Москаль розказав, що думає про дитячу письменницю Ларису Ніцой

Губернатор Закарпаття Геннадій Москаль висловив свою думку щодо нещодавно опублікованого українськими ЗМІ «сенсаційного» інтерв’ю із дитячою письменницею Ларисою Ніцой.  

«Випадково натрапив у інтернеті на «роздуми» дитячої письменниці й громадської діячки Лариси Ніцой, котра понаписувала про Закарпаття такі жахіття, що якби в мене на голові було волосся, воно точно стало б дибки!», – вважає губернатор.

«Мені важко уявити, яким чином такі страхіття могли зародитися в голові «дитячої письменниці й громадської діячки», але на всяк випадок скажу їй таке. По-перше – приїжджайте на Закарпаття особисто й поспілкуйтеся з випускниками шкіл національних меншин (не тільки угорськомовних, але й румунських, словацьких, німецьких, чеських, ромських і так далі). І ви переконаєтеся, що всі вони розмовляють українською мовою, причому краще, ніж значна частина народних депутатів, котрі сидять у Києві, працюють у найвищому законодавчому органі країни, а українською не володіють взагалі!
Друге – поясніть своїй подрузі, яка начебто не змогла поселитися в готель (хоча це швидше за все вигадка), що на Закарпатті збереглися найбільш архаїчні й строкаті говірки української мови. Тут є сусідні села, мешканці яких розмовляють по-різному. І нічого поганого в цьому нема, навпаки – місцеві говірки слід берегти й використовувати на загальноукраїнському рівні. Наприклад, пісня «Пливе кача по Тисині», яка стала баладою для вшанування тих, хто загинув під час Революції Гідності і в ході бойових дій на Донбасі, була написана на Закарпатті лемківською говіркою. Зараз вона відома по всій Україні й далеко за її межами. І жодного сепаратизму в цьому немає.

Третє – те населення, яке хотіло інтегруватися в угорське суспільство, виїхало із Закарпаття в Угорщину ще в середині 90-х минулого століття (причому це було не тільки угорськомовні, але й україномовні мешканці області). А ті люди, що залишилися тут, хочуть жити в Україні. Щоб упевнитися в цьому, варто приїхати на Закарпаття й поспілкуватися з ними на цю тему.

Четверте – угорський уряд підтримує фінансово свою національну меншину, але хто заважає Україні підтримувати фінансово українські меншини в Угорщині, Словаччині, Румунії, Грузії, Придністров’ї й так далі? Це загальносвітова норма й залежить тільки від фінансової спроможності країн і бажання їхніх урядів.

П’яте – хочу нагадати шановній «дитячій письменниці й громадській діячці», що в Україні діє закон «Про національні меншини», стаття 6 якого прямо говорить: держава гарантує всім національним меншинам користування і навчання рідною мовою чи вивчення рідної мови в державних навчальних закладах, розвиток національно-культурних традицій, використання національної символіки, відзначення національних свят, сповідування своєї релігії, задоволення потреб у літературі, мистецтві, засобах масової інформації, створення національних культурних і навчальних закладів", - зазначив губернатор Закарпаття Геннадій Москаль.Loading...

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
CAPTCHA
Питання для відсіювання автоматичного коментування.
Введіть відповідь на питання
Loading...