Новини

Лижі чи ковзани: що для себе оберете ви?

Заняття спортом вкрай корисні, причому в різні пори року переважають різні види спорту: веслування, дайвінг, плавання, ролики або велосипед влітку, лижі, ковзани, санки та сноуборд взимку. При цьому навіть людям, не підготовлених до зимового «екстриму», може сподобатися займатися спортом на свіжому повітрі і, що ще більш важливо, це принесе реальну користь здоров’ю. 

Наприклад, гірські лижі – це потужний інструмент для оздоровлення організму, який підходить для людей практично будь-якого віку.

Коли людина катається на лижах, його гомілки і стегна виявляються зігнуті, тобто м’язи ніг весь час знаходяться в напрузі, витримують статичне навантаження і проробляють роботу з утримання тіла в певному положенні. В результаті рух не виконується, а м’язи працюють. Також через те, що часто доводиться виконувати повороти, лижі чудово позначаються на талії і зміцнюють м’язи преса. Крім того, морозне повітря вимагає великих витрат енергії, відповідно, спалюється більше калорій. Кисень в результаті тренування добре засвоюється тканинами, підвищується імунітет.

Гірські лижі – відмінний спосіб розвинути вестибулярний апарат, поліпшити витривалість, працездатність, а також підбадьоритися і поліпшити настрій. З часом такі тренування стають важливою частиною життя людини, і з кожним разом від спуску отримуєш все більше позитивних емоцій.

Зима у розпалі. Якщо ви ще не спускалися з гір, то у вас ще все попереду. Проте, якщо лижі в разі їх відсутності можна взяти напрокат, а ось без теплої екіпіровки не обійтися.

Сьогодні вже не потрібно одягати на себе по кілька светрів, теплу куртку чи дублянку, щоб не змерзнути і боляче не вдаритися при падінні. Сучасний спортивний одяг для катання на лижах — легкий, теплий і комфортний. Фахівці радять одягатися за тришаровим принципом: одяг повинен щільно прилягати до тіла, зберігати тепло та захищати від вітру та снігу.

Секрет лижного одягу – у білизні. Щоб почуватися комфортно під час спортивних занять чи розваг, важливо правильно одягнутися: перший шар одягу — це термобілизна, яка щільно прилягає до тіла. Якісна термобілизна володіє антибактеріальними й гіпералергенними властивостями: вона зберігає тепло тіла, але «випускає пару», не вбирає в себе запах і не викликає алергії; другий шар одягу — термоізоляція. Найкраще для катання на лижах підійде одяг з флісу (тканина з вплетеними в неї пустотілими волосками). Такий одяг має ідеальні теплоізоляційні якості, він не намокає і, крім того, добре відводить вологу, яку виділяє термобілизна (штани, майка, футболка). Сучасні гірськолижні костюми покривають особливою мембранною тканиною, яка добре виводить вологу, при цьому не пропускаючи її всередину.

Відомі сьогодні мембранні тканини — Gore-Tex і SympaTex. Принцип роботи мембрани заснований на тому, що молекула води (у пароподібному стані) набагато менше крапель води. Піт, що випаровується вільно виходить назовні, в той час, коли вода не потрапляє всередину.

Верхній шар одягу захищає від вітру та вологи. Тому, вибираючи куртку, поцікавтеся у продавця коефіцієнтами водостійкості і паропроникності. Перший показує, яку кількість води може витримати тканина, перш ніж почне промокати. Другий показник говорить про те, яка кількість пара пропустить квадратний метр тканини за добу. Чим більше коефіцієнти водостійкості і паропроникності, тим краще.

Комір і манжети повинні облягати тіло, щоб під них не потрапляв сніг і їх не продувало вітром. Від проникнення снігу всередину надійно захищає й внутрішня «спідниця» на резинці в куртці. Кишень у хорошій куртці (або комбінезоні) повинно бути багато (для зберігання всіляких дрібничок, телефону, грошей, рукавиць), при цьому краще, якщо всі вони будуть застібатися на блискавку. Багато виробників роблять на куртках і комбінезонах спеціальні кріплення для Ski-Pass (пропуск на підйомник), завдяки чому його не треба довго виймати з кишені.

