Новини

Пенсія по інвалідності

Значне погіршення здоров’я внаслідок загального захворювання або виробничої травми дає право на присвоєння інвалідності. Людина, що повністю чи частково втратила свою працездатність, може розраховувати на пенсію та пільги.

Загальні тенденції 

Наразі в Україні є три групи інвалідності, вони різняться між собою важкістю захворювання. Отримують групу не тільки в зрілому віці, а й в дитинстві, тому окремо виділяють дітей-інвалідів та осіб з інвалідністю з дитинства.

Групу та строк її дії визначає МСЕК. Після закінчення строку відбувається перегляд отриманої групи: її можуть залишити без змін, підвищити, знизити або визнати людину здоровою. При цьому перерахунок пенсії по інвалідності відбувається з моменту присвоєння іншої групи або з наступного місяця після закінчення дії попередньої інвалідності. Цей вид пенсійного забезпечення призначається незалежно від того, чи працює зараз людина, працювала раніше чи вже закінчила свою трудову діяльність.

Не дивлячись на те що особи з інвалідністю отримують пенсію раніше, вона не задовольняє всіх їх потреб. Для того щоб забезпечити себе необхідним, інваліди вимушені працювати або звертатися за кредитами в такі організації, як Dinero. На жаль, для банків пенсіонери не самі бажані позичальники.

Яким повинен бути страховий стаж 

В залежності від кількості страхового стажу можна оформити пенсію по інвалідності або розраховувати на соціальну допомогу. Представникам 1 групи для отримання пенсії необхідно мати 1–10 років страхового стажу. Якщо людині до 25 років включно, то мінімальний стаж для нарахування пенсії становить 1 рік, поступово вимоги зростають:

  • до 28 — 2 роки стажу;
  • до 31 — 3 роки;
  • до 34 — 4 роки;
  • до 37 — 5 років;
  • до 40 — 6 років;
  • до 43 — 7 років;
  • до 48 — 8 років;
  • до 53 — 9 років;
  • до 59 — 10 років.

Для інвалідів 2 та 3 групи вже у віці до 23 років необхідно мати не менше року страхового стажу, і через кожні 2—3 роки страховий стаж збільшується на 1 рік, поки не дійде до верхньої межі у 14 років.

У випадках, коли інвалідність отримано після настання пенсійного віку, в особи має бути не менше 27 років страхового стажу, якщо вихід на пенсію відбувся або відбудеться в 2020 році. З кожним наступним роком вимоги до страхового стажу збільшуються на один рік до 35 років в 2028 році.

На дострокову пенсію за віком мають право інваліди по зору 1 групи та інваліди з дитинства 1 групи. Вона призначається чоловікам після виповнення 50 років і жінкам після 40, якщо вони пропрацювали не менше 15 і 10 років відповідно.

Страховий стаж не важливий для осіб, що отримали інвалідність під час проходження строкової служби або отримали каліцтво під час акцій масового протесту в кінці 2013 на початку 2014 років. В останньому випадку за медичною допомогою потрібно було звернутися з 21.11.2013 по 30.04.2014.

Як нараховується пенсія по інвалідності 

Розмір пенсійних виплат по інвалідності виражається у відсотках від пенсії за віком:

  • 1 групі — 100% пенсії за віком;
  • 2 групі — 90% пенсії за віком;
  • 3 групі — 50% пенсії за віком.

Пенсія за віком формується з двох основних компонентів: заробітної плати та коефіцієнта страхового стажу. Зараз найменша пенсія має складати 40% від мінімальної заробітної плати, встановленої на момент її оформлення, але не менше прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. З початку року для непрацездатних українців встановили мінімум розміром 1638 гривень, з 1 липня він збільшиться до 1712 грн, а з 1 грудня — до 1769 грн. З травня усі пенсії підвищаться на 11%.

Щоб пенсію по інвалідності нарахували з моменту отримання статусу інваліда, за нею потрібно звернутися протягом 3 місяців.

Які передбачені надбавки

Останні кілька років розмір надбавок не переглядався, тому зараз отримують невеликі суми:

  • 50 гривень — особам 1 групи, які потребують постійного догляду, одиноким особам 2 групи та одиноким особам 3 групи, що досягли пенсійного віку.
  • 150 гривень — непрацюючим пенсіонерам, що доглядають за неповнолітніми дітьми. Окрема надбавка за кожну дитину.

З квітня 2020 року щомісячно нараховується нова надбавка: 500 гривень — для тих, хто старше 80 років. Призначається всім, у кого пенсія в цьому році менше 9205,19 грн.

В квітні 2020 року український уряд прийняв рішення про надання одноразової допомоги розміром 1000 грн усім пенсіонерам, чия пенсія менше 5 000 гривень.

Раніше Zaholovok.com.ua писав Відчуття повноцінного життя чи крайня необхідність. Чому українці беруть кредити

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.