Новини

Чардаш на виживання: боротьба кандидатів у 73-му «угорському» окрузі

На самому початку парламентської виборчої кампанії у публікації «Пролітаючи над мажоритарними округами Закарпаття» ми прогнозували жорстку боротьбу на закарпатських одномандатних округах. І вона таки справді виявилася жорсткою. Деякі кандидати-мажоритарники і члени їхніх команд у цьому переконалися особисто, переживши обшуки у власних будинках за участі силовиків з автоматами.

У всіх 6 закарпатських округах політична боротьба на цих виборах дуже цікава, але найбільший резонанс викликає протистояння на окрузі з центром у Виноградові. Тут все змішалося в дикому політичному чардаші: і лідери місцевої угорської громади, і брат Віктора Балоги, і кандидати від нових політичних сил, і місцеві бізнесмени, і Служба безпеки України, і прем’єр Угорщини Віктор Орбан, і Офіс президента Зеленського. І зараз важко спрогнозувати, хто залишиться на ногах після цього виснажливого танцю на виживання.

План «а» і план «б» для закарпатських угорців

Місяць тому ми припускали: «не виключено, що всі прогнози, плани і розрахунки потенційних лідерів перегонів рухнуть в один момент, коли на їхні округи прилетить чорний лебідь – кандидат від Зеленського…» Так ось, дуже схоже, що кілька чорних лебедів на Закарпаття все ж прилетіли. У деяких округах – у супроводі людьми з автоматами.  

Соціологія, яку мають штаби різних кандидатів, показує, що майже без шансів на перемогу наразі залишаються троє, а може, навіть четверо кандидатів, які представляли Закарпаття в парламенті останнього скликання. Та особливо цікава ситуація у окрузі з символічним для Володимира Зеленського порядковим номером 73. Політична боротьба тут вийшла за рамки округу, області і навіть країни. І стала причиною міжнародного скандалу.

Так званий "Притисянський округ"

Кандидат політологічних наук, доцент УжНУ Михайло Шелемба ще кілька тижнів тому у коментарі «Заголовку» спрогнозував, що 73-й виборчий округ буде входити в ТОП найбільш інтригуючих на Закарпатті. І мав правду.

– Округ дуже цікавий. Тут найбільше представлена угорська громада на Закарпатті і це перші вибори з 2002 року, коли угорці змагаються саме на мажоритарці. Зараз для них це – єдиний варіант проходження до Верховної Ради. До того їм вдавалося домовлятися про місце в прохідній частині списку одної з провладних партій, – каже Михайло Шелемба.

Це важливе уточнення. Справді, КМКС свого часу укладала політичні альянси з «Нашою Україною» Ющенка та Блоком Петра Порошенка, а УМДС – із Партією регіонів. Навіть нинішній спільний кандидат від угорців на 73 окрузі Василь Брензович став народним депутатом минулого скликання саме за списком Блоку Петра Порошенка.

Закарпатські угорські політики намагалися й цього разу іти протоптаною доріжкою. Навесні вони пробували узгодити звичний алгоритм проходження в Раду за партійним списком. Спочатку з командою Володимира Зеленського, а потім – із Юрієм Бойком. Але нічого не вийшло, тому залишився єдиний варіант – мажоритарка.

 

Притисянські пристрасті

В цьому контексті треба наголосити, що вже багато років закарпатські угорці вимагають створення окремого Притисянського виборчого округу, який охоплював би переважно ті населені пункти, де проживають представники угорської національної меншини. Свого часу на початку 2012 року це питання навіть виносилося на розгляд Парламентської асамблеї Ради Європи. Після того на зустрічі з Віктором Януковичем його піднімав Віктор Орбан. Але ЦВК, нарізаючи в квітні 2012 року округи, розділила угорську громаду Закарпаття. І замість одного Притисянського, закарпатські угорці голосують у трьох округах: 68-му з центром в Ужгороді, 69-му з центром в Мукачеві і 73-му з центром у Виноградові.

Також варто зазначити, що у березні цього року Василь Брензович подавав судовий позов проти Центральної виборчої комісії України за відмову у створенні Притисянського виборчого округу. Цей позов не мав юридичних наслідків, але мав мобілізувати угорських виборців.   

– Тому для угорської громади 73-й округ принциповий, і тут іде серйозна боротьба. З цим, до речі, пов’язана і наявність клонів кандидатів: як прямих, так і ідейно пов’язаних з угорською громадою, – каже Михайло Шелемба.

З клонами ситуація взагалі дуже цікава. По-перше, в бюлетені будуть одразу два повні тезки – Брензовичі Василі Івановичі. А крім того, кандидатом є ще один представник … КМКС – Міклош Ковач. Людина саме з таким ім’ям та прізвищем була багаторічним лідером угорської громади Закарпаття, в тому числі – депутатом Верховної Ради 3 скликання. Але зараз балотується зовсім не той Ковач, який добре відомий закарпатським угорцям, а молодий чоловік із села Боржава Берегівського району. Але чи всі виборці про це дізнаються і не заплутаються в день голосування – велике питання.   

 

Коли сам Орбан – VIP-агітатор

Як тільки стало ясно, що шансів на потрапляння в парламент за списками українських політичних партій закарпатські угорці не мають, Будапешт пішов на політичний штурм Закарпаття. Спочатку під пильним наглядом держсекретаря Угорщини Арпада Яноша Потапі та двох угорських генконсулів лідери КМКС та УМДС підписали політичну угоду про співпрацю на парламентських виборах в Україні. Потім консули Угорщини почали брати активну участь у агітації кандидатів-угорців. Паралельно розгорнули небачену досі активність офіційні урядовці і дипломати найвищого рівня включно з Главою МЗС Угорщини Пийтером Сійярто, які буквально по кілька разів на тиждень навідувалися в область.