Існують для гірськолижного катання й спеціальні шкарпетки. Для їх виробництва використовуються різні сполучення синтетичних (поліамід, поліакріл, поліпропілен та ін.) і натуральних матеріалів (вовна, бавовна) з еластаном або лайкрою (Lycra, фірма DuPont). Хороші шкарпетки повинні добре випускати назовні вологу і при цьому не промокати.

Шапка потрібна завжди. Під час інтенсивного катання, можливо, її захочеться зняти, але в чергах на підйомник, на відпочинку чи підйомі ви про неї неодмінно згадаєте. Шапки з матеріалу Polartec швидко сохнуть і краще гріють мокрими, ніж вироби з вовни, поліакрилу чи поліаміду. Інноваційні технології Windbloc чи Windstopper застосовуються для виробів, розрахованих на сильний вітер. Якщо в шапці вам буде спекотно, можете одягнути пов’язку на вуха (хайратник).


Червики складаються з двох частин — утеплюючо-пом’якшуючої вкладки та зовнішньої пластикової «шкаралупи», яка забезпечує жорсткість і зв’язку з лижами та захищає ноги від травм. Внутрішню вкладку можна виймати — так черевик швидше і простіше висушити. Будь-який гірськолижний черевик має фіксатори закріплення на нозі — замки. Їх може бути від одного до чотирьох. Чим більше замків, тим надійніше можна закріпити й пристосувати черевик до ноги. Є черевики з регуляторами жорсткості катання. У жорсткому режимі нога в черевику фіксується більш твердо. Це потрібно, якщо лижник збирається виконувати складні маневри.

Гірськолижні рукавиці товстіші від класичних за рахунок значної кількості утеплюючих і пом’якшуючих матеріалів. Вони зазвичай довші і мають потрібні стяжки, які дозволяють уникнути обмерзання цієї частини рук. Крім того, спеціальні флісові вставки можуть бути на рукавицях, завдяки яким можна витирати ніс (якщо потрібно).

Захисні окуляри досить помічні в умовах завірюхи, швидкого катання й інтенсивного ультрафіолету (сонце і сліпучо-білий сніг можуть зіпсувати очі). Багато лижників використовують звичайні сонцезахисні окуляри. Але найкраще мати спеціальні, і краще два варіанти: для катання в негоду і для сонячної погоди. Гірськолижні окуляри бувають з однокамерним або двокамерним полікарбонатним склом. Вони стійкі до подряпин, тріщин та мають спеціальне покриття від запотівання — антифон.

Катання на ковзанах поєднує у собі два види фізичного навантаження, яке припадає на організм під час джоггінгу та їзди на велосипеді. Лишень 20-30 хвилин щоденного катання на ковзанах допомагає організму стати фізично витривалішим та знизить ризик серцевих нападів.

Зважилися? Тоді гайда обирати ковзани, одяг та опановувати перші рухи нового хобі. Ви можете просто розгубитися серед розмаїття пропозицій. І тут важливо усвідомити одну річ – у вашому віці, навіть якщо вам зараз 16 ви вже навряд чи станете професіоналом фігурного катання і навряд чи будете приймати участь у серйозних змаганнях. А це означає, що першочергову увагу при виборі ковзанів слід звернути не на красу самого черевичка, а на його зручність та якість самого леза. У спортивному світі виділяють декілька основних видів ковзанів: ковзани для хокею, бігові, льодові та фігурні. Перші два мають виключно спортивний характер і призначені для серйозних занять, націлених на певний результат. При чому, якщо ковзани для бігу добре фіксуються у місці гомілки, а хокейні – захищають стопу та гомілку, то головна вимога до льодових ковзанів – легкість, а до фігурних – властивість добре «тримати лід» для виконання різних важких технічних елементів.


