Новини

Директор Ужанського нацпарку розповів про перспективні проекти та проблемні моменти

В Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція директора Ужанського національного природного парку Віктора Бирковича. Йшлося про результати роботи Ужанського національного парку, міжнародні проекти, які реалізуються спільно із закордонними колегами та проблемні моменти, які періодично виникають у роботі інституції.

 

Віктор Биркович прокоментував також актуальні питання, які виникають у контексті роботи Ужанського національного парку. Це і облаштування прикордонних переходів з Польщею та Словаччиною;  розширення меж заповідних територій, рекреаційно-туристичні можливості та наслідки обмеження використання природних ресурсів на території парку.  Директор нагадав: Ужанський національний природний парк створений відповідно до Указу Президента України від 27 вересня 1999 року,  площа земель Ужанського НПП складає 39159,3 га, в тому числі 14904,6 га земель, що надані парку у постійне користування та 24254,7 га земель, що включені до складу земель парку без вилучення у землевласників та користувачів. З території, наданої у постійне користування, заповідна зона – 24 % (3530,7 га); зона регульованої рекреації – 34 % (5146,4 га),зона стаціонарної рекреації – 1 % (89,1 га) та господарська зона – 41 % (6138,6 га).

«У рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» (МАБ) з метою встановлення та демонстрації збалансованої взаємодії між людиною і біосферою створюються біосферні резервати. В 1999 році був створений та включений до Міжнародної мережі біосферних резерватів українсько-польсько-словацький біосферний резерват «Східні Карпати» частиною якого став Ужанський НПП, - розповів Віктор Биркович. - Відповідно до Положення про Всесвітню мережу біосферних резерватів періодично раз в десять років проводиться огляд біосферних резерватів та відповідність критеріям Положення. Перший огляд був проведений в 2012-2013 роках. 7 липня 2014 року (26 сесія, Швеція) за результатами періодичного огляду з 1999 по 2012 рік було встановлено, що біосферний резерват частково не відповідає вимогам Памплонських рекомендацій для міжнародних біосферних резерватів. Але завдяки наполегливій роботі в напрямку розвитку міжнародної співпраці та з метою виправлення зауважень і врахування рекомендацій Міжнародної Координаційної Ради програми «Людина і Біосфера» ЮНЕСКО (МКР), в період з другої половини 2014 року та протягом 2015 році вдалось виправити зауваження МКР і в березні 2016 року Міжнародна Координаційна Рада визнала, що ТБР «Східні Карпати» відповідає вимогам Памплонських рекомендацій для міжнародних біосферних резерватів».

За словами директора нацпарку, є ряд проблемних питань, пов’язаних з діяльність установи. По-перше, площа земель, що включені до складу біосферного резервату займає 48 % від загальної площі адміністративного району. В межах парку знаходяться 3,5 тис. дворогосподарств та понад 50 державних закладів (школи, дитячі садки, ФАПи), які потребують дров’яну деревину для опалення. «Є велика територія, на якій ми не здійснюємо регуляторні функції, тільки на нашій вилученій території 15 тис. га та 12 тис. га у перебувають держлісгоспі, інша території сільських рад, які залишилися поза увагою. Періодично виникають зацікавлені дестабілізації ситуації групи, які закидають нам вирубки лісу. Вирубки ідуть на невилученій території, де населення на своїх ділянках вирубує, розчищає. І це досить серйозний конфлікт. Ми зверталися неодноразова щодо урегулювання цього питання щодо територій, які входять у нацпарк без вилучення. Якщо порубана деревина на приватній ділянці, власником є фізична особа, фактично встановити кому нанесена шкода, неможливо».

Ще одним об’єктом конфлікту, за словами директор, є заготівля плодів, ягід і грибів. Для значної частини населення збір та реалізація плодів, ягід і грибів є основним джерелом сімейного доходу. Відповідно до українського законодавства на цей вид користування Мінприроди України встановлює ліміти. У зв’язку з тривалою процедурою погодження та затвердження лімітів населення не завжди має можливість заготовляти плоди, ягоди, гриби для вчасної реалізації в період їх достигання.   

Віктор Биркович впевнений, що ситуацію вдасться врегулювати. Тим часом активно розвиваються туристичні напрямки діяльності парку: розбудовується інфраструктура, реалізуються міжнародні проекти та проводяться тематичні фестивалі.

 

 

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.