Новини

Новачки проти досвідчених: хто найактивніший із закарпатських нардепів

Верховна Рада дев’ятого скликання повноцінно запрацювала ще 29 серпня. Серед нових народних обранців – шість нардепів-мажоритарників із Закарпаття. Четверо із шести стали народними депутатами не вперше – Роберт Горват (округ №68 - Ужгород), Віктор Балога (округ №69 - Мукачево), Валерій Лунченко (округ №71 - Хуст), Василь Петьовка (округ №72 - Тячів), інші двоє – Михайло Лаба (округ №70 - Свалява) та Владіслав Поляк (округ №73 - Виноградів) – нардепи-новачки. Ми проаналізували, як активно працюють депутати: хто до яких фракцій вступив, в які комітети влаштувався, скільки засідань пропустив, подав законопроєктів та запитів тощо. 

Найактивніший із закарпатських мажоритарників – Роберт Горват, він підготував 9 законопроєктів, на другому місті – Валерій Лунченко (7 законопроєктів), найменше законопроєктів подав Віктор Балога – всього лише один. Депутатські запити наші нардепи пишуть не із великим захопленням, більшість написали всього по 2, дехто – жодного. Найбільш говірким виявився депутат-новачок Михайло Лаба, він єдиний із шести мажоритарників від Закарпаття виступав під час пленарних засідань ВРУ.  Більшість закарпатських нардепів-мажоритарників сумлінно відвідують засідання, найбільше пропустив, нардеп від «Слуги народу» по округу №70 Михайло Лаба. Детальніше про активність кожного із нардепів читайте нижче.

Роберт Горват– народний депутат обраний по округу №68 (центр - Ужгород), під час позачергових виборів народних депутатів у 2019 році балотувався як самовисуванець. Наразі Роберт Горват не входить до жодної із депутатських фракцій, є головою підкомітету з питань правового забезпечення діяльності митних органів Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, член групи з міжпарламентських зв’язків з Канадою. Від початку роботи подав 9 законопроєктів. Серед них – «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державного регулювання закупівельної ціни на молоко та підтримки села», «Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству», «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо розвитку вітчизняного виробництва шляхом стимулювання залучення інвестицій в реальний сектор економіки через індустріальні парки» та інші. Також за цей час Роберт Горват написав всього 2 депутатські запити, в обох випадках нардеп звернувся до Кабінету міністрів України. Один із них -  щодо забезпечення належного рівня охоплення вакцинацією та створення колективного імунітету у закладах освіти, інший -  щодо припинення дискримінації осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав. Однак у виступах Роберт Горват був зовсім не активний, адже за трохи більше, ніж за 2 місяці, жодного разу не виступив під час пленарних засідань парламенту. Згідно з даними, які оприлюднені на сайті Верховної Ради, Роберт Горват не пропустив жодного засідання парламенту.

Віктор Балога був обраний по округу №69 (центр - Мукачево) від політичної партії «Єдиний центр». Працює Балога в комітеті Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Протягом двох місяці Віктор Балога подав зареєстрував лише один законопроєкт – «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення захисту педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників» та поки не написав жодного депутатського запиту. Звісно, жодного разу під час засідань нардеп не брав слово. Віктор Балога зареєструвався за допомогою електронної системи 32 рази із 33. 12 вересня Балога був присутній на ранковому засідання, а вже на вечірньому, яке розпочалося о 16 годині, нардеп не реєструвався.

Не надто активним є й депутат від «Слуги народу», якого обрали по округу №70 (центр - Свалява) Михайло Лаба. Нардеп наразі є членом фракції політичної партії «Слуга народу», вступив до комітету Верховної Ради України з питань бюджету та до двох груп - з міжпарламентських зв’язків з Канадою та з міжпарламентських зв’язків зі Сполученими Штатами Америки. Протягом двох місяців роботи нового парламенту Михайло Лаба зареєстрував два законопроєкти – один у вересні («Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання статусу та соціальних гарантій окремим особам із числа учасників антитерористичної операції»), інший – у жовтні («Про внесення змін до Бюджетного кодексу України»). Однак активним нардеп виявився у плані виступів в Раді: з промовою з місця він виступив 6 разів, двічі у жовтні та чотири рази у вересні. Спершу Михайло Лаба відвідував усі засідання Верховної Ради, вперше пропустив – 29 жовтня. На засіданнях парламенту 29, 30, 31 жовтня та 1 листопада Михайло Лаба не реєструвався. На всіх інших засіданнях нардеп був присутній.

