Навчити, щоб рятувати тих, хо поруч

Експерти з тактичної медицини розповіли, навіщо ці знання і кого рятують

Нещодавно команда фахівців майже тиждень проводила тренінги з тактичної медицини для цивільних, військових, правоохоронців, медиків та рятувальників на Закарпатті. Досвідчених тренерів національного рівня запросило керівництво госпіталю «Превеншн», щоб охопити якнайбільше не тільки вузькопрофільних фахівців, але й цивільних. За кілька днів в Ужгороді, Мукачеві, Берегові, кількагодинні тренінги пройшло близько 300 учасників.  У перспективі в Ужгороді планують відкрити навчальний центр, який буде «максимально ефективно готувати людей до умов, коли вони можуть надати допомогу». Ми зустрілися з тренерами та дізналися, наскільки важливо і чи складно опанувати навички домедичної допомоги.

Ігор займається питаннями тактичної медицини кілька років. «З 2016-го я почав цілеспрямовано проходити курси,  носити з собою необхідні засоби і мені, як кажуть щастило, надавати допомогу у різних умовах, - розповідає чоловік. - На жаль, у нашому суспільстві, хоча йде війна, люди або непідготовані, або мають якісь старі знання, неправильні переконання стосовно першої допомоги. Наприклад,  якщо намастити опік олією, це не тільки не допомагає, а завдає дуже великої шкоди. Кожен з нас, вважаю, повинен вміти надати допомогу в цій дорогоцінні 15 хвилин з моменту, коли щось відбулося, до моменту, коли приїхала швидка допомога. Існує словосполучення «активний свідок» - це той, хто завжди перший на місці події, хто може надати допомогу, доки не приїдуть професіонали. Я впевнений, що в Ужгороді буде відкритий тренувальний імітаційний центр, який буде повноцінно готувати не тільки таких «активних свідків» як ми, а й професійних парамедиків, військових медиків.  Є навчальні центри, але тільки для військових, туди неможливо (через завантаженість) потрапити не тільки цивільним особам, а навіть представникам ДСНС чи поліції.  Це об'єктивно, зараз така ситуація, що вони не справляються з іншими, працюють тільки  з військовими».

Особливої підготовки мати для проходження тренінгів, кажуть тренери, не потрібно. Є декілька рівнів підготовки, якщо цивільна особа хоче пройти навчання, необхідним буде базовий рівень, якщо це лікар, то він матиме окремий курс з отримання навичок в екстремальних умовах.

Ігор

Владислава Швайко, бойова медикиня, має досвід з тактичної  медицини з початку війни. Вузька спеціалізація Владислави – керування розвідувальними дронами.  «Наприклад, в американській армії це достатньо розповсюджено, що один боєць має декілька спеціалізацій. Він може бути і медиком, і водієм, і оператором БПЛА одночасно, тобто взаємозамінність має бути максимальною і я бачу, що у нас саме до цього йде», - розповідає Владислава.

- Чого вчите під час цих тренінгів?

- Це залежить від того, кого ми навчаємо. Якщо це військові, у нас один протокол, якщо цивільні –інший. Але протоколи відрізняються лише певними нюансами, які не стосуються самої домедичної допомоги. У першу чергу ми доносимо до людей те, що найважливішим завданням є зупинити кровотечу. І навчаємо, як це зробити для самого себе, врятувати своє життя і надати допомогу тому, хто її потребує поруч.  Не знаю, чи є якась статистика по Україні, але знаю, що в Америці, після того, як 52% населення пройшло такі курси першої домедичної допомоги, смертність знизилась на 80%. Бо це стосується не тільки ситуацій на війні, але будь-яких ситуацій.  Хоча в Україні і без досліджень можна сказати впевнено, що набагато більше підготованих людей, ніж на початку війни.

- Скільки часу треба цивільній людині, щоб опанувати перші навички допомоги?

- Найлементарніші можна опанувати за 4 години. Це не так складно. Якщо рівень вищий,  людина без медичної освіти проходиться курс за 5 днів.  Якщо з медичною освітою (у неї більше повноважень), то два тижні.  

У Києві є декілька організацій, які проводять тренінги з кваліфікованими інструкторами. До них не встигають люди записатися, групи швидко набираються.  Зрозуміло це може бути необхідно, але йдеться не тільки про війну. Ті знання, які ми даємо, вони цілком  придатні за мирних умов, це і ДТП, і землетруси тощо.  Навіть в домашніх умовах людина може чимось поранитись.  Ми даємо розуміння для людей, як це працює, як їм в таких умовах діяти.  А вже задача людини, коли вона потрапляє в екстремальні умови, застосувати ці знання. Вони не є вузькопрофільними.  

Владислава Швайко

Гіпотетично, що має людина мати при собі крім інформації?

Ігор:

- Може не бути нічого, потрібно використати підручні матеріали.  Наприклад, якщо кровотеча, перш за все ми затискаємо рану і дзвонимо у швидку. Навіть, якщо людина не дихає, але має критичну кровотечу, головне зупинити кровотечу.  

У мене була історія, коли я допоміг в переході метро між Хрещатиком та Майданом Незалежності. Я просто йшов зранку на роботу. В результаті зробив постраждалому повний цикл легеневої реанімації. У будь-яку мить таке може статися.  

Валентина:

Можливо це через те, що ми цим займаємося, дійсно постійно біля нас щось трапляється такого плану.  Теж їхала на недавно в потязі та у людини сталась гіпоглікемічна кома, і на диво люди швидко спрацювали. Мені лишалося просто дивитися і корегувати дрібниці, вони робили все правильно. Тобто було видно, що люди вже теж розуміються, а зазвичай шукають лікаря.

