Новини

Оплески в ритмі скрипки, або Симфо-поп з угорським акцентом

В Ужгороді виступив скрипаль і композитор Едвін Мартон.

Те, що він виступав на Євробаченні разом з російськими співаком Дімою Біланом та фігуристом Євгеном Плющенком, знає багато хто. Власне, з цим, а ще й зі скрипкою Страдиварі, на якій грає, й асоціюється Едвін Мартон. А от те, що він – наш земляк, принаймні я особисто дізналася вже з програмки його ужгородського концерту (виступ скрипаля-віртуоза організували Товариство угорської інтелігенції Закарпаття та Демократична спілка молодих угорців). Виявилося, що Едвін Мартон народився і до 17 років жив у Вилоку, звідки родина переїхала до Будапешту. А вже відтак, маючи за плечима школу при Московській консерваторії та навчання у Будапешті, Відні і Нью-Йорку, зробив кар’єру скрипаля-віртуоза й композитора, прославившись аранжуваннями класичних композицій та створенням і виконанням музики для чемпіонів-фігуристів.

…Зала лялькового театру була повною, Едвін Мартон звертався до публіки навперемін угорською і російською (з акцентом). Одразу ж освідчився у любові публіці, виголосив, що радий всіх вітати на своїй музичній планеті – тій, де поєднуються любов і віртуозність – та неодноразово проявляв особливу ніжність до своєї скрипки. Створений у 1698 році інструмент коштує 4 мільйони доларів, віртуоз називає його скарбом та нерідко після виконання композиції цілує гриф… Загалом же артист, який спершу трохи розчарував, запропонувавши слухачам виступ під виразний супровід неживих інструментів (ні, ні, струнні – скрипка самого Едвіна, та двох скрипальок і віолончелістки його оркестру звучали вживу!), проявив себе не лише як шоумен, але й віртуоз. Едвін Мартон – не лише скрипаль, він композитор, головним талантом якого називають уміння успішно поєднувати класику із сучасним звучанням, а ще – оригінальний бренд у шоу-бізнесі.

Власне, Мартон став відомим як музикант, який не лише віртуозно грає на скрипці, але й по-новому «прочитує» класику, часом – змінюючи твір ледь до невпізнанності. А його варіація «Тоски» (чи то «фантазія» і, як наголосив сам Едвін Мартон, ця музика - з переможної олімпійської програми знаного російського чемпіона Євгена Плющенка) вже теж стала класичною. Та все ж наміри «підсолодити» дещо складну для сприйняття музичну класику – неоднозначні. Утім, звучало це все приємно. Ба навіть – по-симфонічному вражаюче, адже Мартон-композитор не шкодує музичних барв. А ще – дарує слухачам і виконання направду авторських композицій, як то «Кохання у Венеції»  - «Хто з вас закоханий? Я написав цю пісню для вас у Венеції, у гондолі!»… Загалом же Едвін Мартон – автор п’яти альбомів, і доволі успішних.

На жаль, дізнатися, як сприймають його творчість справжні «класичні» музиканти і чи не звинувачують у потуранні «попсі», не вдалося – пропри запевняння організаторів, що артист радо вийде з-за куліс для інтерв’ю, дочекатися Едвіна Мартона все ж не судилося. Тож можемо наразі лише стверджувати, що він – артист сміливий: бо ж дозволити собі виробляти танцювальні па, ледь не дискотечні вихиляння стегнами, та навіть стрибати зі скрипкою Страдиварі в руках, вочевидь, може собі дозволити не кожен. А от Едвін Мартон і пританцьовував під час виконання ніби вже вічних класичних (щоправда, аранжованих) композицій, і ходив залою, і – закликав слухачів аплодувати під ритм своєї скрипки… Зала, зауважмо, радо відгукувалася – артист зібрав незлі овації і вийшов на біс з тим-таки «Believe», знаним з Євробачення.

Він грав композиції в аранжуванні, і звучали не лише класичні речі з минулих століть, але й «свіжіші» - хіти з кінофільмів («Титанік», «Хресний батько»). Чи виконує він, етнічний угорець, чардаші – це теж кортіло спитати в Едвіна Мартона. Як і те, чи він, автор багатьох композицій для чемпіонських виступів російських фігуристів і танцівників на льоду, колись ставав на ковзани. Питання про те, яким запам’ятав Закарпаття, і чи не ностальгує, й що відчуває по приїзді, теж залишилося без відповіді…

Утім, ми маємо Інтернет, і знаємо, що скрипку геніального Страдиварі Мартону в пожиттєву оренду надала Угорщина, право грати на цьому інструменті він здобув як переможець міжнародного конкурсу скрипалів. Його прізвище – псевдонім, справжнє ім’я артиста - Lajos Edvin Csűry, і, знову ж таки, дізнатися, чи знайомий він з творчістю композитора-закарпатця Іштвана Мартона, не вдалося. Також офіційний сайт артиста говорить, що вже семирічним він виконував найскладніші композиції Моцарта. Едвін Мартон має футболку з принтом «Паганіні», і легендарний Ніколо, вочевидь, для нього знакова персона. По-перше, він свого часу грав на цій самій скрипці, а по-друге, саме Паганіні Едвін Мартон називає першим поп-музикантом, адже навколо італійця утворився перший в світі клуб фанатів, що їздили за кумиром на гастролі. Нині ж Едвін Мартон сам доволі успішно поєднує класику із популярністю… Своїх мрій стати класиком та залишитися в історії вічними композиціями, він не озвучував. Натомість зізнається, що залюбки б писав для Голівуду – володар премії Emmy Award за музику для олімпійських програм фігуристів мріє отримати Оскара за композиції для кіно…

Алла Хаятова, спеціально для Zaholovok.com.ua

Світлини Олександра Зобіна


Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.