На Закарпатті перебуває чисельна делегація із Чехії. ФОТО

На Закарпатті перебуває чисельна делегація із Чехії. ФОТО

Поважна чисельна делегація  із 45 осіб Представництва Краю Височина Чеської Республіки, яку очолює гетьман, депутат Парламенту Чехії Їржі Бєгоунек, з кількаденним візитом відвідала Закарпаття.

Мета приїзду – оглянути проекти співробітництва та разом із закарпатцями відсвяткувати 10-річчя  встановлення  партнерства  між нашими краями, яке було успішним та плідним. За десятирічний період  спільно здійснено понад 80 культурно-освітніх, гуманітарних та інвестиційних  проектів на суму понад 50 млн грн. Цьогоріч також намічено реалізувати  більше десяти спільних інвестиційних проектів загальною кошторисною вартістю понад 10 млн гривень.

У складі делегації:Miлош Вистрчіл–сенатор  Парламенту Чехії, колишній гетьман краю;  Катерина Свободова - керівник канцелярії гетьмана краю; координатор співпраці  Краю Височина і Закарпаттям; Йозеф Недвед - член Постійної конференції, член благодійного фонду «ViZa»; Василь Самандрула – член благодійного фонду «ViZa» та інші.

Делегація ознайомилася з визначними місцями обласного центру та разом із головою облради Михайлом Рівісом і представниками  товариства чеської культури в Ужгороді поклала квіти до погруддя Tомаша Mасарика.

Потім чеські гості відвідали  м.Свалява, де її радо зустрічали голова райради  Мирослава Ливч, перший заступник голови РДА Василь Русин,а також громадськість міста. Найперше гості відвідали ЗОШ І-ІІІ ст.  № 1, побудовану під час першої Чехословацької Республіки. Тут в рамках співпраці в шкільній оселі було проведено  заміну вікон і реконструйовано систему опалення, що дало змогу поліпшити умови навчання понад півсотні учнів. 

- Безцінним є те, що наші юні свалявці залюбки вивчають чеську мову, а,  отже, матимуть шанс за бажанням навчатися у вузах Чехії та  здобувати європейську освіту, - наголосила вона.

На цей рік серед іншого заплановано  спільний  ремонт будинку культури с. Родникова Гута та заміну вікон у ЗОШ І-ІІ ст. села Сасівка на Свалявщині .

Затим гості поїхали на Міжгірщину.  У Соймах успішно реалізовано проект з капітального ремонту корпусу №2 школи під НВК.

-  Нам би ще сюди обладнання для класів та харчоблоку, - ділилися своїми побажаннями господарі.

Та оскільки час збігав, то делегація прямувала в  одне з найбільших сіл на Закарпатті – унікальну колоритну Колочаву, де жив і творив чеський письменник Іван Ольбрахт. Гості розпочали своє знайомство з греко-католицької дерев'яної церкви 17-го століття, де зберігаються раритетні видання, у т.ч. й «Житіє Святих» 1695 року випуску.. До глибини душі зворушив  той факт, що гості, поклавши руку на церковний стародрук,  молилися разом з усіма за мир в Україні.

Далі гості оглянули проект співпраці – медичний заклад, спілкувалися з керівництвом  місцевої школи, де офіційно викладають  чеську мову в рамках навчального плану, та поклали квіти  до  пам'ятника Івану Oльбрахту. Відтак відвідали Музей під відкритим небом "Старе село".

Василь Самандрула та Miлош Вистрчіл згадували історію зародження співпраці. Як розповів сенатор, що коли Чехія вступила у Європейську унію чи то Євросоюз, останній виділив Чехії чималу фінансову підтримку.

Сьогодні, 5 квітня делегація ознайомиться з містом Хуст, відвідає унікальну Долину нарцисів». Відтак завітає у с. Ільниця , що на Іршавщині, в  дитячий садок, де в рамках співпраці замінено  вікна по всій будівлі і відремонтовано фасад. Відвідають гості  і місто  Мукачево, де матимуть змогу ознайомитись з унікальним замком  «Паланок». Всюди їх супроводжуватимуть депутати облради – Мирослав Білецький, Петро Добромільський, Михайло Станко, Золтан Лендєл та ін.

А на вечір на правах винуватців торжества візьмуть участь у святкових заходах з нагоди 10 річчя цієї співпраці,  яка переросла у щиру дружбу.

За матеріалами прес-служби Закарпатської облради

Loading...

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
CAPTCHA
Питання для відсіювання автоматичного коментування.
Введіть відповідь на питання
Loading...