А 12 липня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан зустрівся з кандидатом у нардепи Василем Брензовичем у Будапешті. Політичний аналітик Дмитро Тужанський, який є одним із кращих експертів з питань Угорщини, після цієї зустрічі опублікував на сайті «Європейська правда» статтю під заголовком «Новий наступ Орбана: навіщо Угорщина втручається в українські вибори».  

– Важко знайти в цій зустрічі порушення закону чи міжнародних норм, тим паче, що в пункті 6-ому Декларації між країнами щодо забезпечення прав нацменшин якраз йдеться про можливість державної підтримки від етнічної батьківщини, – написав Дмитро Тужанський. – Але якщо звернути увагу на деталі цієї зустрічі та контекст ситуації, то виникає чимало неоднозначних питань. Так, Віктор Орбан титрував згадану зустріч у монастирі вкрай лаконічно: "Nekünk Kárpátalja az első". Українською ця фраза перекладається як "Для нас головне - Закарпаття". Саме під таким гаслом 3 угорські кандидати – Василь Брензович, Йосип Борто та Міклош Товт – балотуються у Верховну Раду України за мажоритарними округами, використовуючи як українську, так і угорську версію гасла.

Той факт, що сам Віктор Орбан вирішив стати VIP-агітатором закарпатських кандидатів-угорців, ще раз підкреслив надзвичайну зацікавленість Угорщини в результатах наших виборів. І врешті офіційний Київ почав на це реагувати.

 

«Червоні лінії», СБУ і справа про «сепаратизм»

Спочатку заступник міністра закордонних справ України Євген Божок провів зустріч з послом Угорщини Іштваном Ійдярто і «підкреслив, що Будапешт повинен бути обережним і дотримуватися "червоних ліній" під час взаємодії з українськими громадянами угорського походження в Закарпатській області».

Не допомогло. Візити з перерізанням червоних стрічок на нових і відремонтованих за кошти Угорщини закарпатських об’єктах тривали й далі.

15 липня МЗС України наполегливо рекомендувало угорській владі до завершення виборчого процесу утриматись від подальших поїздок до Закарпаття та інших заходів, що можуть розцінюватись як агітація.

Але, попри це наступного дня, 16 липня, в Берегово приїжджає сам керівник МЗС Угорщини Пийтер Сійярто і заявляє, що не бачить у своєму візиті втручання в українські вибори.

В той же час на Закарпатті починається спецоперація силовиків проти підкупу виборців, в рамках якої проходять обшуки зокрема і в представників команд кандидатів-угорців.

А 18 липня, за три дні до виборів, МЗС України звернулося до Генпрокуратури та Служби безпеки з проханням відкрити провадження з приводу ілюстрації в газеті "Карпаталія".

"На передовиці газети "Карпаталія" ГО "Товариство угорської культури Закарпаття" під лозунгом "Угорець, вставай!" ілюстрована приналежність Угорщині низки територій України. Сепаратизм! ГПУ й СБУ мають ініціювати провадження. Підписав листи", - написав заступник міністра закордонних справ України Євген Божок у своєму Twitter.

Управління СБУ в Закарпатській області реагує блискавично і одразу ж реєструє провадження за фактом розміщення у газеті "Kárpátalja" зображення частини Закарпатської області у кольорах угорського прапора.

Для чого це все?

Не можемо не погодитися з Дмитром Тужанським, що ескалація конфлікту на Закарпатті вигідна Віктору Орбану.

- …якщо поглянути дещо ширше, вийти виключно за межі виборчої кампанії та звернути увагу на те, що офіційний Будапешт фактично "полює" на Володимира Зеленського, відколи той став президентом, то виглядає так, що цим політичним "штурмом" Закарпаття Віктор Орбан намагається спровокувати Київ на конфлікт. Цю тактику угорський прем’єр-міністр використовує повсякчас всюди і з усіма. Навіть з Дональдом Трампом. І ця тактика, правду кажучи, постійно приносить Віктору Орбану дивіденди, – пише Дмитро Тужанський у згадуваній статті на «Європейській правді».

З іншого боку, виглядає так, що Володимир Зеленський також використовує конфлікт на 73 окрузі: створює образ рішучого і жорсткого президента, а паралельно – підвищує шанси кандидата від «Слуги народу» Івана Маргітича, мобілізуючи свій електорат. А щоб хтось із інших кандидатів – наприклад, Павло Балога чи Владіслав Поляк – не скористався старими схемами забезпечення результату виборів, на окрузі з допомогою силовиків із автоматами створили великий переполох. Утім, не факт, що це допоможе, адже, до прикладу, Владіслав Поляк уже дуже давно і ґрунтовно працює на окрузі, він підготувався до виборів наперед і кинув на боротьбу значний фінансовий ресурс. Тому він цілком може отримати пристойний, а можливо, навіть переможний результат.

Замість висновку

Наразі не дуже зрозуміло, як обидві столиці – і Київ, і Будапешт – планують вийти з цього політично-дипломатичного клінчу після виборів. І зовсім не очевидно, хто врешті-решт від конфлікту матиме більше бонусів?

Але точно ясно, що такий дикий політичний чардаш – це чергове топтання по іміджу Закарпаття – «найбільш європейського регіону України»…

Ярослав Світлик

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.