Отож, якщо ви зібралися кататися на ковзанах, а не грати в хокей, варто зупинити свій вибір на льодових або на фігурних черевиках. Черевики, як і підошви перших ковзанів зазвичай виготовляються із полегшеного пластику, а тому фіксованої підтримки ноги в них не передбачено. Леза таких ковзанів виготовляються з нікельованої або хромованої сталі. Черевики для фігурного катання виготовляються з натуральної або штучної шкіри, а також зі штучного матеріалу. У кожного з цих варіантів є свої переваги та недоліки. Шкіряні черевички, звичайно ж, теплі та краще поглинають вологу та одразу ж приймають форму ноги. Штучна шкіра значно легше натуральної, але вона не так швидко промокає і не так швидко втрачає свій вигляд. Штучний матеріал має високу здатність водовідштовхування, стійкість до пошкоджень та легкість. Саме цей штучний матеріал покривається Clarino (штучна замша), яка не пропускає вологу та стійка до поту.

Зваживши усі за та проти, а також вирішивши яку суму ви можете і хочете витратити на ковзани, вирушаємо до магазину. Простіші та не дуже дорогі моделі можна придбати у будь-якому спортивному магазині міста, якщо ж вирішили всерйоз зайнятися ковзанами, то збирайтеся до спеціалізованих магазинів.

При виборі моделі ковзанів слід, перш за все, звернути увагу на розмір черевиків. Професіонали стверджують, що розмір ковзанів немає нічим не відрізнятися від звичайного розміру вашої ноги. Один з лідерів продажу ковзанів фірма «Risport» наголошує: «Ковзани слід підбирати точно за розміром, в іншому випадку строк служби їх значно скоротиться і зросте висока ймовірність травмування. Зовсім не потрібно приміряти ковзани на шерстяну шкарпетку. Модель та жорсткість черевика варто обирати, виходячи з вашого рівня підготовки. Головне, аби ковзани зручно «сиділи» на нозі та щільно тримали гомілку. Якщо маєте намір використовувати ковзани лише час від часу не обирайте високі за ціною моделі, краще обмежтеся більш м‘якими та комфортними черевиками».

Щодо тих моделей, де леза купуються окремо від черевиків, спеціалісти все ж таки не радять зупиняти на них свій вибір. І вся причина у тому, що зазвичай леза продаються не нагострені, нагострити їх повинні в магазині при купівлі, але враховуючи низьку популярність ковзанів у нашій країні, навряд чи хоча б один з магазинів чув про таку послугу і має для цього відповідне обладнання. Гострити леза на катку – теж не найкращий вихід, причини дивись вище.

Коли ковзани в рюкзаку, лишилося вирішити, що одягти. Звичайно ж, одяг має бути зручним та не заважати вільно рухатися. На противагу колишнім порадам одягати на каток шерстяні светри або лижні костюми, сьогодні прогрес пішов значно далі і досить комфортно та зручно, коли на вас є термобілизна, як вбирає піт, добре утримує тепло та добре «дихає». Звичайно ж, при виборі одягу обов’язково зверніть увагу на тип катка, адже зрозуміло, що каток під відкритим небом вимагає більш теплого одягу, головний убір та рукавички, тоді як на критому катку зазвичай можна обійтися без цих атрибутів.

Більшість людей розуміють, що здоров’я повинно бути на першому місці, тому приділяють значну увагу саме здоровому відпочинку, чому катання на ковзанах чи на лижах якраз сприяють. А що підходить саме вам – обирайте чи за спортивним вподобанням, якщо у вас є все для обох видів зимового відпочинку, чи за фінансовими можливостями, адже кожен із цих видів спорту потребує спеціального обмундирування, яке має різну ціну. Тож визначайтесь і активно відпочивайте!

Габріелла Руденко, для Zaholovok.com.ua.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.