Новини

Чого чекати від ужгородських виборів, - соцопитування

В Ужгородському прес-клубі представили перші соціологічні дані по Ужгороду у контексті виборів до місцевих рад та на посаду мера.Розповів про настрої виборців, рейтинги кандидатів та партій Віктор Пащенко, керівник Закарпатського інституту політичних досліджень.

Опитування проводив 3-4 жовтня 2015 року Закарпатський інститут політичних досліджень для власних потреб на території міста Ужгород шляхом анкетного опитування. Розмір вибірки склав 500 анкет. Вона є розрахованою репрезентативно по статі, віку, національності, освіті, роду занять, віросповіданні, матеріальному стану, пропорційності щодо жителів ужгородських мікрорайонів. Статистична похибка склала, за словами соціолога, до 1,5%.

«Повсюдно говориться, що довіри до влади немає, потрібні нові обличчя. Але виборча ситуація у містах Закарпаття засвідчує, що жорсткого протистояння владі немає», - каже Віктор Пащенко. Наприклад, у Берегові практично не передбачається жодної інтриги, чинний мер залишиться мером. Одним із фаворитів перегонів у Чопі також є чинний мер. У Хусті най вірогіднішим переможцем є мер Кащук, а головним його суперником є колишній мер - Михайло Джанда. У Мукачеві мер зміниться, але з тієї причини, що чинний мер не балотується. «Це рішення владної команди. У Мукачеві взагалі така ситуація, що кого б ця команда не висунула, він переміг би. Тобто йдеться і про оновлення, і про спадкоємність влади», - каже політолог.

Натомість кардинально інша ситуація в Ужгороді – найбільш заплутана і не прогнозована. «Це визрівало не один рік, - каже В. Пащенко. - Коріння ситуації сягає і 90-х років. І Ратушняк, і Погорєлов – люди судимі, тож маємо переплетення і напів кримінальних речей. За одну каденцію ми мали чотирьох очільників міста – окрім мера Погорєлова виконували його обов’язки Щадей, Семаль, Андріїв. Але факт залишається фактом: системної влади в Ужгороді, як такої, просто немає. Це відображається і у ставленні населення до влади, і у результатах опитувань. В Ужгороді немає ні влади, ні лідера команди, який би претендував на однозначну перемогу».

На початок жовтня цифри від соціолога В.Пащенка такі: Михайло Качур – 8,7 %, Богдан Андріїв – 7,9 %, Сергій Ратушняк – 5,7 %, Іван Волошин – 4,1 %, Надія Копча – 3,9 %, Володимир Чубірко – 3,9 %, Віктор Погорєлов – 3,2 %, Марія Бадида – 2,6 %, Едуард Леонов і Михайло Чурило – по 2 %. Більша частина ужгородців ще не знають, за кого голосуватимуть, або взагалі не прийдуть на вибори чи ж проголосують проти всіх. Різниця між претендентами дуже маленька, зміни можливі у будь-яку сторону. Не визначилися 29 %, не буду голосувати або «проти всіх» – 18 %. Хтось дописував до наявного списку зареєстрованих кандидатів Віктора Щадея.

Найменший потенціал росту кількості голосів має, за словами В. Пащенка, Сергій Ратушняк. Його конкурентом став Іван Волошин – майже той самий типаж, характер тощо.

В Ужгороді боротьба лише починається, результат буде відомий лише після підрахунку голосів. На думку Віктора Пащенка, у другий тур вийде Михайло Качур і хтось із лідируючої четвірки. «На виборах зручно критикувати владу, а Андріїв, Волошин та Чубірко не дуже можуть це собі дозволити. Спрацьовує і феномен двійників, - каже Пащенко. - Певний ріст матиме Марія Бадида».

Щодо партій, то 12,2 % має БПП «Солідарність», 8,7 % - ЄЦ, 7,7 % - «Самопоміч». За ними – УКРОП (4,5 %), ВО «Батьківщина» (4,1 %), Європейська партія України (3,9 %), «Відродження» (3,6 %), КМКС «Партія угорців» (2,8 %), «Наш край» (2,4 %), «Опозиційний блок» (2,2 %), ВО «Свобода» (2,2 %), Радикальна партія Ляшка (1,8 %), «Патріот» (1,4 %), Партія «5.10» (1,2 %).

«Думаю, що фальсифікувати вибори в Ужгороді буде надзвичайно складно. Від кожного кандидата будуть працювати чимало спостерігачів», - каже Віктор Пащенко.

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.