Новини

ОПОРА підсумувала моніторинг підкупу виборців та застосування адмінресурсу

Підкуп виборців та застосування адміністративного ресурсу залишаються ключовими проблемами виборчого процесу в Україні, хоча їх масштаби в рази менші порівняно з 2012 роком.

Протягом офіційного виборчого процесу ОПОРОЮ зафіксовано 63 інциденти із ознаками підкупу виборців та 35 випадків застосування адміністративного ресурсу.

Прояви підкупу виборців були зафіксовані у агітаційних кампаніях 52 суб’єктів виборчого процесу (кандидати та партії) у 44 з 213 одномандатних округів. Майже 70 % порушень, пов’язаних із підкупом виборців, стосувалися діяльності кандидатів самовисуванців. Найпоширенішим методом підкупу стало надання виборцям безоплатно або на пільгових умовах товарів та послуг (38 з 63 випадків).

Майже 30 % зловживань адміністративним ресурсом на виборах пов’язано з кандидатами-самовисуванцями. Найчастіше зловживання доступом кандидатів до влади проявлялися шляхом порушення законодавчої заборони проводити передвиборчу агітацію під час офіційних заходів, організованих органами влади, державними чи комунальними установами (20 з 35 випадків).

Потрапили до списку і закарпатські нардепи. 

Кандидатами або від імені кандидатів активно надавалися товари, послуги та обладнання соціальним закладам, установам та організаціям: Володимир Пехов (ОВО № 64, Житомирська обл.) Ярослав Москаленко  (ОВО № 96, Київська обл.), Михайло Ланьо (ОВО № 70, Закарпатська обл.), Василь Капацина (ОВО № 132, Миколаївська обл.) та інші. Натомість претенденти на депутатський мандат повною мірою скористалися Днем працівників освіти, який в Україні святкується в першу неділю жовтня. Кандидати з цього приводу масово відвідували святкові заходи, надаючи працівниками та закладам  освітньої сфери цінні подарунки, комп’ютерну техніку та інше обладнання.

У порівнянні із 2012 р., застосування адміністративного ресурсу у нинішній кампанії поки не має системного характеру, натомість владний ресурс розподілений між представниками різних політичних партій-суб’єктів виборчого процесу та кандидатами у одномандатних округах. У цій кампанії не отримало масового поширення використання бюджетних програм (проектів) і державних фінансових ресурсів у передвиборчих цілях, що якісно відрізняє парламентські вибори 2014 р. від попередніх. Натомість окремі посадові особи національного та місцевого рівнів допускають порушення, пов’язані із  зловживанням владним становищем.

Тут відзначилося у Закарпаття.

Найчастіше кандидати порушували заборону на здійснення передвиборчої агітації під час проведення заходів, організованих органами державної влади, органами місцевого самоврядування, державними чи комунальними підприємствами, закладами, установами та організаціями (частина 2 статті 74 Закону України «Про вибори народних депутатів України»). Усього ОПОРОЮ зафіксовано 20 таких випадків. До кандидатів, дії яких мали ознаки агітації під час офіційних заходів органів влади, належать Міністр інфраструктури України Максим Бурбак (ОВО № 204, Чернівецька обл., «Народний Фронт»), Міністр освіти та науки Сергій Квіт (виборчий список партії «Блок Петра Порошенка»), заступник Міністра закордонних справ України Данило Лубківський (ОВО № 118, Львівська обл., самовисуванець). У цих порушеннях фігурує низка посадовців регіонального та місцевого рівнів.

Розміщення агітаційних матеріалів у приміщеннях чи на будівлях органів влади, державних чи комунальних установ, а також агітація на інформаційних ресурсах органів влади усіх рівнів (6 зафіксованих випадків). До прикладу, зафіксовано наявність матеріалів агітаційного характеру в приміщеннях місцевих органах влади Харківської обл. (Анатолій Денисенко, ОВО № 174, самовисуванець), Рівненській обл. (ВО «Свобода»), Закарпатської обл. (Олександр Довгош, ОВО № 68, «Народний Фронт») та інші.


Comments Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.