова країна”. Нам обіцяють середню зарплату 1000 євро і пенсію 500 євро. Україна здійснюватиме “експортну експансію” по цілому світу. Бюрократичний апарат максимально скоротять, документообіг переведуть на електронну форму. Податки повністю спростять, натомість запровадять податок на операції з офшорами, а рейдерство унеможливлять. Пріоритетними галузями стануть інформаційні технології, суднобудування, авіабудування, машинобудування і приладобудування. Створять мережу промислових парків на базі державних вузів, до України запрошуватимуть високотехнологічні іноземні виробництва, прокладуть дві швидкісні залізниці “Схід – Захід” і “Північ – Південь”. Відродять спеціальну технічну і професійну освіту. Бюджетну політику буде децентралізовано. У кожному районі створять сучасні культурні центри, відродять мережу сільських клубів. Великі підприємства реєструватимуться за місцем розташування виробничих потужностей (отже, там і платитимуть податки). Багато в чому це нагадує програму “Удару” – окремі яскраві положення міцно западають у пам'ять, але між собою усе це не надто узгоджується. Органічної цілісності у цьому документі не досягнуто, він менш фундаментальний, ніж у двох найсильніших партій. Це справді програма Мрії – амбітної, красивої, але поки не достатньо чітко визначеної. Як це все реалізувати – поки не дуже зрозуміло. Але як гідний орієнтир це заворожує – особливо тих, хто обиратиме не розумом, а серцем (а таких у нас зовсім не мало). 

 

Владу ґрунтовно очистити

“ Свобода” багато в чому перегукується з “Батьківщиною”, вона теж пропонує “усунення від влади режиму олігархічної диктатури та ліквідацію наслідків його правління”, а конкретніше – прийняття закону про президентський імпічмент (очевидно, для негайного застосування), відставка уряду у повному складі, розслідування приватизаційних процесів за останні два роки і повернення державі стратегічних підприємств. Партія категорично проти ринку чорноземів і за скасування трьох нещодавніх реформ – пенсійної, податкової і мовної. Передбачається люстрація як “докорінне очищення влади”. Нові кадри добиратимуться “за критеріями патріотизму і професіоналізму”. Чим впливовіший чиновник, тим вищою буде його відповідальність в разі корупції. Партія за пропорційну систему виборів до парламенту за відкритими списками. Голосувати депутати мають, прикладаючи до сканера свій палець. За кримінальні й економічні злочини нардепи відповідатимуть нарівні зі звичайними громадянами. Місцеві судді обиратимуться громадою на 5 років, а депутатів і мерів можна буде відкликати. Обласні і районні адміністрації ліквідують, передавши їх функції виконкомам рад. Буде створено Єдиний державний реєстр прав на нерухомість і землю. Скасують ПДВ. Банки обмежать в лихварських операціях, запровадять державні безвідсоткові кредити на відкриття малого бізнесу. Створять пільгові умови для повернення додому заробітчан. Започаткують Державний комітет мовної політики та ухвалять “Закон про захист української мови”, введуть відповідний іспит для всіх чиновників і кандидатів на виборні посади. Скасують податки на україномовне книговидання, аудіо- і відеопродукцію, програмне забезпечення. Кожна шоста гривня з прокату іноземних фільмів піде на відродження українського кіно. Це найбільш національно орієнтована програма, яка повинна викликати живий відгук  на Заході, а також в української інтелігенції  по всій державі. З соціально-економічних реалій звертає увага чітка позиція по земельному питанню, яку ця партія чи не вперше озвучила настільки різко.

В цілому відзначені нами близько сотні положень, які містяться у шести програмах, потребують неспішного обмірковування кожним читачем на дозвіллі. Сподіваємося, що ці медитації зроблять вибір кожного більш осмисленим і менш випадковим.     

 Сергій Федака,  Бюро «Аналітик-Контент»

Elector (не перевірено)

У відповідь до від Гість (не перевірено)

Гістю, йдіть полікуйтеся. То у вас Чучка - кандидат Балоги, тепер він уже кандидат регіонів. Завтра буде кандидатом від світового сіонізму, а післязавтра - новим втіленням Гітлера. Дратують такі клінічні ідіоти, чесне слово!

пт, 19/10/2012 - 12:43 Постійне посилання
Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.