Новини

«Джипери», квадроциклісти та мотоциклісти прибирали туристичні маршрути Карпат від сміття

Члени закарпатських туристичних клубів (серед яких «джипери», квадроциклісти та мотоциклісти) прибирали від сміття Карпати. Такий «сумний врожай» справжні поціновувачі карпатської краси збирали у час, коли осінні Карпати рясно всіяні гірськими та лісовими  ягодами, грибами, цілющими травами, але й, на жаль, не тільки дарами природи. Так, гори засмічені купами силіконово-пластмасового сміття, пляшками, пакетами, консервами та іншими відходами «цивілізованого» життя, що їх залишають по собі відвідувачі карпатських вершин.

Ініціаторами акції з прибирання стали представники авто-мототуризму Олександр Лучков і Дмитро Гісем. Публікуємо інтерв’ю з ними журналіста С. Дворниченко.

Зразу звертаюсь до Олександра, тому що знаю його роки, як активну та ініціативну людину.

-        Саша, мені цікаво, чи насправді наші Карпати настільки в жахливому стані, що навіть водій джипа, який зосереджений на керуванні автомобілем в складних гірських умовах бездоріжжя, захоплений метою перемоги оффроуд-змагань, та сидячий досить високо над рівнем землі  встигає ще бачити й сміття навколо? Невже все настільки погано?

-        Розумієш, хто і як відпочиває, форма відпочинку не має значення. Пішоходи, джипери, квадроциклісти, мотоциклісти… не важливо.  Ми щиро любимо нашу природу, рідний край, регулярно мандруємо карпатськими туристичними маршрутами і щороку відзначаємо сумну тенденцію – сміття накопичується, і з цим нічого не робиться.  Тому ми вирішили, що якщо ніхто нічого не буде робити, то так нічого і не зміниться. За прибирання взялися ми самі – туристи, люди, що не байдужі. На форумах різних клубів ми опублікували оголошення із закликом всіх небайдужих долучитися до нашої ініціативи і багато людей відповіли на наш заклик.

-        Але ж  Карпати досить великі, щоб прибрати їх за одні вихідні.

-         Так, але нашим першим кроком є бажання очистити офіційні туристичні маршрути, що вказані в туристичних картах і путівниках, цим самим привернути до цієї проблеми увагу решти громадськості та влади.

-        І з якого саме маршруту ви почали?

-        Впродовж двох вихідних ми очистили більшу половину полонини Боржава, маршрути від Свалявського р-ну до Волівця.

-        І багато назбирали?

-        Повну вантажівку ГАЗ-66.

-        Щось не в’яжеться … ти кажеш туристи, любителі  природи. Що ж це за любов? Пішов у гори, насолодився природою і залишив після себе купу сміття?

-        Справа в тому, -- долучився до розмови Дмитро Гісем, що, на жаль, більше смітять якраз місцеві жителі, які в сезон збору ягід групами виїжджають на полонини. Переважну більшість сміття залишають після себе саме вони.

-        То це проблема не чисто туристична?

-        Ні. Це частина загальної великої проблеми утилізації сміття в сільській місцевості.  Здається людям просто нікуди це сміття викидати.

-        Ви розумієте, що так проблему не вирішити, якщо одні будуть смітити, інші за ними будуть прибирати. Щось тут неправильно.

-        Так. Ми збираємося звернутися до сільських голів, щоб ті знайшли можливість облаштувати контейнери поряд з основними стежками, якими користуються як туристи, так і місцеві жителі, та провели певну роз’яснювальну роботу серед своїх сільських громад. Тим більше, що на Закарпатті функціонують підприємства з переробки пластикових і скляних відходів.

-        Я так розумію, що ви взялися за цю справу всерйоз і надовго?

-        Безперечно. До речі, ця програма не тільки передбачає прибирання туристичних маршрутів, а й облаштування місць привалів. Наприклад, цього разу ми встановили дубовий стіл з лавицями на полонині Боржава. Такий же стіл встановлено нами на горі Обавський камінь, що є туристичною меккою Мукачівщини.

-        Розуміючи масштабність проблем туризму і збереження довкілля, чи є ще організації в Україні, які займаються турботою про Карпатскі гори?

-        Так, в цій справі ми не єдині. В Івано-Франківській області вже давно функціонує потужна Фундація «Карпатські стежки» www.stezhky.org.ua , члени якої активно займаються розвитком туризму, сприяють охороні довкілля, підтримують програми відродження культурної та природної спадщини, пропагують здоровий спосіб життя та розвитку громадської активності в галузі рекреації. Нещодавно спільно з активістами цієї організації ми провели реконструкцію закинутого туристичного притулку, що розташований на полонині Гича (межа Закарпатської та Івано-Франківської областей) і намітили ще декілька серйозних проектів.

-        А як відноситься місцева влада до таких ініціатив?

-        Відносини з владою в нас побудовані по принципу «тільки не заважайте, решту ми самі зробимо». А от фундація «Карпатські стежки» пішла далі і налагодила тісний контакт з державними та міжнародними структурами, які, по можливості, надають всіляку підтримку при організації різних заходів. Маємо надію, що згодом і в Закарпатті будемо працювати з владними структурами пліч-о-пліч. Адже наші мальовничі гори це надбання всіх мешканців, отже і відповідальність за них маємо нести разом.

-        Справді приємно чути, що хтось не тільки говорить, що це не так, то не так, а й робить конкретні справи. Що ж, удачі вам. Щиро сподіваюсь, що Вас почують і підтримають ті, хто в змозі повпливати на ситуацію, що склалася.

Розмову вів С. Дворниченко

Коментувати
Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.