Новини

ООН: в Іраку десятки тисяч біженців у пастці бойовиків

Представники Організації Об'єднаних Націй повідомили, що десятки тисяч цивільних, які покинули свої домівки внаслідок бойових дій в Іраку, заблоковані бойовиками угрупування "Ісламська держава" у горах на півночі країни.


Серед тих, хто залишається у пастці бойовиків, - іракські християни і курди-єзиди, - повідомляє BBC Україна. 

Гуманітарна допомога

а даними ООН, за останні три дні близько 35 тисячам мирних жителів втекли від джихадистів через гори до Сирії та Курдського регіону Іраку.

Водночас у горах без їжі, води та укриття досі залишається близько 20-30 тисяч єзидів. Люди втекли у гори 10 днів тому, після того, як сунітські угруповання захопили місто Синджар.

У ЮНІСЕФ кажуть, що в гірських районах Синджару від зневоднення загинуло щонайменше 56 дітей.

ООН попереджає, що, аби врятувати людей, потрібне негайне міжнародне втручання.

Працівник служби порятунку Мірза Діннай, який разом із іракськими повітряними військами намагався евакуювати цивільних із пастки у горах на гелікоптері, описав ситуацію на місці як "геноцид", передає кореспондент ВВС.

Раніше США нанесли авіаудари по позиціях бойовиків "Ісламської держави", аби стримати наступ джихадистів на півночі Іраку.

Минулого тижня американський президент Барак Обама дозволив точкові обстріли авіацією бойовиків, якщо ті загрожуватимуть американським дипломатам в країні чи етнічним та релігійним меншинам.

У Пентагоні стверджують, що в результаті повітряної операції знищили військову техніку бойовиків, якою ісламісти обстрілювали заблокованих у горах єзидів.

Американські і британські літаки також скидають біженцям гуманітарну допомогу.

Представники США заявили, що за останні п'ять днів біженцям скинули з повітря більше 72 тисяч літрів води і 75 тисяч продовольчих наборів.

Бойові дії та політична криза

На тлі протистояння з сунітськими угрупованнями в Іраку розгортається політична криза.

Президент Іраку Фуад Масум доручив віце-спікеру парламенту Хайдеру Абаді сформувати новий уряд.

Напередодні федеральний суд Іраку постановив, що формувати уряд має право саме чинний прем'єр Нурі Малікі, адже його блок "Держава закону" є найбільшим у новому парламенті.

Нурі Малікі заявив, що номінування Хайдера Абаді на посаду прем'єра є "порушенням конституції".

Раніше Нурі Малікі звинуватив президента Фуада Масума у тому, що той всупереч закону не призначив його керівником нового уряду. Також він анонсував позов до суду проти Масума.

Сунітське угрупування "Ісламська держава", раніше відоме також як "Ісламська держава Іраку та Леванту" (ІДІЛ), впродовж кількох місяців захоплює території в Іраку та Сирії.

На підконтрольних територіях бойовики оголошують створення ісламського халіфату.

У червні бойовики взяли під контроль іракське місто Мосул на півночі країни та просунулися у бік Багдаду.

Минулого тижня "Ісламська держава" перебрала контроль над найбільшим християнським містом Іраку - Бахдідом.

Припускається, що приблизно 100 тисяч іракських християн та ще 700 тисяч єзидів втекли від ісламістів до автономії Курдистан. Курдські сили кілька тижнів поспіль стримували просування ісламістів.

Надходять повідомлення, що США почали поставки зброї курдським збройним формуванням "пешмерга", які воюють з бойовиками "Ісламської держави" на півночі Іраку.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.