Разом з українцями проводить тренінги сертифікований цивільний парамедик Томаш Земан. Каже, приїхав допомагати колегам з України на місяць, після цього працюватиме на стабілізаційному пункті на сході.   

На тренінги планують ще залучати інших іноземних інструкторів. «До нас приїжджали з Америки, які брали участь ще у в'єтнамській війні, в Іраку.  До речі участь саме таких інструкторів закордонних, це теж досить мотивуюче. Ти бачиш, що люди з іншого боку планети приїздять сюди за свої кошти для того, щоб навчити як рятувати життя.  Кажуть, що вважають це за потрібне. І дуже мотивує, коли працюєш, наприклад, з аудиторією спочатку вони сковані, тебе сприймають не зовсім позитивно і через 5-6 годин тренінгу підходять і дякують. Ти це робиш, даючи знання, які можуть знадобитися. Хоча я завжди кажу, нехай вам ці знання ніколи не знадобляться в житті, але якщо знадобляться, то ви знаєте, що робити, - коментує Ігор.  

Томаш Земан

-Ви казали, що є багато «шкідливих» порад серед населення, як діяти при першій допомозі. Які ще, крім олії?

Ігор:

Є думка, що краще поганий турнікет, ніж ніякого турнікета. Так ось, це неправильна думка. Поганий турнікет не врятує, а тільки забере час, який ти можеш витратити на те, щоб, наприклад, зупинити кровотечу іншим способом.  Часу при критичній кровотечі є 30 секунд. Після того, як неякісний турнікет зламається, я буду в розпачі шукати щось інше.  Чим можна зарадити, якщо нема турнікета? Прямий тиск,  хусткою чи шарфом можна перетиснути максимально, з того, що під руками. Ми якраз і навчаємо працювати з тим, що під рукою. Якщо раніше людина цивільна з аптечкою сприймалась як трошки не при собі, параноїк, то зараз я все більше бачу людей, що ходять або з аптечками або з турнікетами. Коли в Києві був ракетний удар біля червоного корпусу університету, пораненим надавали допомогу просто цивільні, що проходили повз. І у них були турнікети. Це показує, що ми повільно зі скрипом, але таки рухаємося у напрямку, коли суспільство готове реагувати.  

- Крім турнікету, наприклад, що можна з собою носити в сумці?

Може не всю аптечку, але частина могла б бути. Я належу до тієї категорії людей, які більш параноїки. У 2016-17-ах я з собою навіть турнікет не носив, гумовий джгут і пару гумових рукавичок. Рукавички, щоб  захистити себе від крові постраждалого. Але є один такий психологічний момент: коли щось відбувається, ти маєш бути для тих, хто навколо, для натовпу, авторитетом. І як тільки ти одягаєш рукавички,  ти стаєш авторитетом J

Якщо є натовп, там обов'язково будуть не зовсім адекватні люди, які або даватимуть поради або, як був випадок,  коли до потерпілого тягнеться якийсь чоловік і каже: «Дайте я зараз доторкнусь йому до лоба та поверну його душу назад у тіло».  А ти в цей момент працюєш.  

- Швидко і правильно діяти в стресовій ситуації теж непросто, мабуть?

Потрібно всі ці навички відпрацювати до механічної пам'яті. Я теж знаходжуся в стані стресу, у мене теж калатає серця, я теж не все пам'ятаю і ловлю себе на тому, що починаю працювати. Роблю те, що я напрацював механічно. Я коли закінчую тренінг з цивільними, кажу: «Дякую, за те що ви тут. Ви зараз знаєте більше, ніж 90% тих, хто є навколо. У мене там особиста до вас прохання, допомагайте, ви знаєте, як це робити».  Я їх налаштовую на те, щоб вони не боялися і починати працювати. У будь-якої людини незалежно від стану і психологічної підготовки, є три реакції на екстремальну ситуацію: біжи, завмри, бий. Дві перші -це активні реакції, вони направлені на те, щоб рятуватися. А стан, коли ти застигаєш, абсолютно не функціональний. Для того, щоб вивести з цього стану є протокол, розроблений ізраїльтянами. Він дуже простий, по-перше, з такою людиною потрібно налагодити контакт, або тактильний, зоровий, потрібно з ним розмовляти. Він має тобі відповісти. Зоровий контакт треба підтримувати.  Після цього потрібно спитати його якісь прості речі. Наприклад, для військових - це який у тебе підрозділ, для цивільних - в якому ти місті, яка година. Після того, як він вам відповів, він має описати ситуацію безпосередньо до того моменту, як він закляк.  Наприклад, якщо була ДТП, спитати, які машини стикнулися. Після цього останній крок - це дати йому якусь просту команду, просте завдання, яке він має виконати автоматично. Наприклад, заведи машину.  Таким чином людина повертається до діяльності, яку розуміє, повертається зі стану несвідомого у стан свідомого. Все це займає буквально 3 хвилини.  

Люди у нас не є професійними воєнними військовими, а суспільство, на жаль, не готувалось до війни. І коли вона прийшла, люди використовують те, що вони знають,  десь бачили або десь щось чули. І ми їх маємо навчити так, щоб вони використовували знання, які будуть рятувати тих, хто поряд з ними.

Розмовляла Ірина Бреза

Підготовано у рамках проєкту "Переселенці на Закарпаття: життя без стереотипів"

Scroll To Top