Новини

На українсько-словацькому кордоні відбулися Дні добросусідства

Сьогодні, 15 травня в пункті пропуску «Убля-Малий Березний» відбулися урочистості з нагоди святкування Днів добросусідства на українсько-словацькому кордоні.

Дні добросусідства стали важливою складовою співпраці Закарпаття з прикордонними регіонами сусідніх держав - Угорщиною, Польщею, Румунією і Словаччиною. Зазвичай, посадовці країн-сусідів зустрічаються на нейтральній території, де спочатку в урочистій атмосфері підбивають підсумки співпраці та укладають  угоди про подальше співробітництво. Це, без перебільшення, створює живий і плідний  грунт для розбудови гармонійної європейської родини.  Так було і цього разу.

Офіційна частина завершилася  підписання двосторонніх документів, а саме:  Програми спільних дій Закарпатської обласної ради, Закарпатської обласної державної адміністрації та Пряшівського самоврядного краю на 2015-2016 роки, яку скріпили своїми підписами голова облдержадміністрації Василь Губаль, голова обласної ради Володимир Чубірко, голова Пряшівського самоврядного краю Петер Худік.

Після чого голова облдержадміністрації Василь Губаль, голова обласної ради Володимир Чубірко, голова Кошицького самоврядного краю Зденко Требуля підписали  Виконавчий протокол № 7 до Меморандуму про співпрацю між Закарпатською обласною державною адміністрацією та Кошицьким самоврядним краєм  на 2015-2016 роки.

Окрім іншого там йдеться  про зусилля щодо спрощення механізму малого прикордонного руху між Україною та Словаччиною. Запропоновано створити координаційну раду з числа заступників голів Кошицького та Пряшівського самоврядних країв, Закарпатської ОДА, Закарпатської обласної ради, а також представників Агенцій регіонального розвитку трьох регіонів з метою підготовки та узгодження пріоритетних проектів, що підтримуються Євросоюзом, у рамках Норвезького фінансового механізму, Програми «SlovakAid», ENI та інших програм в період 2014-2020 років.

Завершилось офіційна частина спільним фото керівників делегації Закарпатського , Пряшівського та Кошицького самоврядних країв.

За результатами зустрічі відбулася прес-конференція, під час якої посадовці відповіли на запитання українських і словацьких журналістів,  – повідомляє прес-служба облради.

 

Довідка:

Згідно з даними перепису 2001 року в Україні проживає 6,4 тис. словаків, у Закарпатській області – 5,6 тисяч, що складає 0,5% від усього населення краю.

Словаки компактно проживають у м.Ужгород, у селах Сторожниця, Анталівці, Глибоке, Середнє Ужгородського, с.Родникова Гута Свалявського, с.Тур’я-Ремета Перечинського, селищі Довге Іршавського районів, а також Великоберезнянському, Мукачівському районах.

Діти зі словацьких сімей вивчають словацьку мову у м.Ужгород на базі спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ №4 із поглибленим вивченням словацької мови. Тут навчається понад 300 хлопчиків і дівчаток.

В Ужгородському національному університеті з 1994 року діє відділення словацької філології, а з 1996 року – кафедра словацької філології. При кафедрі функціонує аспірантура, лекторат словацької мови і культури, вирішується питання щодо відкриття науково-методичного Центру словак істики

Культурним обслуговуванням словацької національної меншини займаються Центр культур національних меншин Закарпаття, Центр словацької культури, а також 11 клубних установ, 5 бібліотек та діють 4 громадські об’єднання словаків.

В області працюють інвестори із 48 країн світу, на 10 з них припадає більше 82,0 відс. загального обсягу прямих іноземних інвестицій.

За обсягами прямих іноземних інвестицій, що надійшли в економіку Закарпаття, Словаччина посідає дванадцяте місце.

На сьогодні в області зареєстровано понад 80  підприємств з іноземним капіталом словацького походження.

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.