Новини

Криза в Іраку: прем'єр Малікі пішов у відставку

Прем'єр-міністр Іраку Нурі Малікі подав у відставку, що може покласти край політичній кризі у Багдаді.

Перед цим президент країни офіційно попросив віце-спікера іракського парламенту Хайдара Абаді сформувати новий уряд, - пише BBC Україна. 

Нурі Малікі відмовлявся залишити посаду прем'єра після восьми років перебування при владі, через що його звинувачували у поглибленні кризи. США та ООН привітали його відставку.

Уряд не зміг зупинити захоплення ісламістськими бойовиками значних території на півночі Іраку.

Наступ самопроголошеної "Ісламської держави", джихадської організації сунітів, призвів до гуманітарної кризи, внаслідок якої близько 1,2 млн іракців змушені були залишити свої домівки.

"Брат Абаді"

Під час появи на державному телебаченні у супроводі Хайдара Абаді та інших політиків з шиїтської більшості Нурі Малікі говорив про серйозну "терористичну" загрозу від "Ісламської держави" й лише після цього оголосив про свою відставку.

"Щоб полегшити політичний процес, я знімаю свою кандидатуру на користь брата, доктора Хайдара Абаді", - заявив Нурі Малікі.

Раніше він наполягав на своєму праві втретє очолити уряд як лідер найбільшого парламентського блоку.

Його відставка стане кінцем восьмирічного суперечливого правління - уряд Малікі неодноразово звинувачували у тому, що він надає переваги шиїтській більшості.

За словами критиків, саме така політика призвела до нинішньої кризи.

Хайдар Абаді до цього вже обіймав кілька високих посад у владі після того, як повернувся з вигнання у 2003 році.

Його вважають поміркованим політиком, який виявляв більше бажання до пошуків компромісу, ніж його попередник.

Підтримка США

Радник із національної безпеки США Сьюзан Райс високо оцінила рішення Нурі Малікі, яке назвала "головним кроком" для об'єднання Іраку.

Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун заявив, що відставка Малікі "дозволить швидко пройти критичний процес формування нового уряду".

Нині потрібен "відкритий для різних сил, широкий уряд, готовий негайно вирішувати... нагальні питання", додав Пан Гі Мун.

Ще раніше американський президент Барак Обама запропонував свою підтримку Хайдару Абаді.

"Перед ним досі стоїть складне завдання зібрати уряд разом, але ми сподіваємося, що... ситуація рухається у правильному напрямку", - сказав Барак Обама.

Крім того, міністри ЄС у п'ятницю у Брюсселі будуть домовлятися про постачання озброєння для іракських курдів, які протистоять "Ісламській державі" на півночі Іраку.

Радбез ООН розглядатиме проект резолюції, який передбачає покарання за набір вояків та фінансування бійців "Ісламської держави".

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.