Новини

Нардепи закликали закарпатців використати всі демократичні методи, щоб вирішити проблему ОТГ

В Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція народних депутатів України від фракції “Об’єднання “Самопоміч”. Йшлося про одну з найбільш проблемних сфер реформування в області – децентралізацією.

Нардепи Ірина Подоляк та Любомир Зубач (парламентська фракція “Об’єднання “Самопоміч”) приїхали на Закарпаття, щоб з’ясувати і  допомогти вирішити проблеми з виконанням закону з децентралізації влади на місцях. Зокрема, з конфліктом щодо утворення Холмківської ОТГ. Після того, як депутати вивчили ситуацію на місці у Холмоку і поспілкувалися з ініціативними групами, вони прокоментували всі спірні питання в Ужгородському прес-клубі.

Ірина Подоляк, народний депутат України, голови Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності зазначила, що вага органів місцевого самоврядування є надзвичайно великою. «Створення ОТГ -- базова реформа для місцевого самоврядування, яка є дуже важливою. Де міцні та збалансовані ОТГ, там немає сепаратизму, відтоку робочої сили, бо що громада зацікавлена у тому, щоб жити і розвиватися у сталому середовищі, - каже Ірина Подоляк. - Бюджетна децентралізація дала багато можливостей для громад. Для тих громад, які мають спроможність, потужність і бажання розвиватися».

Любомир Зубач, народний депутат України, зауважив, що сам довгий час працював в органах місцевого самоврядування, тому має хороший практичний досвід стосовно діяльності та розвитку громад.  «Було цікаво приїхати на Закарпаття, щоб послухати мотивації і причини, чому Закарпаття у цьому сенсі (створення ОТГ) має негативне реноме. Бо Закарпаття -- єдина область в Україні, де незатверджений перспективний план формування громад. І, як нам підтвердили, ці процеси блокуються на рівні ОДА, фізично і штучно. Це викликає велике здивування,- каже Любомир Зубач. -  З мого розуміння, держава має мати чітку вертикаль. Якщо є уряд, і Гройсман постійно повторюють, що підтримують реформу, і це є пріоритетом,  чомусь на рівні окремої області це питання блокується. Я б порадив активістам, щоб пішли на зустріч з Володимиром Гройсманом, можливо він не знає, що роблять підлеглі. Йому потрібно нагадати, щоб Кабмін України має таке конституційне повноваження -- робити подання на призначення чи на звільнення голові місцевих ОДА. Якщо жодних інших інструментів немає, очевидно треба застосовувати його. Або в іншому випадку сказати, що ми Закарпатською областю не керуємо, не маємо впливу на те, що відбувається, це означає -- розписатися у власній неспроможності. Почув, що ОДА намагається протиставляти людей, які проживають у приміській зоні Ужгорода до міста. Мовляв,  ви не можете створювати ОТГ, ви маєте бути з містом. Я переконаний, що це є неправда. І Ужгород, і його прилеглі території просто приречені співпрацювати у тій чи іншій формі, протиріч немає. Питання в тому, як саме співпрацювати. На сьогодні є закон про можливість приєднання до міст обласного значення, є законодавство, яке передбачає можливість формування своїх ОТГ, є законопроект, який пройшов наш профільний комітет про можливість створення агломерацій - багатопрофільна форма співробітництва. Справжня причина, чому блокується процес створення ОТГ тільки в одному - небажання, втрачати владу, повноваження і ресурси. Коли створює громада, РДА втрачають певний вплив на освіту, медицину, зменшується бюджет.  Сильне місцеве самоврядування допоміжне, щоб забезпечувати єдність і стабільність в Україні».  

Треба використовувати всі наявні інструменти демократії, щоб зрушити питання з місці, кажуть нардепи. «І всі способи і методи тиску, щоб Геннадій Москаль виконував свою роботу, - додає Ірина Подоляк. – Це, що насправді бачимо, це півторарічний саботаж, невиконання своїх обов’язків. Ми можемо ширше обговорити питання ОТГ на Закарпаття на спеціальному комітеті. Адже люди у громадах втрачають і фінансово у тому числі».

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.