Депутат, який був обраний по округу №71 (центр - Хуст) Валерій Лунченко не входить у парламенті до жодної із фракцій, займає посаду голови підкомітету з питань доходів і фінансування державного бюджету та державного боргу Комітету Верховної Ради України з питань бюджету. Крім цього, він є членом групи з міжпарламентських зв’язків з Канадою та групи з міжпарламентських зв'язків з Литовською Республікою. Валерій Лунченко зареєстрував за 2 місяці 7 законопроєктів, серед них – «Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству», «Про сільськогосподарську кооперацію», «Про висновки та пропозиції до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2020 рік» та інші. Також депутат написав два запити до Кабінету міністрів - щодо забезпечення належного рівня охоплення вакцинацією та створення колективного імунітету у закладах освіти та щодо припинення дискримінації осіб, які брали участь у бойових діях на території інших держав. Валерій Лунченко, як і його колеги із 68 та 69 округу ще жодного разу не брав слово для виступу. Лунченко був присутній на всіх пленарних засіданнях парламенту.

Обраний від округу №72 (центр - Тячів) нардеп Василь Петьовка наразі не входить до жодної із фракцій, однак є членом Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики та членом  групи з міжпарламентських зв’язків з Канадою. Депутат подав всього 3 законопроєкти: «Про сільськогосподарську кооперацію», «Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення». Василь Петьовка написав за два місяці всього два депутатські запити, вони цілком збігаються із тими, які надіслали до Кабміну його колеги – нардепи Роберт Горват та Валерій Лунченко. Стосовно виступів – Петьовка поводиться не надто активно, ще жодного разу нардеп не виступав на засіданнях парламенту, однак засідання відвідує регулярно, від початку роботи нового парламенту ще жодного не пропустив.

Владіслав Поляк– нардеп від округу №73 (центр - Виноградів) наразі є членом депутатської групи «За майбутнє» у Верховній Раді України та членом Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. За понад два місяці роботи у парламенті нардеп подав 3 законопроєкти: «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення справедливості у питанні оплати праці педагогічним працівникам закладів дошкільної і позашкільної освіти», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення захисту педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників» та «Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо обов'язковості будівництва об'єктів громадського обслуговування населення соціальної сфери». Також нардеп Владіслав Поляк написав до Кабінету міністрів два депутатські запити, такі самі, як і Горват, Лунченко та Петьовка. За два місяці Поляк жодного разу не взяв слово під час засідань парламенту, але був присутній майже на всіх засіданнях. За даними, які оприлюднені на сайті ВРУ, Поляк реєструвався на засіданнях у 32 випадках і 33. На ранковому засіданні 11 вересня Владіслав Поляк зареєструвався, а на вечірньому, яке почалося о 16 годині – ні. 

До слова, для більш повної картини, яка б відображала активність роботи нардепів, ми взяли 5 законопроєктів, які у парламенті нардепи розглядали протягом жовтня та проаналізували на предмет того, як саме голосували народні депутати від Закарпаття, хто найбільше утримується чи голосує «ЗА».

Наприклад, проект Закону про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (№2179)– «ЗА» проголосували Роберт Горват, Василь Петьовка та Валерій Лунченко. Віктор та Владіслав Поляк не голосували, а Михайло Лаба взагалі був відсутній на цьому засіданні.

За проект Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо деяких питань функціонування авторизованих економічних операторів (№1048) - у другому читанні та в ціломудвоє наших нардепів Віктор Балога та Роберт Горват не голосували, Василь Петьовка та Валерій Лунченко – утрималися, Михайло Лаба та Владіслав Поляк проголосували «ЗА».

За проект Закону про Бюро фінансових розслідувань (№1208-2) - за основуне голосували 5 нардепів від Закарпаття, голосував «ЗА» лише нардеп від «Слуги народу», який був обраний по округу №70 Михайло Лаба.

За проект Закону про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо викривачів корупції (№1010) - у другому читанні та в цілому«ЗА» проголосував лише Михайло Лаба, Віктор Балога – утримався, інші четверо нардепів – Горват, Лунченко, Петьовка, Поляк - не голосували. 

За проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо кримінальної відповідальності народних депутатів України за неособисте голосування) (№1127) - за основуРоберт Горват, Віктор Балога, Валерій Лунченко та Василь Петьовка – не голосували, Владіслав Поялк єдиний проголосува «ЗА», Михайло Лаба на цьому засідання був відсутній. 

Рішення народних депутатів, без сумніву, впливають на кожного з нас, тому важливо слідкувати за тим, як народні обранці виконують свою роботу: чи сумлінно відвідують засідання, чи звертаються до інших органів влади із депутатськими запитами, чи пишуть законопроєкти тощо. Всі ці дані є показником якості роботи наших нардепів, який потрібно контролювати, аби обранці не розслаблялися.

Ольга Беца, для Zaholovok.com.ua

Матеріал підготовано у рамках проекту Ужгородського прес-клубу «Створення виборчої медіа-майстерні на Закарпатті -2019» за підтримки Української медійної програми (Інтерньюз).

Дані опрацьовано станом на 10 листопада 2019 р.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.